Dávná města, která zmizela v prachu dějin. Jde o mýtus, nebo mají reálný základ? Teprve archeologické objevy dokazují, že opravdu existovala. Někdy je objevili i lupiči. Nálezy pomáhají rekonstruovat život v nich.
V březnu roku 2015 odhalili vědci v džungli v Hondurasu zbytky opuštěného města. Podle nich by mohlo jít o legendární Bílé město (Ciudad Blanca), o němž se zmiňoval už slavný španělský conquistador Hernán Cortés (1485–1547).
Důkazy o jeho existenci až dosud chyběly, a proto ho mnozí archeologové považovali za pouhý mýtus. Hondurasko-americká expedice prohledala údolí La Mosquitia, nacházející se ve východní oblasti země.
První informace o obrysech města přinesli vědci už v roce 2013. V průběhu pozemního pátrání pak na místě nalezli různé kamenné artefakty v podobě soch. Umístěny jsou u hliněné pyramidy, kolem níž se nalézají další objekty.
Na dně oceánu
Nejenom džungle, ale také voda dokáže skrýt dávná sídla. Příkladem je starověké egyptské město Hérakleion, nacházející se u ústí nilské delty. Postaveno bylo v 8. století př. n. l.
a na jeho pozůstatky narazil v roce 2000 francouzský podmořský archeolog Franck Goddio. Na dně Atlantského oceánu v oblasti bermudského trojúhelníku u pobřeží Kuby objevili v roce 2012 vědci město s několika pyramidami a sfingami.
První výzkumy zde prováděli už v roce 2000. Záběry z podmořského robota připomínají kulturu Teotihuacán, pocházející z období 1.–8. století n. l.
Objev lupičů
V roce 1972 objevila skupina lupičů město Ciudad Perdida nedaleko Údolí soch u kolumbijského San Augustinu. K založení sídla došlo v roce 800. Jde o komplex skládající se ze 169 kamenných teras se schody, stavbami a dlážděnými cestami. Ukrytý je uprostřed džungle.