Domů     Zabijáci plazí říše: 5 nejjedovatějších hadů světa
Zabijáci plazí říše: 5 nejjedovatějších hadů světa
27.9.2023

Jací hadi jsou nejjedovatější – a jak je možné, že mají na svědomí relativně málo životů? Co se děje s člověkem po uštknutí? A vážně dokáže had jediným kousancem zabít slona?

Zmije paví: Největší zabiják lidí?

Na iráckou část Arabské pouště padla noc. Čtveřice mužů se vrací domů, na hlavách mají tradiční kostkovanou tkaninu kefíju, které se u nás lidově říká palestina. Zato chodidla mají nahá. Ztvrdlá kůže našlapuje na kamenitý terén. „Jafari!

Písečný had!“ vykřikne zděšeně jeden z mužů. Noční můra zdejší pouště, zmije paví (Echis carinatus), si vybírá daň z bosé chůze. Jde o hada, který má na svědomí nejvíc lidských životů. Sám od sebe neútočí, ale při ohrožení jedem nešetří.

Loví hlavně v noci – a při jeho hnědavém zbarvení není nic lehčího, než přehlédnout svou smrt.

Indie, Srí Lanka, Bangladéš, Pákistán a velká část Blízkého východu, ale i Střední Asie a státy jako Afghánistán nebo Turkmenistán. Tam všude lze na zmiji paví narazit.

Jen v indické oblasti Ratnagiri, nedaleko šestého nejlidnatějšího města světa, Bombaje, se podaří během pěti dnů napočítat na 2000 dospělých zmijí pavích. Dlouhé mohou být až 80 centimetrů a skvěle se přizpůsobují okolí.

Pokud žijí v místech, kde je země do červena, populace časem nabere stejný odstín. Její jed hraje mezi zmijemi prim, uchovává ho 18 až 72 miligramů, a smrtící může být podle testů na králicích a myších dávka 0,1 až 1,9 miligramů na kilogram váhy.

Kobra královská, foto: Michael Allen Smith from Seattle / CC - CC BY-SA 2.0
Kobra královská, foto: Michael Allen Smith from Seattle / CC – CC BY-SA 2.0

Kobra královská: Slona skolí za 4 hodiny

Název jejího rodu zní jako součást prastarých legend. Ophiophagus totiž v překladu znamená požírač hadů. A tím kobra královská (Ophiophagus hannah) skutečně je. Smlsne si na zmijích i dalších jedovatých hadech.

Při délce 3,7 metru do sebe nasouká bez problému až 2,8 metrovou krajtu! Na je klidně za kanibala. Lidem se snaží vyhýbat, ale nevidí-li zbytí, spustí hrůzostrašné divadlo. Tělo zvedne tento až 4metrový had do výšky 1,8 metru. Díváte se tak z očí do očí.

V tu chvíli navíc roztáhne krční límec a za mohutného syčení se nafoukne. Pokud zaútočí a není poblíž nemocnice, pravděpodobnost přežití máte kolem 40 procent.

Na kobry královské narazíte v jižní a jihovýchodní Asii, a to i v dvoukilometrových výškách. Dorůstají maximální délky 5,80 metru a jde tak o nejdelšího jedovatého hada na světě, který váží i 20 kilogramů.

Mláďata poznáte podle černé barvy s dospíváním se měnící do světlejších odstínů olivové zeleně. Kobra skvěle plave a výtečně šplhá po stromech. Za pozornost stojí hlavně její jed.

Jedním dlouhým kousnutím do chobotu skolí slona, který uhyne do čtyř hodin, u člověka si zubatá počká kolem 30 minut, odolní jedinci umírají někdy i půl dne. A je to pekelně dlouhých 12 hodin. Nemůžete se hýbat, ale bolest je strašná. Pak přijde závrať a kóma.

Nakonec se už nedokážete nadechnout. Nevěřte filmům, kde stačí jedna injekce protijedu a vše je v pořádku. Na uštknutí kobrou se jich spotřebuje až 33!

Pakobra páskovaná Foto: JAW / CC BY-SA 3.0
Pakobra páskovaná Foto: JAW / CC BY-SA 3.0

Pakobra: Jedna dávka jedu zabije 10 000 myší

Racek míří najisto. Tvrdým zobákem zaútočí přímo na oči pakobry páskované (Notechis scutatus). Podaří se mu ji oslepit! Jsme na ostrově Carnac ležícím 10 kilometrů od australských břehů.

Pakobry, které nejraději loví žáby, ale nezhrdnou ani hlodavcem, se tu naučily mlsat racčí vejce. Překvapení biologové vzápětí zjišťují, že zdejší populace třetího nejjedovatějšího suchozemského hada světa je zčásti slepá! Mohou za to právě racci.

Vyklovnutí očí ale nepomáhá. Pakobry loví mláďata a požírají vejce dál. Stačí jim k tomu mrštný jazyk mapující okolí a skvělý čich.

