Domů     Neduživý „batůžkář“ vraždí děti i penzisty
Neduživý „batůžkář“ vraždí děti i penzisty
10.10.2023

Znásilňovaná žena úpí pod zavalitým tělem agresivního útočníka. Opodál všechno sleduje další muž. Mlsně si je prohlíží. Sám by si na ji nejspíš přepadnout netroufl. Takto mu to vyhovuje mnohem víc. Tentokrát má oběť ve své moci, aniž by musel hnout prstem.

Sterilita, nezvykle malá varlata, opožděný vývoj řeči, problémy s učením, zvýšené riziko rakoviny prsu. To všechno jsou možná rizika spojená s takzvaným Klinefelterovým syndromem.

Jím postižený mužský jedinec má místo obvyklého jednoho chromozomu X tyto chromozomy dva, a navíc jeden chromozom Y. Týká se to zhruba jednoho chlapce z tisíce. Patří mezi ně také Francis Heaulme (*1959). Život však nemá jednoduchý i z jiných důvodů.

Francis Heaulme má těžké dětství a trpí řadou poruch, rozhodne si to vybít na nevinných obětech. FOTO: Getty Images
Francis Heaulme má těžké dětství a trpí řadou poruch, rozhodne si to vybít na nevinných obětech. FOTO: Getty Images

Matku miluje, otce se bojí

Rodák z Mét vyrůstá ve francouzském departementu Meurthe-et-Moselle. Vztah ke svým rodičům snad ani nemůže mít rozdílnější.

Zatímco za matku Nicole by klidně dýchal a považuje ji bezmála za světici, otci Marcelovi se raději vyhýbá, kdykoli je to jen trochu možné. V tomto případě se u něj ozývá pud sebezáchovy.

Elektrikář a notorický alkoholik totiž jednotlivé členy své rodiny rád tluče a ponižuje. Především ve Francisovi spatřuje „dokonalý“ cíl.

Svazuje ho ve sklepě

A tak se třeba stává, že když mu syn zapomene přinést alkohol, sváže jej ve sklepě a nechá ho tam několik hodin plakat a žadonit o propuštění. Francisova už tak dost komplikovaná psychika dostává pořádně zabrat.

Ulevit jí dokáže pouze sebepoškozováním – řeže se skleněnými střepy do rukou, nohou i do hrudi.

„Než abych ublížil někomu jinému, raději ublížím sám sobě,“ říká s podezřelým klidem mladší sestře Christine, když se mu snaží jeho chování rozmluvit.

Dojídá kočičí konzervy

Marcel většinu rodinného rozpočtu utratí na koňských dostizích. Sousedé tak Francise nejednou zahlédnou dojídat zbytky z konzervy pro kočky. Někteří z nich mu proto říkají Felixi, podle tradičního kočičího jména.

Jeho vztah ke zvířatům je celkově hodně různorodý. Nejprve si s nimi rád hraje a v jejich společnosti se dokáže alespoň trochu uklidnit, ale postupem času si na nich začne vybíjet vztek. Nemálo němých tváří doslova pohřbí zaživa. Když mu definitivně dojde trpělivost, uteče v 17 letech z domova.

Heaulmovo IQ nedosahuje ani průměrných hodnot. Spolu s prožitými traumaty a nahromaděným vztekem je to doslova vražedná kombinace. FOTO: Dmcq/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Heaulmovo IQ nedosahuje ani průměrných hodnot. Spolu s prožitými traumaty a nahromaděným vztekem je to doslova vražedná kombinace. FOTO: Dmcq/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Zbortí se mu svět

Klinefelterův syndrom se na něm mimo jiné podepíše tak, že jeho IQ nedosáhne ani průměrné hodnoty, zato vyroste do úctyhodné výšky 190 centimetrů. Domů se ještě na nějaký čas vrátí, ovšem za tragických okolností.

Jeho milované matce nejprve v roce 1982 diagnostikují rakovinu. Bojuje s ní mnoho těžkých měsíců, ale nakonec 16. října 1984 zemře. Francisovi už se zbortil svět několikrát, ale nikdy tak devastujícím způsobem jako v té chvíli.

Na pohřbu pláče natolik usilovně, že se jej ostatní příbuzní jen marně snaží utišit. Chvíli to dokonce vypadá, že se vrhne do čerstvě vykopaného hrobu.

Sebevraždám se vysmívá

„Chci odejít za ní,“ opakuje sestře. Několikrát se pokusí o sebevraždu. „Akorát dělá cirkus, stejně to nemyslí vážně,“ staví se k tomu jeho otec způsobem sobě vlastním.

