Zkuste se uprostřed města podívat na některé souhvězdí… V tom nejlepším případě uvidíte hvězdu nebo dvě. Viníkem je světelné znečištění, které mění noc na den v 80 % světa.
Cyklus dne a noci je přitom nezbytnou součástí přírody, jelikož dává zvířatům signál, kdy se mohou vynořit k lovu, hledat potravu, nerušeně migrovat anebo se pářit.
Ve chvíli, kdy umělé světlo tento přirozený rytmus naruší, je vážně zasažena nejen divoká zvěř, ale také ptáci, brouci či rostliny.
Problém jménem světlo
Podle odborníků jde o problém, který se s každým dalším rokem zhoršuje.
„Když se díváme na oblohu a nevidíme hvězdy, je to známka toho, že naše osvětlení je špatně navržené a nehospodárné,“ popsal Christopher Kyba, fyzik z GFZ German Research Center for Geosciences.
Dobrou zprávou je, že na rozdíl od znečištění vzduchu nebo vody je možné světelný „smog“ eliminovat okamžitě. Využití krytů pro pouliční lampy nebo venkovní osvětlení napomůže soustředit osvětlení tam, kde je ho potřeba.
Zároveň se zabrání jeho rozptylu „ven“ i „nahoru“. Podobně efektivní může být také využití žaluzií.
Ve studii zkoumající srážky ptáků v Chicagu po dobu dvou desetiletí experti uvedli, že snížení světla unikajícího z oken o pouhou polovinu může tyto kolize snížit až o 60 %.
Města potemněla
A první změny se pomalu dostavují. Už v roce 2019 se ve Francii povedlo zavést nový zákon stanovující přísné limity pro používání nočního osvětlení.
Naproti tomu v USA jsou města od San Francisca až po New York v rámci programu Lights Out organizace National Audubon Society vyzývána, aby omezila noční osvětlení v období kdy přes jejich území prolétají stěhovaví ptáci.