Až 2,5metru dlouhé pakobry žijící v Austrálii a jejím okolí mají v jedové žláze 35 miligramů suchého jedu. Taková dávka může zabít 10 000 myší anebo tři dospěláky o váze 70 kilogramů. Pokud vás uštkne, za velkých bolestí hlavy vám prudce klesne tlak.

Jazyk se zvětšuje a svaly v těle odmítají poslušnost. Někdy přijde vnitřní krvácení a nakonec dochází k paralýze dýchacích orgánů. Zubatá klepe na dveře…

Taipan menší Foto: XLerate / CC BY-SA 3.0
Taipan menší Foto: XLerate / CC BY-SA 3.0

Taipan menší: Nejjedovatější had světa

Jaký had je nejjedovatější? Taipan menší (Oxyuranus microlepidotus), na kterého můžete narazit ve státech Queensland a Jižní Austrálie. Rád si pochutná na malých savcích, v zajetí, kde se dožívá až 20 let, hoduje i na kuřatech.

Dorůst může až 2,5metrové délky a jeho jed je smrtící směsicí neurotoxinů, tedy nervových jedů – a to v čele s paradoxinem, který je z této skupiny považován za vůbec nejúčinnější.

Dále tu máme mix hemotoxinů neboli krevních jedů a myotoxinů, což jsou svalové jedy. Pokud vás kousne, pravděpodobnost přežití je méně, než 20 procent. Z velké části to záleží na tom, kolik jedu taipan vyloučí. Obvykle totiž nekousne jednou, snaží se uštědřit větší množství kousanců.

Pokud by taipan vypustil jed v maximální možné dávce, tedy 110 miligramů, stačilo by to na smrtelnou otravu až 100 lidí! Přes to všechno na rozdíl od zmije paví nezemřel na otravu taipaním jedem v poslední době žádný člověk.

Taipan je totiž velmi plachý a navíc žije v odlehlých oblastech. Pokud se již někomu povedlo na něj omylem šlápnout, vždy se stihl podat protijed. Ne nadarmo se Austrálii přezdívá nejjedovatější kontinent.

Zdejší fauna se tomu přizpůsobila – a tak i nejjedovatějšímu hadu světa dokážou vzdorovat jiní predátoři.

Imunní proti jeho jedu je například pakobra australská (Pseudechis australis), která taipana v poklidu slupne stejně, jako třeba varan obrovský (Varanus giganteus).

Mamba černá Foto: Bill Love / CC BY-SA 3.0
Mamba černá Foto: Bill Love / CC BY-SA 3.0

Mamba černá: Stačí dvě kapičky…

Je nejjedovatějším hadem Afriky a s délkou až 4,5 metru druhým nejdelším jedovatým hadem světa. Přitom je lehoučká: například 1,41metrová mamba černá (Dendroaspis polylepis) váží jen 0,65 kilogramu.

Člověka dokáže zabít již pouhými dvěma kapkami jedu (vyloučit jich na jedno hryznutí může ale až 20). Jeho základem jsou neurotoxiny. Ty působí na mozková a míšní centra.

Kromě nich ale při otravě získáte vítaný bonus – v jedu mamby je analgetikum silou účinku srovnatelné s morfiem. Namísto nesnesitelné bolesti tak může přijít euforie.

Mamba je schopna uštknout v podstatě kdykoliv – zabít člověka může už chvíli po vylíhnutí, stejně tak díky posmrtným reflexům i několik hodin po uhynutí. Nejdřív ucítíte pachuť v ústech, poté mravenčení po celém těle. Nedokážete polknout, špatně se vám dýchá.

Až ukážete obsah svého žaludku okolí, přijdou i svalové křeče a po nich ztráta vědomí. Od uštknutí uběhlo 45 minut. Než se zadusíte, máte ještě 2 až 15 hodin času… Přesto mambu předchází pověst zabijáka relativně neoprávněně. Vždyť na přibližně 3000 hadích uštknutí v Africe připadne mambám jen kolem 80.

