Domů     Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
28.11.2023

Co je vlastně carpaccio? Dnes tak můžeme v podstatě nazvat všechno, co nakrájíme na tenké plátky a za syrova podáváme ochucené nebo se studenou omáčkou.

Od hovězího masa se název s časem posune i na ryby – konkrétně lososa a tuňáka – a dokonce i na ovoce či zeleninu.

Majonézy často nahradí olivový olej nebo dokonce sladké omáčky. V některých restauracích jde o takový vývoj, že může být carpaccio mírně tepelně upravené.

Carpaccio: U Harryho není k hnutí

Benátská hraběnka Mocenigo má kvůli specifickým potížím s trávením od lékaře zakázané tepelně upravené potraviny. Masa se však nehodlá vzdát. Jenže, kdo by chtěl obědvat tatarák takřka každý den?

Hraběnka nový pokrm Giuseppea Ciprianiho (?–1980) vychvaluje, kde může. Brzy se carpaccio zabydlí na jídelníčku jejích přátel a expanduje do okolních měst i do světa. V Harryho baru, jak se podnik podle Giuseppeho společníka jmenuje, brzy není k hnutí.

Na nové jídlo sem, do slepé uličky Calle Vallaresso, proudí zástupy lidí přímo z nedalekého Náměstí Svatého Marka.

Kdykoliv jsou v Benátkách, nevynechají tenhle podnik taková jména, jako jsou Ernest Hemingway (1899–1961), Charlie Chaplin (1889–1977), Orson Welles (1915–1985) či Woody Allen (*1935).

V maličké restauraci vyhlášené za národní památku, kam si můžete při návštěvě Benátek skočit i vy, sedávali jedni z nejbohatších mužů své doby – Philippe de Rothschild (1902–1988) a Aristoteles Onassis (1906–1975).

Podle žádného z nich ale plátky syrového hovězího šéfkuchař nepojmenuje. Tím „vyvoleným“ se stane italský malíř Vittore Carpaccio (asi 1465–1526). Roku 1950, kdy Giuseppe pokrm prvně připraví, je ve městě zrovna jeho výstava.

A cihlově červená a béžově bílá, mistrovy oblíbené barvy, připomínají šéfkuchaři právě jeho novinku.

Školní svačiny v anglosaských zemích dnes v podstatě neznají nic jiného, než různé druhy sendvičů... Foto: Pixabay
Školní svačiny v anglosaských zemích dnes v podstatě neznají nic jiného, než různé druhy sendvičů… Foto: Pixabay

Sendvič: Nenoste mi sem pořád to jídlo!

Britský státník John Montagu (1718 –1792), 4. hrabě ze Sandwiche, se probírá hromadou papírů k vyřízení. Dnes bychom o něm řekli, že je workoholik. Služebná postává opodál s talířem jídla.

Šanci, že by si její pán snědl v klidu večeři u jídelního stolu, už vzdala před několika týdny. „Tohle ne, jak si myslíte, že to tu mám sníst?“ ohradí se hrabě a rozhodí rukama, aby si všimla, kolik má práce. Kuchař o chvíli později jen krčí rameny.

Na tohle se nemusel vyučit. Nakonec hraběti seskládá večeři ze dvou plátků chleba, mezi které vkládá další náplň. Tu různě variuje – a pán svírající nový pokrm jednoduše v ruce pracuje dál – a konečně je s jeho výkonem spokojen.

V anglosaském světě zaslechnete populární příběh o tom, že je John Montagu náruživý karbaník a u karetní partie chce i jíst, aby se nezdržoval. Realita je nudnější – za vznikem sendviče je pracovní vytíženost. A co se do sendviče obvykle dává?

Chléb, podle anglosaského modelu toustový, můžete či nemusíte namazat máslem či pokapat olejem. Mezi dva plátky patří obvykle zelenina, sýr, ale i maso, vejce a různé omáčky či hořčice nebo kečup.

Pozor si dávejte na dovolené v Itálii, v odlehlejších částech na vás při objednání sendviče budou hledět s nepochopením. Říká se mu tady tramezzino.