Psychiatři, k nimž v té době dochází, na to mají jiný názor, ale jejich varování zůstanou nevyslyšena. Christine rodné hnízdo opustí a vdovec Marcel si brzy najde novou drahou polovičku.

Až mnohem později se ukáže, že Francis už tři týdny po pohřbu našel nový způsob, jak se „odreagovat“ – začne vraždit nevinné lidi.

Doplatila na punčochy?

První prokázaný mord spáchá 5. listopadu 1981. Společně s komplicem Jose Molinsem sprovodí ze světa 17letou cukrářku Lyonnelle Ginesteovou. Motiv?

„S těmi svými černými punčochami vypadala jako děvka.“ Sám není ani na mučení a následnou vraždu 19letého vojáka Laurenta Bureaua. Tentokrát má všechno na povel gang kriminálníků v čele s Didierem Gentilem.

Není to naposledy, co sice vysoký, ale neduživý Francis využije asistence silnějších kumpánů.

Nenápadný baťůžkář při své výšce 190 centimetrů jen těžko splyne s davem. Vyčnívá ale i jinak... FOTO: Getty Images
Nenápadný baťůžkář při své výšce 190 centimetrů jen těžko splyne s davem. Vyčnívá ale i jinak… FOTO: Getty Images

Umlátil je kamenem

Už jako alkoholik a příležitostný dělník nebo zedník žije nějakou dobu u své babičky v obci Vaux, poblíž Montigny-lès-Metz.

Tady někdo 28. září 1986 brutálním způsobem zabije dva osmileté chlapce, Cyrila Beininga a Alexandera Beckricha. Francis tehdy pracuje na místě zhruba 400 metrů vzdáleném od lokality, kde k neštěstí došlo.

„Jasně, viděl jsem je. Házeli po mně kameny a smáli se mi. Když jsem pak jel kolem nich zpátky, už byli mrtví,“ řekne k tomu kriminalistům. Ani jeden z nich už dnes nepochybuje, kdo má jejich tragický skon na svědomí.

I proto, že vražednou zbraní se stal obyčejný kámen, s nímž Heaulme utočí na své oběti pravidelně.

Procestuje kus Francie

Skutečnost, že chlapce potkal během jízdy na kole, však nerozporuje nikdo. Z Francise se totiž stane skutečně vášnivý cyklista, který bez svého skladného dopravního prostředku s trochou nadsázky neudělá ani krok.

Zato za volant automobilu se neposadí nikdy, celý život se obejde bez řidičského průkazu.

Na tom by ani dnes nebylo nic až tak zvláštního, kdybychom nevěděli, že Heaulme během svého řádění rámovaného lety 1984 a 1992 procestuje téměř 40 francouzských departementů.

Svět ze sedla bicyklu

V řadě z nich pobývá v psychiatrických zařízeních nebo protialkoholních léčebnách. Především však za sebou zanechává mrtvá těla. Mužů i žen, dětí i penzistů.

Když právě z nějakého důvodů nemůže využít bicykl, přesouvá se z místa na místo stopem, vlakem nebo pěšky. Dá se o něm hovořit jako o bezdomovci, ale nechvalně známý je spíše pod přezdívkou Vraždící batůžkář.

Na první pohled skutečně může připomínat neškodného turistu, obdivujícího krásy rodné země. Podle francouzských zdrojů má na svědomí zmaření minimálně 11 lidských životů, neoficiální čísla jsou zhruba dvakrát vyšší.

Případ vyřešil kriminalista Jean-François Abgral, podle něhož nebyl vrah schopen vyšetřovatelům lhát, pouze dokázal vytvářet chaos. FOTO: Getty Images
Případ vyřešil kriminalista Jean-François Abgral, podle něhož nebyl vrah schopen vyšetřovatelům lhát, pouze dokázal vytvářet chaos. FOTO: Getty Images

Výmysly i tvrdá fakta

Poslední známou obětí se stane 65letý důchodce Jean Rémy, ubitý k smrti 5. ledna 1992. Pak si na Heaulmeho konečně došlápnou francouzští strážci zákona.

Jeho výslechy značně komplikuje skutečnost, že byť většinu času vykazuje až překvapivou ochotu spolupracovat, zdaleka ne všechno, co vyšetřovatelům tvrdí, se jim zdá pravděpodobné. Často jde o absolutní výmysly, jak dokazuje řada přímých důkazů.

Že mají co do činění s jedním z nejhorších sériových zabijáků moderní francouzské historie, však žádný z kriminalistů nezpochybňuje.