Foto v úvodu: Saleem Hameed / CC BY 2.5 - zmije paví
Související články
Věda a technika
Hlubiny: Skutečná mekka zvláštností
Hlubiny skryté lidským očím v letošním roce vydaly další svědectví o mimořádných živočiších, mořští biologové dokázali popsat celkem šestnáct dosud neznámých druhů hlubinných ryb rodu Anoplogaster, jež fungují na stejném principu jako vesmírné černé díry – neodrážejí prakticky vůbec žádné světlo. Vědci to zjistili tak, že se jednoho z nově objevených živočichů snažili vyfotografovat. Ryba […]
Věda a technika
30 let od objevu Ardi: Evoluce převyprávěná kostmi
Její ostatky zadupala do země někdy na sklonku třetihor stáda hrochů. Za dalších 4,4 milionů let se stala nejpodivněji vypadající fosilií zástupce lidské vývojové linie, který byl do té doby nalezen. Objev tohoto dávného hominida, připomínajícího hybrida lidoopa, opice a člověka, obrátil na ruby většinu toho, co vědci věděli o rané evoluci člověka. Jak napsal […]
Věda a technika
Extrasmysly, které nám příroda nedala
Fakt, že stojíme na vrcholu pomyslného žebříčku evoluce, ještě neznamená, že nám příroda dala vždy to nejlepší, co vytvořila. O řadě smyslových schopností, kterými obdařila vývojově jednodušší tvory, se nám může jenom zdát. Nedokážeme toho hodně. Nevidíme polarizované světlo a nemáme senzory pro infračervené záření, ačkoliv jsou pro řadu druhů hmyzu nebo hadů běžné. A […]
Věda a technika
Hyperaktivní Slunce: Budou superbouře a polární záře častější?
V květnu patřil obzor polárním zářím, které se v podobné intenzitě opakují jednou za 500 let. Zatímco se svět kochal, naše planeta čelila nejsilnější geomagnetické bouři za více než 20 let. Podle vědců šlo ale jen o ochutnávku toho, co nás čeká v nejbližších letech. Žhavme foťáky, chraňme elektroniku, Slunce se dostává do ráže. Mezi 3. a 9. […]
reklama
věda a technika
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i superzrak
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo silné svaly bez cvičení. Miliony barev Většina z nás dokáže rozeznat asi jeden milion odstínů barev. To ale nejsou hranice lidských možností. Asi 12 % žen […]
Napěchovaný milimetr: Nejdetailnější mapa lidského mozku
Mravenčí práce a 10 let výzkumu přivedly vědce z Harvardu a Googlu k průlomovému milníku pro neurovědu – detailní 3D mapě lidského mozku. Pochopitelně ne celého. I jeden milimetr krychlový má ale co říct o povaze jedné z nejsložitějších věcí, která ve vesmíru existuje. I po letech soustavného snažení mají neurovědci stále jen mlhavou představu o tom, […]
Lesk a bída léků na hubnutí: Je vítězství nad obezitou nadosah?
O málokteré nemoci můžeme říct, že se s ní setkáváme denně, a pokud se netýká přímo vás, pak jistě někoho z blízkého okolí. Statistika mluví jasně – každý osmý člověk na světě je obézní, každý třetí trpí nadváhu. Její léčba se po celou historii rovnala boji s větrnými mlýny, v posledních letech se ale karta obrací. Žádnou magickou pilulku […]
Archaeoraptor: Okřídlený archeologický podfuk
V červenci 1997 nachází dělník při práci v břidlicovém lomu v Sia-san-ťia-c‘ na severovýchodě Číny velkou zkamenělinu ozubeného ptáka. Takové nálezy je sice protizákonné prodávat překupníkům, přesto to dělníci dělají. Když se nálezce fosilii pokusí dostat ven, rozpadne se. A když už je na kusy, rozhodne se ji vylepšit, protože čím větší, tím víc peněz. […]
zajímavosti
Jak vznikla jména technických značek? Hořící kniha a modrý zub!
Který telefon připomíná ovoce? Jak to vyřešit, když je vaše vysněné jméno už zabrané? A proč se někdy hodí hledat inspiraci v dávné historii? Poznejte s námi další zajímavé příběhy vzniku značek, které zná dnes celý svět. Nepřátelé spojte se! Značka: BLUETOOTH Vznik: 1997 Jak připojíme sluchátka k mobilu, klávesnici k počítači nebo telefon k […]
Guarana: Zdroj energie z amazonské džungle
Indiáni z Amazonie odedávna používali tuto štíhlou liánu k povzbuzení, léčbě bolestí nebo křečí. Semena obsahující vysoké množství kofeinu i další látky se dnes užívají hlavně jako přísada do energetických nápojů a doplňků stravy. Reklamy slibují mnohé zajímavé účinky, ale v čem skutečně může guarana pomoci? Pokud byste se vydali pro rostlinu paulinii nápojnou neboli […]
10 věcí, které jste nevěděli o královně Alžbětě II.
Vždy v dokonale sladěném pastelovém kostýmku, s nezbytnou kabelkou a sršící grácií. Fascinující ženu s celým jménem Elizabeth Alexandra Mary Windsor známe zkrátka jako královnu Alžbětu II. Kdy potkala osudovou lásku, co dělala, když jí nudil oficiální rozhovor, i jakou poťouchlost jí udělal vnuk Harry? I když bylo královně 96 let, zdálo se, že oplývá aurou […]
SOPKY: Věděli jste, že…
Na světě je více než 1500 aktivních sopek. že sopky v České republice jsou staré až 65 milionů let, a že souostroví Havaj tvoří 5 sopek? A jaké další zajímavosti o sopkách tu pro vás máme? – magma je tekutá hmota s teplotou od 600 do 1200 ° C, která se pohybuje v oblasti zemského […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz