Domů     Neduživý „batůžkář“ vraždí děti i penzisty
Neduživý „batůžkář“ vraždí děti i penzisty
10.10.2023

Znásilňovaná žena úpí pod zavalitým tělem agresivního útočníka. Opodál všechno sleduje další muž. Mlsně si je prohlíží. Sám by si na ji nejspíš přepadnout netroufl. Takto mu to vyhovuje mnohem víc. Tentokrát má oběť ve své moci, aniž by musel hnout prstem.

Sterilita, nezvykle malá varlata, opožděný vývoj řeči, problémy s učením, zvýšené riziko rakoviny prsu. To všechno jsou možná rizika spojená s takzvaným Klinefelterovým syndromem.

Jím postižený mužský jedinec má místo obvyklého jednoho chromozomu X tyto chromozomy dva, a navíc jeden chromozom Y. Týká se to zhruba jednoho chlapce z tisíce. Patří mezi ně také Francis Heaulme (*1959). Život však nemá jednoduchý i z jiných důvodů.

Francis Heaulme má těžké dětství a trpí řadou poruch, rozhodne si to vybít na nevinných obětech. FOTO: Getty Images
Francis Heaulme má těžké dětství a trpí řadou poruch, rozhodne si to vybít na nevinných obětech. FOTO: Getty Images

Matku miluje, otce se bojí

Rodák z Mét vyrůstá ve francouzském departementu Meurthe-et-Moselle. Vztah ke svým rodičům snad ani nemůže mít rozdílnější.

Zatímco za matku Nicole by klidně dýchal a považuje ji bezmála za světici, otci Marcelovi se raději vyhýbá, kdykoli je to jen trochu možné. V tomto případě se u něj ozývá pud sebezáchovy.

Elektrikář a notorický alkoholik totiž jednotlivé členy své rodiny rád tluče a ponižuje. Především ve Francisovi spatřuje „dokonalý“ cíl.

Svazuje ho ve sklepě

A tak se třeba stává, že když mu syn zapomene přinést alkohol, sváže jej ve sklepě a nechá ho tam několik hodin plakat a žadonit o propuštění. Francisova už tak dost komplikovaná psychika dostává pořádně zabrat.

Ulevit jí dokáže pouze sebepoškozováním – řeže se skleněnými střepy do rukou, nohou i do hrudi.

„Než abych ublížil někomu jinému, raději ublížím sám sobě,“ říká s podezřelým klidem mladší sestře Christine, když se mu snaží jeho chování rozmluvit.

Dojídá kočičí konzervy

Marcel většinu rodinného rozpočtu utratí na koňských dostizích. Sousedé tak Francise nejednou zahlédnou dojídat zbytky z konzervy pro kočky. Někteří z nich mu proto říkají Felixi, podle tradičního kočičího jména.

Jeho vztah ke zvířatům je celkově hodně různorodý. Nejprve si s nimi rád hraje a v jejich společnosti se dokáže alespoň trochu uklidnit, ale postupem času si na nich začne vybíjet vztek. Nemálo němých tváří doslova pohřbí zaživa. Když mu definitivně dojde trpělivost, uteče v 17 letech z domova.

Heaulmovo IQ nedosahuje ani průměrných hodnot. Spolu s prožitými traumaty a nahromaděným vztekem je to doslova vražedná kombinace. FOTO: Dmcq/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Heaulmovo IQ nedosahuje ani průměrných hodnot. Spolu s prožitými traumaty a nahromaděným vztekem je to doslova vražedná kombinace. FOTO: Dmcq/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Zbortí se mu svět

Klinefelterův syndrom se na něm mimo jiné podepíše tak, že jeho IQ nedosáhne ani průměrné hodnoty, zato vyroste do úctyhodné výšky 190 centimetrů. Domů se ještě na nějaký čas vrátí, ovšem za tragických okolností.

Jeho milované matce nejprve v roce 1982 diagnostikují rakovinu. Bojuje s ní mnoho těžkých měsíců, ale nakonec 16. října 1984 zemře. Francisovi už se zbortil svět několikrát, ale nikdy tak devastujícím způsobem jako v té chvíli.

Na pohřbu pláče natolik usilovně, že se jej ostatní příbuzní jen marně snaží utišit. Chvíli to dokonce vypadá, že se vrhne do čerstvě vykopaného hrobu.

Sebevraždám se vysmívá

„Chci odejít za ní,“ opakuje sestře. Několikrát se pokusí o sebevraždu. „Akorát dělá cirkus, stejně to nemyslí vážně,“ staví se k tomu jeho otec způsobem sobě vlastním.

