Domů     Z ulice až do kosmu: Jaký osud čekal Lajku i další psy?
Z ulice až do kosmu: Jaký osud čekal Lajku i další psy?
17.8.2023

První lety do vesmíru připadly zvířatům, na nichž odborníci testovali, zda jsou schopna přežít. U velké části se sice ukázalo, že ano, přesto na experimenty doplatili životem, a to včetně slavné Lajky.

14. červen 1949. Do kosmu míří první savec, makak Albert II. FOTO: Air Research and Development Command - Smithsonian National Air and Space Museum/Creative Commons/Public Domain
14. červen 1949. Do kosmu míří první savec, makak Albert II. FOTO: Air Research and Development Command – Smithsonian National Air and Space Museum/Creative Commons/Public Domain

Fenka Lajka se stala nejznámějším zvířetem vyslaným do kosmu, přitom však nebyla úplným průkopníkem. Ještě před ní se totiž astronauty staly octomilky, myši a opice.

Mezi nimi byl například makak Albert II., který roku 1949 vyletěl asi 133 kilometry vysoko, ale při přistání zemřel.

A Lajka nebyla dokonce ani prvním psem ve vesmíru. Dvojice Dezik a Cygan odletěla 15. srpna 1951 a dotkla se prahu vesmíru, což znamená výšku přibližně 110 kilometrů. Oba cestu přežili.

Dezik později uhynul během návratu z jiného letu, Cygana si vzal domů vědec Anatolij Blagonravov, takže mohl v klidu dožít, a dokonce se dočkal potomků.

Lajka jako náhradní plán

Lajčin let proběhl pro uspokojení tehdejších kremelských vládců, protože po úspěšném vypuštění Sputniku 1 požadoval Nikita Chruščov start dalšího kosmického stroje ke 40. výročí bolševické Říjnové revoluce.

Termín byl hraniční a rozpracovaná družice, která měla mít lepší technologické vybavení, tak nemohla být hotová včas. Nahradila ji tedy ta s Lajkou na palubě.

Lajka byla obětována pro vesmírný výzkum, stala se tak nedobrovolnou hrdinkou Sovětského svazu. FOTO: Posta Romana - 1959/Creative Commons/Public Domain
Lajka byla obětována pro vesmírný výzkum, stala se tak nedobrovolnou hrdinkou Sovětského svazu. FOTO: Posta Romana – 1959/Creative Commons/Public Domain

Odsouzena k smrti

Spolu s dalšími dvěma psy, Albinou a Muškou, prošla Lajka náročným výcvikem, kdy si například musela zvykat na hluk, přetížení, kašovitou stravu a stísněný prostor, ve kterém mohla jen sedět, stát nebo ležet.

Původně toulající se kříženec z Moskvy, později nejslavnější psí astronautka Lajka, odletěla 3. listopadu 1957 v družici Sputnik 2. A drží důležité prvenství – jako první živý tvor se skutečně dostala na oběžnou dráhu.

Odborníci nepočítali s tím, že by misi přežila, technologie na bezpečný návrat nebyla připravená. Proto měla být zhruba po týdnu usmrcena, zřejmě naprogramovanou injekcí.

Jenže systém pro regulaci teploty nebyl plně funkční a kabina se začala zahřívat až na 40 stupňů Celsia.

Lajka byla dle snímaného tepu vystresovaná a až po třech hodinách se její pulz zklidnil z cca 240 na 102 tepy za minutu. Sice se najedla, ale i tak byla po celou dobu velice nervózní.

V rozmezí pěti až sedmi hodin trvání letu zemřela, nejspíš na přehřátí a psychické vyčerpání. Informace o její smrti byly dlouhou dobu po události nejasné a zmatené.

Další už se měli vrátit

Lajka tak sice potvrdila, že živý organismus může ve vesmíru přežít, jenže na to doplatila vlastním životem. Západní ochránci práv zvířat se bouřili, a přesto byli v 60. letech do kosmu vysíláni další psi.

Ti se sice měli bezpečně vrátit, ale u mnohých tento cíl splněn nebyl. Lisicki a Racek i Pčoľka a Muška zahynuli, Zulka a Žemčužina přežily jen zázrakem.

Ve Sputniku 5 cestovalo do vesmíru hned několik zvířat. FOTO: Pretenderrs/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Ve Sputniku 5 cestovalo do vesmíru hned několik zvířat. FOTO: Pretenderrs/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Na palubě Sputniku 5 se v srpnu 1960 do výšin vydaly Bělka a Strelka. S nimi cestovala i další zvířata včetně much, potkanů a králíka. Vrátili se všichni a obě fenky dál žily.

Strelka dokonce měla štěňata, z nichž jedno, jménem Pušinka, dostala od Nikity Chruščova Caroline Kennedyová, dcera tehdejšího amerického prezidenta Johna F. Kennedyho.

Posledními psy na palubě vesmírného plavidla byli Věterok a Ugoljok 22. února 1966. Psími rekordmany se stali v délce pobytu, který trval tři týdny.

Kočičí astronauti

Francouzští vědci začali s vesmírnými misemi za pomoci potkana Hectora v roce 1961. O dva roky později si pro své pokusy vybrali kočky. Než jedna z nich – s označením C 341 – odletěla, prošla spolu s dalšími třinácti náročným několikaměsíčním výcvikem.

Ten kočky absolvovaly s elektrodami přímo v hlavě pro zkoumání činnosti jejich mozků. Každý den byla zvířata zavírána do krabice, zatímco kolem nich rachotil zvuk rakety, a dostala se i do odstředivek pro otestování a zvykání na přetížení.

Ve Francii posílali do kosmu kočky, smutný osud čekal Félicette (ilustrační obrázek). FOTO: pxfuel
Ve Francii posílali do kosmu kočky, smutný osud čekal Félicette (ilustrační obrázek). FOTO: pxfuel

C 341, později pojmenovaná Félicette, se původně toulala a rozhodně můžeme říct, že se na ulici měla lépe.

Její návrat sice znamenal vědecký úspěch, ale ani po fyzicky i psychicky náročném výcviku a krátkém vystoupání do vesmíru kočku nečekal život plný péče, jak bychom možná očekávali. Jen o pár měsíců později byla totiž utracena kvůli pitvě mozku.

A podobně dopadly i ostatní kočky, které byly v rámci projektu trénovány. Jedna z nich se také vydala na misi, ale havarovala a zahynula.

Minimálně devět bylo utraceno a pravděpodobně pouze jediná měla štěstí žít déle, byť se zdravotními potížemi, které jí způsobily elektrody v hlavě.

První primáti

Roku 1961 vyslaly Spojené státy americké prvního primáta, šimpanze jménem Ham. Oblečen mu byl speciální skafandr, v němž v kosmu pobyl okolo šestnácti minut. Ještě dva roky po svém návratu patřil do vesmírného programu.

Po vyřazení nakonec našel domov v zoologické zahradě města Washington a zemřel až v roce 1980.

Šimpanz Ham před svým zkušebním letem. FOTO: NASA/Creative Commons/Public Domain
Šimpanz Ham před svým zkušebním letem. FOTO: NASA/Creative Commons/Public Domain

Další šimpanz – Enos – vzlétl v listopadu 1961 a dostal se dál než jeho předchůdce, protože je prvním a zároveň jediným zástupcem svého druhu, který byl na oběžné dráze. Zemi obletěl za necelou hodinu a půl. Jeho život o rok později ukončila nemoc, která nesouvisela s cestou do vesmíru.

Kolem Měsíce a zase zpátky

Kosmickou loď Zond 5 vyslal Sovětský svaz 14. září 1968. Za jeden týden obletěla Měsíc a v pořádku se vrátila na Zemi.

