„Začal jsem číst text v knize Genesis 13-19 a uvědomil jsem si, že se tradiční místo neshoduje s geografickým profilem popsaným v textu,“ vysvětluje Steven Collins, ředitel Archeologické školy Veritas International University v kalifornské Santa Anně, okamžik, kdy začal v roce 1996 pátrat po skutečném umístění biblické Sodomy.
V roce 2013 dospěl k názoru, že jde o město Tall el-Hammam nacházející se na severovýchodní straně Mrtvého moře asi 8 km od ústí řeky Jordán.
Usuzuje tak z geografických podrobností o „městech kikkáru “ zmiňovaných v knize Genesis, podle které se Lot oddělil od Abrahama v Bethel a odešel na východ do oblasti „kikkār “ „Když Bible používá výraz „Kikkar“, odkazuje pouze na zhruba kruhovou oblast bezprostředně severně od Mrtvého moře… Tento region je obilnicí oblasti plné sladkých vod a zemědělské půdy,“ uvádí Collins.
Okamžik zkázy
Sice jde o správnou geografickou oblast, ale přesná poloha proslulého města neřesti je sporná. Leží-li Zoar poblíž řeky Arnon, potom není možné, aby Lot zvládl ráno po zničení Sodomy překonat 43 km ze Sodomy do Zoaru.
Příčinou zkázy rozlehlého a snad 3000 let nepřetržitě obývaného města jako je Tall el-Hammam se stal „násilný požár, který roztavil keramiku, spálil vše až na základní kameny a vytvořil několik stop popela.
Zbytky zkázy se slévaly do tmavě šedé matrice jako v Cuisinartu “ Na základě analýzy keramických střepů došlo ke zničení Tall el-Hammamu v letech 1750–1650 př. n. l. Poté nebylo místo až do období kolem roku 1000 př. n. l. obydleno.
Museli by znát datum
Collins podporuje svoji teorii argumenty: Jde o dobře zavlažované místo (popisované „jako v Egyptě“), protéká jím řeka (Jordán) a sleduje Lotovu cestu východně z Bethelu a Ai.
Řada odborníků to ale vyvrací s tím, že je nutné stanovit přesné datum odchodu Izraelitů z Egypta, aby byl jasný okamžik zničení Sodomy. Ve hře je i otázka, jestli byla Sodoma znovu osídlena. Podle Bible nikoliv.