Domů     Největší z největších: Po bitvě u Kurska zůstane na pláni jen hromada šrotu!
Největší z největších: Po bitvě u Kurska zůstane na pláni jen hromada šrotu!
9.10.2023

V potemnělé místnosti by se atmosféra dala krájet. Hitler čte každé hlášení, ale na informaci, která se před chvíli donese k jeho uším, není ani zdaleka připraven. Jeho milovaná armáda prohrává u Kurska a do toho se Spojenci vyloďují na jihu Itálie. Cesta nacistického konce právě začíná!

Ve světě čísel se jedná o dvouměsíční vřavu, do níž se zapojí kolem 3 milionů vojáků. Pozadu nezůstává ani technika, protože jen Sověti vysílají do bitvy u Kurska, od níž letos uplyne 80 let, na 10 000 tanků!

Nervozita v nacistickém vedení

Rok 1943 není pro Adolfa Hitlera (1889-1945) vůbec dobrý. V bitvě u Stalingradu mocně krvácí a ztráty wehrmachtu dosahují 900 tisíc vojáků! Sověti na tom nejsou o moc lépe, protože jich u strategicky nevýznamného místa umírá přes milion.

I tak žene Rudá armáda Němce směrem na západ, a to k městu Kursk. To se má stát svědkem dalšího dějství brutální války. Sověti totiž postupují v některých částech fronty daleko rychleji, a tak vzniká klín, který je hluboký 150 kilometrů.

Na šířku má ještě o dalších 50 kiláků víc. A Hitler dumá, jak by mohl ze situace vyždímat úspěch. „Musíme jim vrátit úder,“ říká mužům, s nimiž konzultuje vojenská tažení. Řada osobností ale s plánem nesouhlasí.

Takový Heinz Guderian (1888-1954) tvrdí, že nové tanky, které Hitler plánuje použít proti Sovětům, jsou mnohem důležitější na západní frontě. „Neobratný a těžkopádný útok, který povede k velkým ztrátám,“ utrousí generálporučík Kurt Zeitzler (1895-1963).

Němečtí vojáci narazí na tvrdý sovětský odpor, nakonec berou nohy na ramena! (Bundesarchiv / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Němečtí vojáci narazí na tvrdý sovětský odpor, nakonec berou nohy na ramena! (Bundesarchiv / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)

Problémy v ráji

Jejich hlasy ale utichají v lomozu fabrik, ty totiž začnou chrlit tanky Tiger a také novinku jménem Panter. Ty jsou mnohem lepší než sovětské stroje, protože dokáží pálit z větší vzdálenosti.

Ofenziva má proběhnout už na jaře, Hitler však narazí na ekonomické mantinely, Německo je finančně vyčerpané. „Kdybychom zaútočili v březnu, máme šanci na úspěch,“ nechá se slyšet velitel Walther Model (1891-1945).

Termín se několikrát odkládá, Hitler mluví o květnu, poté ho přesouvá na 15. červen. Nakonec si vojáci budou muset ještě 14 dní počkat. Führer totiž čeká na tanky, jenže generálové přichází s tvrzením, že čas svědčí Sovětům.

I oni vyrábí děla a tanky, zároveň vytváří opevnění. A na Hitlera prší jedna katastrofa za druhou, v Africe přichází Tunisko, do toho Italové ztrácí zbytky bojeschopnosti. Poraženecká morálka vládne také u Maďarů a Rumunů.

I přesto představí operaci Citadela a generálům slíbí nové lehčí tanky typu Ferdinand.

Půl milionu min v akci

Ve zkratce počítá s tím, že předsunuté jednotky Rudé armády obklíčí. Z jihu na území vpadne Erich von Manstein (1887-1973), severní útok bude mít na starosti armáda Walthera Modela. Když sovětské oddíly odříznou od zbytku území, udělají s nimi krátký proces.

Hitler dokonce počítá s tím, že by nenáviděný rival mohl přijít až o pětinu vojáků! Zároveň předvídá, že Stalin (1878-1953) nenechá atak bez odpovědi, proto nashromáždí tankové divize.

Sověti s podobným plánem počítají, o Hitlerovo záměru se díky špionům dozví ani ne 48 hodin poté, co o nich Vůdce promluví. Maršál Georgij K. Žukov (1896-1974) vypracuje plán obrany a zároveň sovětského protiútoku, který nazve operace Kutuzov.

K dispozici má Konstantina K. Rokossovského (1896-1968) společně s Nikolajem F. Vatutinem (1901-1944). Dvojici dělá společnost také Ivan S. Koněv (1897-1973). V oblasti vybudují opevnění a nastraží na půl milionu min! Plán rovněž počítá s podporou 2 500 letadel.

Překvapení!

Rovinaté pláně jsou jako stvořené pro bitvu gigantů, a přestože má první krok udělat nacistické Německo. Oficiální útok je naplánován na pátou ráno 5. července 1943, jenže Sověti wehrmacht nepříjemně překvapí.

Žukov nechá jejich pozice hodinu před útokem bombardovat! Ani to nezastaví 900 tisíc mužů a 3 000 tanků, aby se pokusili sevřít Rudou armádu do kleští. Při prvních hodinách se Němcům daří. „Bez výraznějších ztrát,“ stojí v hlášení.

Velkou měrou se na tom podílí také Luftwaffe. Letectvo obsadí nebe a útočí na Rudou armádu. Do toho všeho ale mají pomáhat s postupem pěchoty. Oblast kolem Kursku se ale vyznačuje významnou prašností, a tak piloti nemohou své kolegy podporovat. Němcům také dochází palivo, a tak výhoda jménem Luftwaffe přestává fungovat.

Ztráty na obou stranách jsou hrozivé, trpí zejména materiálně. (Bundesarchiv / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Ztráty na obou stranách jsou hrozivé, trpí zejména materiálně. (Bundesarchiv / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)

Šrumec na Sicílii

Situace na bojišti se mění každým okamžikem, což si s hrůzou uvědomí i nacistické velení. Po srážce s realitou už tuší, že Hitlerovy cíle byly přehnané. Sověti vysílají do boje lehké tanky T-34, k nimiž ještě přidají spojenecké stroje typu M3 Lee.

Do nejtužších konfliktů má být pro změnu nasazen cvalda typu KV-1. Společnost jim dělají také protitanková děla a na 2 000 000 vojáků! Na takovou sílu brzy narazí Model, jeho armáda dokáže urazit pouhých 20 kilometrů.

To Manstein zaznamená více úspěchů, ukořistí několik tanků a zajme na 25 tisíc sovětských vojáků. Do vřavy ale promluví události z prosluněné Sicílie, kde se 9. července 1943 vylodí Spojenci.

Zaskočený Hitler pod tlakem ukončuje operaci Citadela a přesouvá část svých jednotek do Itálie.

Další zastávka: Berlín

O dva dny později přebírá iniciativu Stalin a zahajuje vlastní ofenzivu. Svou troškou do mlýna přispějí i partyzáni, kteří operují v německém týlu a vyhazují do vzduchu železnici. Díky tomu mají nacisté problémy se zásobováním.

A zatímco Modelův útok končí v troskách, Manstein se bije jako lev. Čelí dokonce až sedminásobné přesile. „Země se šíleně třásla,“ popisuje salvu z tanků jeden z pamětníků.

Manstein dokonce chce pokračovat v operaci, jenže Hitler mu opakovaně hází klacky pod nohy. Nedoplní jeho jednotky, zamítne také řadu žádostí o důležitý materiál.

Polní maršál pokračuje na vlastní pěst, než mu Hitler sebere část vojáků, a tak je donucen 22. července německou ofenzivu ukončit. Sovětská odpověď je tvrdá, protože Rudá armáda získá většinu území zpět.

Obsadí města Orel a Bělgorod, což nastartuje další postup vpřed. A s trochou nadsázky se po úspěchu u Kursku Rudá armáda zastaví až v Berlíně.

Na jednu z největších tankových bitev upozorňuje celá řada pomníků. (Shiva16 / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)
Na jednu z největších tankových bitev upozorňuje celá řada pomníků. (Shiva16 / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)

Výhoda na sovětské straně

Lidské i materiální ztráty jsou i na poměry druhé světové války obrovské. Němci přichází jen během operace Citadela o 55 tisíc mužů. Celkově wehrmacht zchudne o 200 tisíc vojáků.

Sověti mají ztráty ještě vyšší, jenže Stalin dokáže mezery v armádě rychle zaplnit. Nedaleko Kursku zůstávají ležet hromady hořícího šrotu. Rudá armáda si podle některých historiků odepíše z tabulek na 6 tisíc tanků!

Nacisté jsou na tom sice lépe, vítězství v bitvě u Kurska je však připsáno sovětské straně. Čísla se však liší, protože ani jedna strana nechce přiznat citelnější ztráty.

Historici jedním dechem dodávají, že jedna z největších bitev druhé světové války má nedozírné následky na psychiku vojáků.

Foto: wikimedia.commons.org Titulka (Bundesarchiv / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Související články
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
reklama
záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
reklama
zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn