Evropa v tom čase bojuje s neúrodou. Kalendář ukazuje rok 1817. Situace na starém kontinentu není po Napoleonských válkách rozhodně jednoduchá. Životní úroveň obyvatel značně poklesla, řada z nich nemá co do hrnce. Musí proto hledat alternativy za nedostatkové suroviny a nějak se uživit.
Ke slovu nyní přicházejí potraviny, které se dají sehnat zadarmo v přírodě. Na talíř se proto dostávají různí živočichové, kteří se tam předtím nevyskytovali. Například veveřice, tu lze upravit různě.
Ke slovu se dostávají žáby, ty se hodí například na polévku. Dále sortiment obohatí třeba lysky, potápky i želvy – žila u nás želva bahenní. Zkrátka všechno možné, co leze, létá nebo plave. Uplatní se pak různé rostliny – pampelišky, šťovík, kopřivy.
Vzhledem k tomu, že se v roce 1817 neurodilo téměř žádné obilí, Evropané si museli vypomoci jinak. Obyčejný chléb se kvůli tomu stával velkou vzácností a ceněným zbožím. Lidé si začali proto péct chleba z mechové mouky, když ta obilná byla nedostatková.
Mouka se dá vyrobit dokonce i ze dřeva. Větší oblibu ale získává mouka z otrub, mlýnského prachu, kaštanů nebo žaludů, ty jsou o poznání chutnější.
Výživná polévka z dob nedostatku v roce 1817
Z dostupných surovin se dá připravit ohromný hrnec polévky, který nasytí i velmi početnou rodinu. Přinášíme recept. Co budete potřebovat pro 10 osob?
16 žejdlíků, tedy cca 7,7 l vody, 1,5 kg brambor, 0,5 kg trhaných ječných krupek, 0,5 kg hrachu, 0,5 kg chleba, 160 g hovězího nebo vepřového masa, 48 g soli, 16 g pivního octa, 2 g koření, cibuli, česnek, majoránku, mateřídoušku (tymián), petržel, tlučený zázvor.
Jednoduchý postup
Hrách a krupky vložte do hrnce a zalijte trochou vody, aby slupky hrachu změkly a krupky se rozmočily. Vodu slijte. Nalijte na hrách a krupky novou vodu a druhý den začněte vařit cca 5 hodin před plánovaným podáváním jídla.
Hrách a kroupy pomalu vařte dvě hodiny. Potom k nim přidejte oškrábané a na malé kostky nakrájené brambory a sůl. Opět vařte zhruba hodinu a pak přidejte na kousky nakrájené maso. Pokračujte ve vaření další hodinu a půl.
Půl hodiny před ukončením varu přidejte nasekanou cibuli a česnek, koření a ocet. Chléb nakrájejte na kostky, osmahněte a nasypte do misek. Zalijte polévkou a podávejte.