Prvními pozemšťany blízko tohoto vesmírného tělesa tak byly dvě želvy stepní, letěli s nimi i mouční červi a octomilky, které se na palubě Zondu 5 nacházely. Želvy přitom pouze pohubly, ale jinak byly zdravé a měly chuť k jídlu.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Věda a technika
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené […]
Věda a technika
Majestátní vlk: Samotář, který miluje společnost ostatních
Les si pomalu přebírá pod správu tma, když ticho najednou přeruší táhlé zavytí. Nezůstane u jednoho a další se přidávají, rázem jde o vlčí symfonii. O několik minut později už se majestátní těla schází nedaleko tůňky. Lov právě začíná. V roce 1758 švédský přírodovědec Carl Linné (1707-1778) popíše vlka obecného, v latině mu přiřkne jméno canis lupus. […]
Věda a technika
Modelařina z Petriho misky: Kdy zvládneme poskládat embryo?
Lítý boj o přežití, nelítostný závod, na jehož konci možná čeká nový život. Jedna ze spermií se konečně spojí s vajíčkem. Za 9 měsíců se rozkřičí modrooký novorozený andílek. Zatím má ale budoucí embryo do podoby člověka a dokonce i jakéhokoliv savce pořádně daleko. Stejně, jako novinky z laboratoří. Do jaké fáze již vědci dokážou […]
Věda a technika
Miniroboti zrychlí a zkvalitní výrobu piva
Česko je pivní velmocí, o tom není pochyb. Ovšem s výrobou piva je spojeno nejedno úskalí, které může práci sládků zmařit. Čeští vědci proto nyní přišli s takzvanými beerboty – minirobůtky, kteří mají výrobu piva urychlit, a zároveň zabránit tomu, aby při ní bylo znehodnoceno. Jak fungují? Tradici vaření piva přinesli do Českých zemí pravděpodobně Slované během […]
reklama
zajímavosti
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
Boříme mýty: Slunečnice se neotáčí za sluncem!
Pořád se to říká, všichni to známe…, ale pravda to rozhodně není! Jak tyto mylné představy vznikly a proč jim pořád tolik lidí věří? Bez čepice zaručeně prochladneme, moč dezinfikuje rány a po kávě hned poběžíme na záchod. Dětem nedávejte moc sladkostí, nebo se promění v divokou zvěř. Co z toho platí? Nic! Mýtus č. […]
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
reklama
svět zločinu
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Václav Mrázek: Postrach ze severních Čech se ukájel střelbou z pistole
Rozhodně se nenarodí se stříbrnou lžičkou v puse. Někdo by řekl, že když se sudičky sešly 22. října 1925 u kolébky Václava Mrázka, předurčily mu naprosto opačný start do života. Navzdory rozšířené představě o blahobytu první republiky, Mrázkova rodina živoří v chudobě. Hoch má celkem 11 sourozenců. Uživit tolik krků není snadné za žádných okolností. V […]
Oplétačky se zákonem těch nejslavnějších herců světa
Na stříbrném plátně či na obrazovce je obdivujeme i ve chvílích, kdy jim scénář předepíše dělat potíže, nechat se zatknout, nebo dokonce odsoudit. Jenže některé z filmových hvězd tohle zažívají na vlastní kůži i v civilním životě.   Ani největší sláva, vydělané miliony či hvězdy na chodníku slávy nejsou zárukou spořádaného života. Občas možná strážci […]
Pekelný démon Klaus Kinski: Sexuální predátor na výsluní slávy
„Byl to tyran. Sotva si vzpomínám, že bychom někdy seděli společně u stolu,“ říká o svém otci herečka Nastasja Kinská s dodatkem, že kdyby byl naživu, nejraději by ho viděla za mřížemi. Její starší sestra je ale ještě odvážnější: Přizná, že byla obětí  jeho chtíče.   Slavní herci, režiséři, baviči září před nebo za kamerou. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zoo Ústí nad Labem: Na počátku byl nadšený milovník ptactva
epochanacestach.cz
Zoo Ústí nad Labem: Na počátku byl nadšený milovník ptactva
