Ať dělá, co dělá, asi už navždycky bude pro většinu filmových fandů hlavně Johnny Lawrence, ten nafoukaný floutek, kterého v závěru filmu Karate Kid porazí Daniel LaRusso jestřábím kopem do obličeje.
Asi každému, kdo tehdy jeho jméno zahlédne v titulcích, vyvstane na mysl, odkud vlastně ten William Zabka pochází? Je to vůbec Američan?
Je! Tedy z velké části. Díky dědečkovi z otcovy strany ale má svou americkou krev šmrncnutou i kapkou z Česka. A ano, hádáte správně, jeho jméno se původně psalo s háčkem.
Háčky musí pryč
Jenže, když na začátku 20. století dorazí František Žabka (1887–1947), rodák z Bystřice Nad Pernštejnem, města na západě Moravy, do USA, velmi brzy zjistí, že tady se háčky prostě nenosí. A tak se zrodí Frank Zabka. Lásku k rodné domovině si ale uchová.
S její pomocí si nakonec najde i manželku.
Marie Geraldine Buresh (1890–?) sice přijde na svět v Omaze, ve státě Nebraska, její rodiče, Jan (1856–1907), respektive John, a Marie (1863–1947), respektive Mary, Bureshovi se ovšem původně jmenují Burešovi a jsou Češi jak poleno.
Praha, můj druhý domov
V mládí tak Zabka díky červenomodrobílým rodinným kořenům mluví celkem obstojně česky.
Pár slovíček použije i na začátku nového tisíciletí, kdy míří do Evropy splnit si sen a natočit snímek o těžkém rozhodování otce mezi ztrátou syna, nebo zkázou vlaku plného cestujících, nazvaný Most.
A to protože jeho velkou část točí v Praze a do hlavní role obsadí Vladimíra Javorského (*1962) a do těch vedlejších další české herce. „Hned, jak jsem přiletěl do Prahy, získal jsem pocit, jakoby jsem tu byl odjakživa doma,“ vzpomíná Zabka.
Za Most obdrží nominaci na Oscara v kategorii Krátký hraný film a počátkem roku 2004 ho osobně uvede v kině Lucerna.
Při té příležitosti vzpomene, jak jim dokončení snímku v létě 2002 zkomplikují povodně, které je v Praze na chvíli uvězní v hotelovém pokoji.