Komplikovanost celého případu dokazuje i to, že první rozsudek padne už 29. ledna 1994 a ten prozatím poslední 17. června 2020. Na svobodu už se Francis každopádně nikdy nepodívá.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: Getty Images
Související články
Svět zločinu
Woody Allen: Stín obvinění ze zneužití v životě slavného režiséra
Woody Allen, uznávaný hollywoodský režisér a scenárista, čelí vážným obviněním z obtěžování a zneužití své adoptivní dcery Dylan. Přestože byl v roce 1993 zproštěn obvinění po vyšetřování, která nenašla dostatek důkazů pro trestní stíhání, v průběhu let se kauza znovu a znovu otevírala. Allenova dřívější aféra se Soon-Yi, také adoptivní dcerou jeho bývalé partnerky Mii […]
Svět zločinu
Robert Downey Jr.: Rok a půl v base a hollywoodský splněný sen
Příběh Roberta Downeyho Jr. je dokonalým příkladem toho, jak se z temnoty může vzejít k světlu. Jeho boj s drogovou závislostí nebyl snadný, ale nakonec se stal jednou z největších hvězd Hollywoodu. Robert Downey Jr. je dnes známým jménem v Hollywoodu, ale jeho cesta k úspěchu byla plná peripetií a bojů s drogovou závislostí. Přestože […]
Svět zločinu
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
Svět zločinu
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
reklama
lifestyle
Skladatel Karel Svoboda: Poslední výstřel autora slavného muzikálu Dracula
Stal se největším českým hitmakerem 20. století. Byl dvorním skladatelem Karla Gotta, autorem hudby k filmovému muzikálu Noc na Karlštejně i jedním z duchovních otců slavného muzikálu Dracula. Co vedlo legendu k tomu, že proti sobě namířil zbraň a zmáčkl spoušť?   V životě je vždycky něco za něco. Jeho písně si notuje minimálně půlka světa, na konto mu […]
Dvě tváře boxerské legendy
Každý sport má své hvězdy a má také pár legend. Vedle nesmrtelného Muhammada Aliho k nim bezesporu patří i Železný Mike, šampion těžké váhy Michael Tyson. Do nejvybranější společnosti boxerských superstar vstoupil tím, že se jako jediný dokázal stát mistrem světa současně v soutěži tří nejvýznamnějších boxerských asociací WBA, WBC i IBF. O pár let […]
Historie nejslavnější panenky: Barbie vznikla s feministickým podtextem
Panenka Barbie se původně zrodila proto, aby byla pro malé holčičky vzorem úspěšné ženy. Měla jim umožnit si při hře představovat různé možnosti budoucí kariéry. Píšou se 50.  léta 20. století a Američanka Ruth Handlerová (1916–2002) není spokojená s výběrem hraček pro svoji dceru. Vadí jí, že zatímco její syn si při hře může představovat, […]
Karel Zich: Osudná dovolená v podmořském ráji
Posluchači a fanoušci mu kvůli jeho hlasu rádi přezdívali „Český Elvis Presley“, on sám ale tohle srovnání neměl příliš rád, i když bylo lichotivé. „Jsem český Zich,“ tvrdil zpěvák, který mohl mít před sebou ještě mnoho skvělých úspěchů.   Jméno Karel Zich (1949–2004) objevuje slavná folková skupina Spirituál kvintet, když se v roce 1969 po odchodu […]
lifestyle
Kněžna Grace: Osudná hádka nad Monte Carlem
Grace Kelly, americká herečka a později monacká kněžna, se narodila do sportovní rodiny, ale od dětství snila o herectví. Po studiích na Americké akademii dramatických umění se brzy proslavila a získala Oscara za nejlepší vedlejší herecký výkon.   Narodí se do rodiny se silným sportovním duchem. Její otec John Brendan Kelly je trojnásobným olympijským vítězem […]
Mladická role ho poznamená: Příběh Marka Endala, který se proslavil jako Rosenheim z Obecné školy
Na stříbrném plátně byl roštákem, i když spousta diváků mu určitě držela palce. V civilním životě se představitel nenapravitelného uličníka choval tak trochu v duchu své největší a jediné filmové role.   Ve filmových příručkách nalezneme u jména herce Marka Endala (*1978) jedinou roli. V roce 1991 zaujal jako zlobivý žák Rosenheim v oscarové Obecné […]
Petr Novák s Evou Jakoubkovou: Dokonalý pár, který propil svou budoucnost
Když se dva berou, slibují si, že spolu zůstanou v dobrém i zlém. Petr Novák s Evou Jakoubkovou tenhle slib určitě splnili beze zbytku. Jen toho zlého bylo nakonec ale přece jen až příliš.   Kdyby se v průběhu 70. a 80. let pořádala anketa o nejpůvabnější českou herečku, Eva Jakoubková (1952–2005) by měla finálovou účast rozhodně v kapse. […]
Sportovní hvězdy na šikmé ploše
Světem sportu neotřásají jen dopingové skandály, nečestná hra nebo podvádění. Skandální chování, hraničící s pácháním trestných činů, má na svědomí třeba i fotbalista Gilbert Bodart, s nímž se často skloňují pojmy jako přepadení nebo padělatelství.   Koho chce zabít hokejista Danton? V dubnu 2004 je pořádně horko kolem špičkového hokejisty americké NHL Mikea Dantona (*1980). […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přinese Lutovské rozvod konečně klid?
nasehvezdy.cz
Přinese Lutovské rozvod konečně klid?
Moderátorka Iveta Lutovská (41) si může konečně oddychnout. Rozvodové řízení s podnikatelem Jaroslavem Vítem (47), které se táhlo několik měsíců a bylo pro ni velmi bolestivé, je u konce a ona je opět
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Její smrt nikdy nepřebolí
skutecnepribehy.cz
Její smrt nikdy nepřebolí
Nikdy to nevymažu z hlavy. Ten den, kdy jsem se šla rozloučit s mojí dcerou. Neskutečná bolest, když víte, že je to poslední rozloučení. Monika byla zdravá, chytrá a krásná holčička. Nebyly s ní velké problémy v pubertě, když dospěla, byla úspěšná. Měla život před sebou Měla své plány. Vystudovala, našla si dobré místo a potkala Honzu, s nímž se chtěli vzít.
Města zaplavily gangy malých kolportérů
epochalnisvet.cz
Města zaplavily gangy malých kolportérů
„Mnoho mužů může najít zaměstnání prodejem novin.“ Těmito slovy začíná Benjamin Day, vydavatel deníku New York Sun, v roce 1833 inzerát, v němž hledá kolportéry pro své noviny…K jeho překvapení se však nepřihlásí žádný dospělý, ale desetiletý chlapec!   Za prvního kolportéra, pouličního prodavače novin, lze považovat irského imigranta Bernarda Flahertyho (1824–1876), jenž zareagoval na
Výstava Na led! představuje hokej a bruslení  v obrazech
iluxus.cz
Výstava Na led! představuje hokej a bruslení v obrazech
Fenoménu hokeje a bruslení ve výtvarném umění se věnuje výstava Národní galerie Praha (NGP), která pro návštěvníky znovu otevírá Palác Kinských na Staroměstském náměstí. Výstava představí téměř sto pr
Krásné nohy? Žádný problém!
nejsemsama.cz
Krásné nohy? Žádný problém!
Nohy vás nosí celý den, a tak byste jim měla věnovat náležitou pozornost. Jenom tak se vyhnete nejrůznějším problémům. Následující návod platí pro všechny nehty na nohou, ale pro palce především, zde je riziko zarůstání největší. Nejdříve dopřejte prstu teplou koupel a do vody přijdete hodně soli. Horká voda změkčí kůži kolem nehtu a sůl pomůže s dezinfekcí
Než začnete malovat…
panidomu.cz
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Nenašel snad duch zavražděného prezidenta až do dnešních dnů klid?
enigmaplus.cz
Nenašel snad duch zavražděného prezidenta až do dnešních dnů klid?
Duch bývalého 16. amerického prezidenta Abrahama Lincolna prý bývá poměrně často spatřován, jak bloudí ve washingtonském Bílém domě… [gallery ids="141907,141906,141908"] Věštecký sen Paní Lincolnov
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
21stoleti.cz
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
Pohádky, které dnes známe a milujeme, jsou oproti svým původním verzím jen slabými odvary. Jádra mrazivých nebo lechtivých příběhů, z nichž kdysi povstaly, v nich nicméně přetrvávají dodnes.  
Bil se kardinál Harrach za církevní restituce?
historyplus.cz
Bil se kardinál Harrach za církevní restituce?
Hlavou se kardinálovi honí temné myšlenky. Nejraději by všechno vzdal a užíval si klidu. Neustálé lavírování mezi snahou utužit v zemi katolickou víru a nezpronevěřit se svému svědomí ho ničí. Nakonec se ale rozhodne znovu bojovat.   „Násilím se ničeho dosáhnout nedá,“ povzdechne si v tichu své pracovny kardinál Arnošt Vojtěch z Harrachu (1598‒1667). Ještě že arcibiskupství získalo
Pečená jehněčí kýta na česneku
tisicereceptu.cz
Pečená jehněčí kýta na česneku
Francouzi nadají dopustit na pečené jehně na česneku s rozmarýnovými bramborami. Ingredience 1 jehněčí kýta s kostí 5 stroužků česneku olivový olej sůl, pepř 5 snítek rozmarýnu 1 kg malých