Psychiatři, k nimž v té době dochází, na to mají jiný názor, ale jejich varování zůstanou nevyslyšena. Christine rodné hnízdo opustí a vdovec Marcel si brzy najde novou drahou polovičku.

Až mnohem později se ukáže, že Francis už tři týdny po pohřbu našel nový způsob, jak se „odreagovat“ – začne vraždit nevinné lidi.

Doplatila na punčochy?

První prokázaný mord spáchá 5. listopadu 1981. Společně s komplicem Jose Molinsem sprovodí ze světa 17letou cukrářku Lyonnelle Ginesteovou. Motiv?

„S těmi svými černými punčochami vypadala jako děvka.“ Sám není ani na mučení a následnou vraždu 19letého vojáka Laurenta Bureaua. Tentokrát má všechno na povel gang kriminálníků v čele s Didierem Gentilem.

Není to naposledy, co sice vysoký, ale neduživý Francis využije asistence silnějších kumpánů.

Nenápadný baťůžkář při své výšce 190 centimetrů jen těžko splyne s davem. Vyčnívá ale i jinak... FOTO: Getty Images
Nenápadný baťůžkář při své výšce 190 centimetrů jen těžko splyne s davem. Vyčnívá ale i jinak… FOTO: Getty Images

Umlátil je kamenem

Už jako alkoholik a příležitostný dělník nebo zedník žije nějakou dobu u své babičky v obci Vaux, poblíž Montigny-lès-Metz.

Tady někdo 28. září 1986 brutálním způsobem zabije dva osmileté chlapce, Cyrila Beininga a Alexandera Beckricha. Francis tehdy pracuje na místě zhruba 400 metrů vzdáleném od lokality, kde k neštěstí došlo.

„Jasně, viděl jsem je. Házeli po mně kameny a smáli se mi. Když jsem pak jel kolem nich zpátky, už byli mrtví,“ řekne k tomu kriminalistům. Ani jeden z nich už dnes nepochybuje, kdo má jejich tragický skon na svědomí.

I proto, že vražednou zbraní se stal obyčejný kámen, s nímž Heaulme utočí na své oběti pravidelně.

Procestuje kus Francie

Skutečnost, že chlapce potkal během jízdy na kole, však nerozporuje nikdo. Z Francise se totiž stane skutečně vášnivý cyklista, který bez svého skladného dopravního prostředku s trochou nadsázky neudělá ani krok.

Zato za volant automobilu se neposadí nikdy, celý život se obejde bez řidičského průkazu.

Na tom by ani dnes nebylo nic až tak zvláštního, kdybychom nevěděli, že Heaulme během svého řádění rámovaného lety 1984 a 1992 procestuje téměř 40 francouzských departementů.

Svět ze sedla bicyklu

V řadě z nich pobývá v psychiatrických zařízeních nebo protialkoholních léčebnách. Především však za sebou zanechává mrtvá těla. Mužů i žen, dětí i penzistů.

Když právě z nějakého důvodů nemůže využít bicykl, přesouvá se z místa na místo stopem, vlakem nebo pěšky. Dá se o něm hovořit jako o bezdomovci, ale nechvalně známý je spíše pod přezdívkou Vraždící batůžkář.

Na první pohled skutečně může připomínat neškodného turistu, obdivujícího krásy rodné země. Podle francouzských zdrojů má na svědomí zmaření minimálně 11 lidských životů, neoficiální čísla jsou zhruba dvakrát vyšší.

Případ vyřešil kriminalista Jean-François Abgral, podle něhož nebyl vrah schopen vyšetřovatelům lhát, pouze dokázal vytvářet chaos. FOTO: Getty Images
Případ vyřešil kriminalista Jean-François Abgral, podle něhož nebyl vrah schopen vyšetřovatelům lhát, pouze dokázal vytvářet chaos. FOTO: Getty Images

Výmysly i tvrdá fakta

Poslední známou obětí se stane 65letý důchodce Jean Rémy, ubitý k smrti 5. ledna 1992. Pak si na Heaulmeho konečně došlápnou francouzští strážci zákona.

Jeho výslechy značně komplikuje skutečnost, že byť většinu času vykazuje až překvapivou ochotu spolupracovat, zdaleka ne všechno, co vyšetřovatelům tvrdí, se jim zdá pravděpodobné. Často jde o absolutní výmysly, jak dokazuje řada přímých důkazů.

