V naší přírodě se nachází více jak 280 druhů léčivých rostlin. Nazýváme je bylinami a staly se zdrojem léčivých tzv. biologicky aktivních látek. Patří mezi ně i kokoška pastuší tobolka. I v jejím případě ale platí osvědčené rčení, „všeho s mírou“.
Pokud byste chtěli kokošku pastuší tobolku (Capsella bursa-pastoris) vyzkoušet vnitřně, s množstvím to určitě nepřehánějte – čaje by se nemělo vypít víc než dva šálky denně, aby nedošlo k případnému předávkování, kdy může dojít k podráždění nervů.
A na pozoru by se měly mít rovněž osoby s onemocněním srdce, děti a těhotné ženy. Nicméně v běžných dávkách je zcela bezpečná.
Bětuška i lopata
Některé části rostliny jako květy či listy lze konzumovat zasyrova nebo tepelně upravené. Jíst je lze samotné, ale mohou se také stát součástí různých pokrmů jako např. salátů a dalších zeleninových jídel.
Tato léčivá rostlina si zasloužila řadu lidových názvů jako např.: Babí kapsa, Bětuška, Holá Káča, Kapsička, Kaša, Kolduška, Kopišťálka, Lopata, Matčino srdce, Mošna, Pastýřovo srdce, Selská hořčice, Slouhovo thé, Suchá Běta, či Žebrácká kabelka.
Byla známa již ve starověkém Řecku a Římě, kde byla využívána jako léčivá rostlina. V některých kulturách je Capsella bursa-pastoris spojována s plodností, a proto byla v minulosti využívána při rituálech a obřadech souvisejících s rozmnožováním a rodinou.
Hojí a zastavuje krvácení
Sbírá se nať na počátku kvetení a suší se při teplotě 25–35 ℃. Uchovává se v suchu, neprodyšných nádobách, a to maximálně dva roky. Nať obsahuje řadu biologicky aktivních látek.
Mezi hlavní látky patří flavonoidy (kvercetin, kaempferol), třísloviny, silice, hořčiny a organické kyseliny (např. kyselina askorbová, kyselina salicylová). Nať má schopnost zastavovat krvácení a podporovat hojení ran.
Proto se tradičně používá při menších poraněních nebo drobných krváceních. Extrakt má protizánětlivé účinky, které pomáhají snižovat záněty a otoky kůže. Takže se používá při akutních podrážděních kůže nebo kožních vyrážkách.
Postrach mikrobů
Výluhy také prokázaly antimikrobiální účinky a obklady z nich tak mohou pomáhat bojovat proti různým mikroorganismům, proto se používají při kožních infekcích, ale také se používají k léčbě hemoroidů a žilní nedostatečnosti.
Jejich adstringentní a protizánětlivé vlastnosti mohou pomoci snižovat otoky, zklidňovat podráždění a podporovat hojení. Kokošku pastuší tobolku je samozřejmě možné užívat i vnitřně.
Pak účinkuje na krvácení z nosu a velmi nápomocná může být ženám, neboť pozitivně působí na děložní a silné menstruační krvácení. Zároveň dokáže mírně snižovat krevní tlak a kladný vliv má rovněž na onemocnění močových cest.