Potravinářské plodiny už bývají geneticky upraveny – ať už tradičním šlechtěním, nebo mutagenezí, která zahrnuje vystavení semen ionizujícímu záření nebo chemikáliím.
Před nedávnem vůbec poprvé vstoupila na trh odrůda rajčat, která prošla úpravou genomu s pomocí technologie genetických nůžek CRISPR…
Sicilian Rouge High GABA je jedinečná odrůda rajčat, jež obsahuje vysoké hladiny kyseliny gama-aminomáselné, o které se říká, že díky zklidňujícímu účinku na organismus pomáhá lidem relaxovat, snižuje úroveň stresu a dokáže udržet krevní tlak na nízké úrovni.
Poptávka není vůbec špatná
Biotechnologická start-upová společnost Sanatech Seed se sídlem v Tokiu spolupracovala s vědci z univerzity Tsukuba na technologii úpravy genomu CRISPR/Cas9, aby nové rajče vyvinuli.
Obsah kyseliny gama-aminomáselné v nové odrůdě je pětkrát až šestkrát vyšší než v běžných rajčatech. „Genetická úprava je jedna z nejzajímavějších technologií, kterou jsem v posledních letech v oblasti zkoumání plodin viděla,“ prohlásila badatelka Wendy Harwoodová ze střediska Johna Innese, která se věnuje výzkumu rostlin a plodin.
Firma začala prodávat geneticky upravené sazenice zemědělcům, kteří o ně projevili zájem, a že jich nebylo málo – celkem přes 4200 farmářů.
„Jako společnost zabývající se vývojem sazenic, která využívá technologii editace genomu, máme radost ze zájmu spotřebitelů i zemědělců.
Budeme pokračovat ve vývoji odrůd, na kterých si budou moci lidé pochutnat,“ vyjádřila se ve své zprávě společnost Sanatech Seed.
Vše je pod kontrolou
Pomocí biotechnologie CRISPR jsou umožněny velmi rychlé změny, jež by za přirozených podmínek trvaly i několik tisíc let. Stejně jako nůžky, tak i CRISPR „vystřihne“ z DNA vybranou část, vyjme ji, nebo nahradí jinou sekvencí genetické informace.
Geneticky upravené potraviny dle slov odborníků představují obrovský potenciál pro rychlou a zároveň kvalitní změnu rostlin, tedy bez použití chemických látek. Na rozdíl od rozsáhlé genetické modifikace stojí kontrolovaná úprava genomu za mnohem menšími zásahy.
Genetická úprava probíhá za použití materiálu jediného genu, kdežto u genetických modifikací jsou ve hře také cizí geny.