Že mají co do činění s jedním z nejhorších sériových zabijáků moderní francouzské historie, však žádný z kriminalistů nezpochybňuje.

Komplikovanost celého případu dokazuje i to, že první rozsudek padne už 29. ledna 1994 a ten prozatím poslední 17. června 2020. Na svobodu už se Francis každopádně nikdy nepodívá.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: Getty Images
reklama
Související články
Svět zločinu
Vůdkyně kultu ubije oběti paličkami
V 90. letech minulého století má japonská žena jménem Sačiko Etoová (65) mnoho následovníků. Stojí v čele kultu, jenž uctívá její mystické síly. Podle jejích stoupenců dokáže z lidí vymítat ďábla. Nepoužívá při tom modlitby a symboly, ale speciální bubenické paličky. Sačiko paličkami sví zákazníky bije, dokud z nich všechno zlo nevyžene. V lednu 1995 však její praktiky definitivně […]
Svět zločinu
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Svět zločinu
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
Svět zločinu
Mistři falzifikátoři na českém písečku: Pozor na Zrzavého i Schikanedera!
Učí se o nich v dějinách umění, kdo si v posledních letech koupil jejich pravé dílo, zaplatil miliony. Není se co divit, že u nás i ve světě koluje řada falzifikátů slavných českých malířů.   Ne nadarmo se o něm už v jeho 24 letech mluví jako o „nejnadanějším z akademiků“. Pražský rodák Jakub Schikaneder […]
reklama
zajímavosti
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
Když je úroda pod střechou, je čas slavit a vzdávat díky. Někde se oslavy podobají našim dožínkám, jinde jsou zvyky naprosto odlišné. Víte, kde nechávají překypět hrnec s rýží, proč krocan dostává milost a kdo bydlí v přístřešcích z listí? Milost pro krůtu Název: Den díkůvzdání Země: USA Jedním z nejznámějších svátků je Den díkůvzdání, […]
Chcete Nobelovku? Tak si ji kupte!
Ohromující objev, fenomenální literární dílo, průkopnická práce na poli míru či lékařství. To nejsou zrovna snadné podmínky pro získání Nobelovy ceny. Naštěstí existuje alternativa i pro ty, kdo se s nimi nechtějí namáhat. Stačí pár přebytečných milionů a prestižní zlatá medaile s portrétem Alfreda Nobela je vaše. Švédský vědec a průmyslník Alfred Nobel (1833–1896) by […]
Černá smrt: Morová rána přinesla nejen chaos, ale také pokrok
Pandemie bubonického moru, které se říká černá smrt, se z jižního Ruska rozšířila do Evropy v roce 1346, aby končila v roce 1353 opět v Rusku. Během pandemie černé smrti zemřelo 30 až 40 % populace, dle některých odhadů až 60 % populace, což by znamenalo 50 milionů lidí. Ani „černá smrt“ ale nebyla černobílá.   Morová rána měla […]
Chcete být milionářem? Legendární soutěž stvoří boháče i podvodníky
„Takže chcete béčko? A jste si jistý? Nemůže to být třeba áčko?“ pozvedává Vladimír Čech své husté obočí. „Jsem si jistý. Dejte bé,“ kývne soutěžící naproti němu. Snaha ho zviklat tentokrát moderátorovi nevyšla. Třeba příště. Je to tehdy velká událost, když v roce 2000 do České republiky dorazí soutěž Chcete být milionářem? s hlavní výhrou […]
reklama
věda a technika
5 Překvapivě dobrých rodičů v živočišné říši
Když se řekne matka, většina lidí si vybaví krásnou sympatickou ženu, která se usmívá na své malé děťátko. Jistě je to představa správná, avšak nejen mezi lidmi se najdou dobré a obětavé mámy… 1. Slíďáci Slíďáci, nebo též vlčí pavouci, by na žebříčku popularity mezi lidmi asi nestáli příliš vysoko. Jedná se o velmi početnou […]
Učit se, jíst i vraždit: Co všechno dokážeme ve spánku?
Když spíme, většinou jen ležíme v posteli a oddáváme se snění. Není to ale ztráta času, když by se při tom dala stihnout i řada jiných věcí? Na noc se naše tělo samozřejmě nevypíná, pouze přejde do režimu spánku. Svaly jsou odpojeny, buňky se soustředí na regeneraci, mozek omezí kontakt se světem a třídí staré […]
Vyrobil vynálezce Josef Božek první českou protézu?
Krvavá řež je 27. srpna 1813 u Drážďan v plném proudu. Řecký kníže Alexandros Ypsilanti bojuje v protinapoleonské koalici jako lev. Stačí ale jeden výbuch a z jeho pravé ruky je pahýl. Válečný invalida si nestýská. Nemůže bojovat? Baví tedy společnost, kamkoli přijde. A zanedlouho funkční pravačkou opět pozvedne sklenku oblíbeného vína… „Osvojíte-li si hodinářské […]
Senzory, čipy a náplasti: Medicína budoucnosti?
V budoucnu bude lékařská péče založená zejména na datech a technických inovacích, což umožní její přizpůsobení potřebám jednotlivého pacienta. Chytré hodinky a náramky jsou dnes běžnou součástí outfitu. Počet těchto zařízení připojených k internetu prudce roste a očekává se, že do roku 2050 přesáhne 100 miliard.   Nositelná zařízení svým uživatelům umožňují monitorovat tepovou frekvenci, krevní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
21stoleti.cz
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
Ačkoli jsou pro širokou veřejnost stále velkou neznámou, pro lékaře to platí přesně naopak. Počet agresivních nádorů mozku se totiž meziročně zvyšuje. Jen každým rokem si v České republice tuto diagnó
Skrývá, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Skrývá, že je těhotná?
Ještě nedávno to vypadalo, že intenzivně probíhají svatební přípravy. Jenže teď nám anonymní zdroj poskytl informace, že je krásná herečka ze seriálu Zlatá labuť Marta Dancingerové (32) v očekávání.
Delikatesy země galského kohouta
panidomu.cz
Delikatesy země galského kohouta
Francouzská kuchyně má skvělou pověst. Ale nejde jen o takzvanou vysokou gastronomii. Jídla mohou být i docela jednoduchá. Pojďte s námi některá vyzkoušet. Nejlepší cibulačka (4 porce) 1 kg cibule, 60 g másla, 2 lžíce oleje, 2 lžíce mouky, 125 ml suchého bílého vína, 1,25 l hovězího vývaru, 1 bobkový list, 2 lžičky tymiánových lístků, mořská
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
epochanacestach.cz
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
Chrám na křižovatce pozitivní energie… Stavba gotického chrámu nikdy nebyla dokončena, přesto působí monumentálně a patří k nejvzácnějším památkám. A navíc stojí na místě, které svou pozitivní energií dokáže léčit. Když se český rytíř Plichta ze Žerotína v roce 1316 rozhodl v Panenském Týnci vybudovat gotický chrám, rozhodně netušil, že jeho stavba zůstane navěky nedokončena. Nejprve na místě nechal
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
enigmaplus.cz
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
Malý chlapec leží v posteli, v prvním patře rodinného domku. Třese se strachy, protože ve tmě za oknem vidí hlavu vychrtlé ženy, jak na něj v úsměvu cení zuby! Nevznáší se ve vzduchu, ta strašlivá pos
Originální dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Originální dárek na poslední chvíli
Anela, česká značka vysoce kvalitní přírodní kosmetiky, vychází zákazníkům vstříc po celý rok. Před Vánoci nabízí dárkové balíčky určené ke komplexní péčí o pleť, celé tělo nebo o miminko. [caption
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
skutecnepribehy.cz
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
S kamarádkou jsme si v našem parku povídaly o vnucích a přípravách Vánoc. Najednou si k nám přisedla cizí žena. Kamarádka ji ale neviděla. Já i můj muž jsme byli vždycky aktivní, hodně jsme cestovali a vedli k takovému životu i naše děti. Když jsme nastoupili do důchodu, snažili jsme se dál alespoň trochu sportovat. Manžel ale před pěti lety zemřel na mrtvičku a já
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
enigmaplus.cz
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
Malá Dorothy se s rodiči prochází po britském muzeu v jeho egyptské části. Z ničeho nic se zastaví u obrazu chrámu faraona Sethiho I. a začne volat: „Tady je můj domov!“ Diví se také, že na fotografii
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
21stoleti.cz
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
Od náhodného objevení penicilinu v roce 1928, jsou léčiva považována za zázrak, který uleví prakticky od jakéhokoli problému. Při nesprávném užívání ale mohou na dalších pár zadělat. Známe to nejsp
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
epochalnisvet.cz
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
Nenápadná německá obec Bodenwerder na počátku 18. století nebyla ničím víc než zapadlou vískou. Když tu na jaře roku 1720 v rodině podplukovníka kavalérie přichází na svět další z osmi dětí, nikdo dva