Šťastlivců, které během života nepotrápila bolest zad, není mnoho. Nejčastěji postihuje oblasti bederní páteře, která je nejvíce zatěžována. Nejenže nese váhu celého těla, ale také zde dochází k přenosu pohybu z nohou na trup. Čeho se vyvarovat, pokud chceme bolesti zad uniknout?
Bederní část zad může bolet hned z několika důvodů. U mladších jedinců bývá hlavní příčinou bolesti tzv. svalová dysbalance, tedy stav, kdy jsou některé zádové svaly přetížené a jiné naopak ochablé.
K udržení vzpřímeného postavení trupu je totiž nutná souhra hned několika skupin svalů, souhrnně označovaných jako stabilizátory trupu.
Vlivem špatného držení těla či chybně naučených pohybových stereotypů však může docházet k přetěžování některých svalových partií. Svoji roli v tom může sehrávat rovněž nadváha, sedavý způsob života a nedostatek pohybu.
Bolestivé opotřebení plotének
U starších osob může bolesti zad způsobovat opotřebení meziobratlových plotének. Jejich hlavní úlohou je totiž tlumení nárazů a tlaků, které vznikají při pohybu ve vzpřímené poloze.
Ploténky jsou tvořeny elastickou tkání, která se ovšem s přibývajícím věkem ztenčuje. Jednotlivé obratle se k sobě přibližují, páteř tak zvaně sesedá, v důsledku čehož může dojít k útlaku nervů a vzniku bolesti.
Nejhorší situace nastává při výhřezu ploténky, což může vést až k poruše citlivosti či hybnosti končetin (horních či dolních podle místa výskytu poranění). Léčba bývá konzervativní, častěji je však nutná operace.
Houser neboli ischias
Právě vyhřezlá ploténka je nejčastější příčinou tzv. ischiasu neboli ústřelu (lidově housera), kdy dojde k podráždění sedacího nervu (nervus ischiadicus).
Dalším důvodem jeho podráždění může být příliš rychlé otočení, zvedání těžkých břemen či probíhající zánět. Prudká bolest v bederní oblasti vede k reflexnímu stažení okolních svalů, což postiženému jedinci prakticky znemožní jakýkoli pohyb.
Po nastolení klidového režimu bolest většinou po čase sama odezní, někdy je však tak nesnesitelná, že vyžaduje návštěvu lékaře, který předepíše vhodné léky či provede obstřik postiženého místa.
Ztráta kontroly nad vyměšováním
Komplikací ischiasu (způsobeného výhřezem ploténky) může být nejen ztráta citlivosti končetin, ale také tzv.
syndrom cauda equina, jehož projevem je necitlivost v oblasti genitálií a hýždí, což má za následek ztrátu kontroly nad vyměšováním, u mužů i pozbytí erekce. Jde o závažnou komplikaci, při které je nutné neodkladně vyhledat lékařskou pomoc.
Bolest zad může rovněž signalizovat onemocnění vnitřních orgánů, nejčastěji ledvin, u žen pak i pohlavních orgánů.
Různá bolest, různý problém
Pokud je bolest zad způsobena přetížením svalů, neprojevuje se prudce, ale spíše tupě. Jde o únavnou a nepříjemnou bolest, která ale nijak neomezuje pohyblivost páteře. Nejhorší bývá ráno po probuzení, během dne ji postižený nějak „rozchodí“.
Oproti tomu při ústřelu či blokádě dochází k významnému omezení hybnosti, stejně jako k prudké bolesti. Pacient se při ní často ani nedokáže vrátit do původní polohy.
Bolest rovněž vystřeluje i do jiných částí těla, například do stehen, hýždí, boků, končetin či hrudníku.
Nejhorší je situace při výhřezu ploténky nebo degenerativním poškození páteře, kdy postiženému dělá největší problémy poloha v mírném předklonu a otáčení z boku na bok při spánku.
Jak předejít bolesti zad?
Základem, jak bolesti zad předcházet, je správný stoj, a hlavně správný sed, ve kterém v dnešní době bohužel řada z nás tráví mnoho hodin denně.
Pokud se dlouhému sezení nelze vyhnout, je dobré si alespoň pořídit vhodné pomůcky, které zajistí fyziologické zakřivení beder do mírné lordózy. Použít můžete mikinu, malý overball nebo speciální bederní opěrky.
Důležité je také každodenní protahování, ideálně 10 minut dvakrát denně. Cviky na uvolnění bederní oblasti, které lze najít na internetu, nebo vám je doporučí rehabilitační lékař, je nutné provádět pomalu, tahem a správně u toho dýchat. Pravidelnost se vyplatí.