Při návštěvě zoo v Ústí nad Labem se musíme připravit na to, že procházka tu bude trochu fyzicky náročná. Zahrada se totiž rozkládá na svahu Mariánské skály východně od městského centra. Tuhle nevýhodu ale můžeme snadno proměnit v plus, když si pro vstup nevybereme dolní vchod v Drážďanské ulici, ale převýšení 96 metrů za sebe necháme zdolat autobus
Historická záhada: Žili lidé a dinosauři společně?
enigmaplus.cz
Historická záhada: Žili lidé a dinosauři společně?
K vyhynutí dinosaurů dochází následkem srážky Země s velkým meteorem před více než 65 miliony let. Pak uplyne dalších více než 60 milionů let a na Zemi se objeví první příslušníci rodu Homo. Tak histo
Tam, kde voní ovoce – Česká republika
nejsemsama.cz
Tam, kde voní ovoce – Česká republika
Krásné počasí přímo ponouká k podniknutí výletu! Co takhle si udělat nějakou dobrou svačinku a vyrazit tam, kde to navzdory letošním nenadálým mrazíkům voní po ovoci? Mandloňové sady v Hustopečích V roce 2012 vznikla v Hustopečích u Brna unikátní rozhledna, která se nachází v jedné z největších botanických rarit na Moravě – v mandloňových sadech. Měří 17
Pagani staví v Miami ultraprémiové rezidence
epochalnisvet.cz
Pagani staví v Miami ultraprémiové rezidence
Slunečné město Miami na Floridě se stane domovem dalšího rezidenční projektu v režii prestižní automobilky. Tentokrát si tuto destinaci pro svůj premiérový projekt vybrala značka Pagani, která proslula svými výkonnými a rychlými vozy. V oblasti North Bay Village nyní chce postavit mrakodrap Pagani Residences.   Slunečné město Miami na Floridě přivítá první luxusní rezidenční projekt
Okradla mě kamarádka
skutecnepribehy.cz
Okradla mě kamarádka
Byly jsme neoddělitelná dvojice. Já a moje kamarádka jsme si padly hned do oka, a tak to mělo zůstat. Ale nezůstalo. Květované šatičky, blonďaté vlásky, oči modré jako len a pár roztomilých pih na malém nosíku! Když jsem ji uviděla, hned mě okouzlila. Já byla pravý opak. Hned se z nás staly nerozlučné kamarádky. Seděly jsme spolu
Univerzální dárcovská krev na obzoru
21stoleti.cz
Univerzální dárcovská krev na obzoru
Univerzálními dárci krve jsou lidé s krevní skupinou 0. Ne vždy je ale této krve dostatek, proto se vědci snaží vymyslet, jak to zařídit, aby mohl člověk s jakoukoliv krevní skupinou darovat krev osta
Patchworkové taštičky nejen na mobil
panidomu.cz
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak
Nová kapitola ikonického světa vůní Signorina
iluxus.cz
Nová kapitola ikonického světa vůní Signorina
Signorina Unica Eau de Parfum ztělesňuje mnohostranné pojetí ženskosti, na němž staví značka Ferragamo. Vzdává hold jedinečné esenci, která tkví v každé ženě, a povzbuzuje k přijetí vlastní unikátní o
Žilková se odstřihla od jeho jména
nasehvezdy.cz
Žilková se odstřihla od jeho jména
Konečně má, po čem toužila! Veronice Žilkové (62) ze seriálu ZOO se dlouho nedařilo zavřít dveře za minulostí. Ačkoli rozvod s Martinem Stropnickým (67) po 18 letech manželství oznámila zkraje roku
Přemysl Otakar I. vs. Jindřich Břetislav: Ze spojenců se stali soci kvůli dluhu
historyplus.cz
Přemysl Otakar I. vs. Jindřich Břetislav: Ze spojenců se stali soci kvůli dluhu
Zuří! Přemysl Otakar I. div nevyskočí vzteky z kůže. Vytáhl s armádou do pole, jenže žádná bitva nebude. Skoro všichni velmoži ho zradili! Místo, aby vyhnal biskupa Jindřicha Břetislava ze země, kníže sám musí uprchnout za hranice.   České země neprožívají na konci 12. století zrovna nejšťastnější období. Znesváření Přemyslovci spolu už téměř 20 let bojují o
Rajčatové rizoto v italském stylu
tisicereceptu.cz
Rajčatové rizoto v italském stylu
Vylepšit ho můžete opečenou slaninou, kuřecím masem i krevetami. Suroviny 250 g rýže arborio 1 cibule sůl pepř 2 stroužky česneku olivový olej špetka chilli 100 ml bílého vína 400 g loup