Naše planeta je plná divukrásných míst, na kterých člověk cítí klid a souznění s přírodou. Najdete na ní však i lokality, působící úplně opačným způsobem.
Patří mezi ně i údajně jedno z nejděsivějších míst světa – mexický Isla de las Muñecas neboli Ostrov panenek.
Farmář Julian Santana Barrera je právě na obhlídce po ostrově, na který se před nedávnou dobou přestěhoval, aby tu začal nový život.
Dobře si uvědomuje, že jde o ponuré místo plné močálů, husté vegetace a pokroucených stromů, zároveň ale cítí, že ho k němu něco zvláštním způsobem poutá. Z myšlenek muže vytrhne až šokující pohled na nedalekou tůň. V ní totiž leží nehybné tělo malé holčičky.
Barrera na nic nečeká a okamžitě se vrhá do vody, aby dívenku vylovil. Pozdě. Neznámá už nejeví žádné známky života. Zůstává po ní jen nedaleko plující panenka, kterou tragédií zničený farmář věší na strom. Temný příběh Ostrova panenek tím ale teprve začíná.
Tisíce očí
Smutná a tajemná legenda o utonulé dívence má pokračování. Barrera se totiž po tomto incidentu změní. Později tvrdí, že se mu duch té holčičky začal zjevovat, promlouvat k němu a žádat ho, aby jí na ostrov nosil další a další panenky.
Postupně tak začala vznikat bizarní scenérie místa, doslova přeplněného nejrůznějšími panenkami. Většina z nich je zpočátku roztomilá a strašidelně ani nepůsobí.
S tím, jak jich přibývá a jak ty nejstarší pomalu ohlodává zub času, se také mění atmosféra celého místa – z něčeho, co snad původně mohlo sloužit jako památník utonulé dívky, se stala skutečně děsivá lokalita, kde na vás shlížejí tisíce oček ze sluncem vybělených plastových či hadrových tváří.
Světově chráněná lokalita
La Isla de la Munecas, mexický Ostrov panenek, je bezpochyby místem, které dalece předčí fantazii většiny hororových tvůrců. Jde o malý kus země ležící na kanále Xochimico asi 30 kilometrů jižně od Mexico City.
Toto místo by přitom lákalo cestovatele i bez své strašidelné nadstavby. Ostrov je totiž součástí oblasti Chinampas, kterou tvoří hned několik umělých ostrovů, mezi kterými vede systém na přírodní krásy bohatých kanálů.
Ostatně tohoto přírodního unikátu si všimli i experti a v roce 1987 byla oblast zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO.
Celoživotní posedlost
Tam kde bychom čekali jen krásný ostrov plný zeleně, nyní najdeme scenérii s obrovským množstvím děsivých panenek. Některé leží na zemi, jiné jsou různě zavěšené po stromech a keřích.
Zmíněný Julian Santana Barrera je podle všeho sbíral a umísťoval na ostrov po dlouhá desetiletí. Některé našel ve vodě, jiné zase nakupoval od obyvatel z jiných ostrovů. Výměnou za ně nabízel to, co sám vypěstoval.
Jejich kvalitu přitom podle všeho nijak neřešil: bral i panenky poškozené nebo nedokonalé. Některým tak i dnes stále chybí hlavy, končetiny či vlasy. O to hrůzostrašněji tak celý ostrov působí.
Byl to jen blázen?
Dnes už je samozřejmě otázka, nakolik lze příběhu Juliana Santana Barrery věřit. Podle některých názorů si ho muž, který zemřel v roce 2001, prostě jen vymyslel. Další zase věří, že byl ve skutečnosti po desetiletích samoty duševně nemocný.
Tak či tak se dodnes vypráví, že se do panenek na ostrově stále vtělují duše předčasně zemřelých holčiček nebo že Barreru našli mrtvého na stejném místě, kde on kdysi našel onu utonulou dívku.
Ani to však nelze žádnými způsoby potvrdit a podle mnoha lidí je to jen další báchorka, která má podtrhovat strašidelnost ostrova a lákat na něj nejrůznější lovce záhad a turisty.
Lákadlo na turisty?
Pravdou je, že dnes se ostrov pravidelně objevuje v různých žebříčcích nejstrašidelnějších míst světa. Všemožní lovci duchů, záhadologové i obyčejní turisté tvrdí, že už při příjezdu cítili, jako by je na to místo něco lákalo.
V místech mezi panenkami pak údajně panuje velmi silná a podle mnoha lidí tajemná atmosféra. Někteří dokonce přísahají, že spatřili, jak některé panenky pohybují hlavami, otevírají oči, nebo jak si mezi sebou navzájem šeptají.
Na druhou stranu se objevuje i spousta hlasů, podle kterých jsou to všechno jen povídačky nebo reklamní trik. Ostrov je totiž díky své pověsti opravdu vyhledávaným turistickým cílem.