Vše začne v 60. letech v USA, kde chce vojenská agentura propojit několik výzkumných center v zemi. Postupně vznikne globální síť, bez které si dnes život už vlastně ani neumíme představit.
5,18
Na jaře letošního roku dosáhl počet uživatelů internetu na celém světě 5,18 miliardy. V přepočtu jde o více než 60 % světové populace, například oproti pouhým 15 % v roce 2005.
3
Ne všude jsou na tom lidé s přístupem k internetu stejně, nejhůře jsou na tom pochopitelně rozvojové země. V přibližně 20 zemích používá internet méně než 20 % obyvatel a jen 3 země světa mají téměř 100% přístup k internetu: Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Norsko.
2
Existuje okolo 2 miliard webových stránek, přičemž domén .com je okolo 155 milionů, což je nejvíce ze všech domén nejvyššího řádu Její název je odvozen od „commercial“, odkazující na její původní účel jako domény pro komerční organizace.
Je nadnárodní, tedy není svázána s žádným konkrétním státem.
1/5
Jedna pětina maloobchodních nákupů z celosvětového objemu se uskutečňuje online.
7 500 000
Každý den je zveřejněno zhruba 7,5 milionu nových blogových příspěvků.
2021
I internet už ovládla umělá inteligence (AI). První webový prohlížeč s integrovanou AI byl Microsoft Edge, který v roce 2021 představil funkci Bing AI, umožňující uživatelům komunikovat s chatbotem, založeným na ChatGPT.
1991
Původně je internet sítí pro vojenské a vědecké účely, ale v roce 1990 vytvoří britský informatik Tim Berners-Lee (*1955) při svém působení v Evropské organizaci pro jaderný výzkum (CERN) vůbec první webový prohlížeč a v témže roce se stane autorem nejstarší známé webové stránky (info.cern.ch).
V lednu následujícího roku se World Wide Web (www) stane dostupným pro veřejnost a postupně získá internet podobu, v jaké ho známe dnes.
Pro upřesnění si můžeme říct, že i když bývají výrazy World Wide Web a internet používány bez významového rozdílu, jde o dvě různé věci.
Internet je globální systém, který propojuje počítačové sítě na celém světě, kdežto WWW je služba, která v jeho rámci funguje a jde o obrovské množství stránek, dokumentů a jiných souborů. Prohlédnout si je lze po zadání webové adresy do internetového prohlížeče.
71
Celosvětově používá internet 71 % lidí ve věku od 15 do 24 let, zatímco u ostatních věkových skupin je to asi 57 %. Podobné je to s průměrnou dobou strávenou online. U lidí ve věku 16 až 34 let je to až 7 hodin denně!
2 000 000
Každou minutu se na internetu utratí téměř 2 miliony (cca 46 milionů korun). Ve stejném časovém úseku odejde na 200 milionů emailových zpráv a na YouTube je nahráno 500 hodin obsahu.
213
Nejvíce vyhledávaným výrazem v roce 2022 je „Facebook“ s průměrem 213 milionů vyhledání na Google za měsíc. V letošním roce je zatím nejpopulárnějším slovem „YouTube“.
1
První československá instituce (ČVUT v Praze) je po pokusech, trvajících několik měsíců, oficiálně napojena na internet 13. února 1992. Trvá však ještě několik let, než dojde k vytvoření podmínek, aby se internet stal dostupným i pro běžné uživatele.
85
K internetu je v Česku připojeno 85 % domácností