Pizza Margherita. Dobrou chuť! Foto: stu_spivack / CC BY-SA 2.0
Pizza Margherita. Dobrou chuť! Foto: stu_spivack / CC BY-SA 2.0

Pizza Margherita: Zakousněte se do státní vlajky

Dne 21. dubna 1868 má důvody k oslavě celá Itálie. Král Umberto I. Dobrý (1844–1900) si právě bere za manželku svou sestřenici, savojskou princeznu Markétu (1851–1926). Na trůn usedá pod honosnějším jménem Margherita Maria Teresa Giovanna.

Netřeba velkých dohadů, po kom se slavná pizza jmenuje. Ovšem k jejímu zrodu chybí ještě pár let. Až v roce 1889 spatří světlo světa pizza přesně podle italského vlasteneckého gusta. Na Margheritě najdeme rajčata, bazalku a sýr. Tedy kombinaci červené – zelené a bílé, stejně, jako na státní vlajce.

Po královně je toho ale pojmenováno mnohem víc.

Čtyři roky před slavnou pizzou zdolá parta horolezců štít v pohoří Brenta a pojmenují ho Cima Margherita tedy Margherit vrchol, roku 1906 pak pro změnu královnin synovec, úspěšný horolezec Luigi Amedeo di Savoia-Aosta (1873–1933) dobude nejvyšší ze štítů Mount Stanley.

Hora leží na hranicích mezi Ugandou a Demokratickou republikou Kongo a 5109metrový vrchol od té chvíli nese také královny jméno. V horách se činí i její výsost osobně. 18. srpna 1893 dorazí na v Evropě nejvýše položenou horskou chatu.

Dodnes ji najdete na vrcholu Punta Gnifetti ve výšce 4 554 metrů a jmenuje se Capanna Regina Margherita, v překladu Chata královny Margherity.

Foto: Pixabay a CC
Související články
Lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Lifestyle
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Lifestyle
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Lifestyle
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
reklama
zajímavosti
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
reklama
lifestyle
Harmonie pod hladinou. Poznejte svět volného potápění
Když se člověk noří bez přístroje do hlubin na jeden nádech, svět se zpomalí. A zatímco naše tělo spolupracuje a my ani netušíme jak, naše mysl může být protivníkem, který nás brzdí. Freediving neboli volné potápění není jen výkonnostním sportem, kde jde o to vydržet co nejdéle pod vodou bez dechu. Ukazuje, jak mocná je […]
Démon alkohol: Jaké negativní dopady má na tělo?
Dlouhá léta vědci tvrdili, že umírněné pití alkoholu je pro lidské zdraví přínosnější než úplná abstinence. Nejnovější výzkumy však toto negují a naopak přicházejí s tvrzením, že jakkoliv umírněná konzumace alkoholu je vždy rizikem pro zdraví. Jak nám alkohol škodí? Umírněná konzumace alkoholu měla podle dřívějších studií snižovat riziko infarktu, zpomalovat řídnutí kostí neboli osteoporózu […]
Od plotny až na vysokou školu: Přelom ve vzdělávání žen
Dívka nebývala v rodině vždy výhrou. Bylo nutné zajistit jí věno, aby se mohla dobře vdát. Scénář jejího života už byl většinou předem daný. Založit s mužem rodinu, porodit spoustu dětí a postarat se o ně. Vzdělávat se? To bývala představa z říše snů. Názory na ženské vzdělávání se začínají měnit až v průběhu 2. poloviny 19. století. Vzdělávání […]
Festival v Riu se slaví už více než 300 let
Pět dní extáze v rytmu samby. Pět dní hudby, tance a extravagantních oslav života. Pět dní nezřízené konzumace jídla i alkoholu. Pět dní bez zábran. Karneval v brazilském Riu de Janeiro je největší a nejopulentnější oslavou na planetě. Ulice druhého největšího města Brazílie se koncem února už tři sta let proměňují v jeden velký taneční […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz