Domů     Jan Jessenius a jeho pitva v Praze: Publikum bavil vtípky o ženách
Jan Jessenius a jeho pitva v Praze: Publikum bavil vtípky o ženách

Řečkova kolej pražské univerzity, 8. června 1600. Jessenius si chystá nástroje. Po boku má Adama Zálužanského jako svého asistenta. Jessenius dobře ví, že v publiku nesedí lékaři, ale laici.

„Z mé strany budu s Boží pomocí usilovat podle svých sil o názornost předvádění, přístupnost a zároveň i stručnost v řeči tak, aby nikdo nemusel litovat vynaloženého času,“ říká na úvod slovenský lékař Jan Jessenius (1566–1621).

Na stole před ním leží mrtvola muže, která se už pozvolna začíná rozkládat. Navzdory tomu, že je už začátek června, v Praze je tehdy docela chladné počasí. Zápach z mrtvoly se proto moc nešíří.

Jan Jessenius není žádný suchar. FOTO: https://wellcomecollection.org/works/bv3hze2a/Creative Commons/CC-BY-4.0
Jan Jessenius není žádný suchar. FOTO: https://wellcomecollection.org/works/bv3hze2a/Creative Commons/CC-BY-4.0

Narodil se bez kůže?

„Kdybychom měli dbát spíše důstojnosti, museli bychom dříve rozřezávat nejvýše položenou dutinu, tedy hlavu,“ začíná svůj obšírný výklad Jessenius. Vzápětí vysvětlí, proč to neudělá:

„Ale protože v nejspodnější oblasti těla, která se nazývá břicho, je umístěna jakoby stoka, a je třeba dáti pozor, aby se některé jeho části nezkazily, a nadto nepůsobil obtíže zápach, začínám podle příkladu ostatních anatomů s břichem.

Následně se pak zabývá kůží. Vysvětluje například, že kůže je dvojího druhu, a to vnitřní a vnější. Nejdříve přichází na řadu ta vnější.

„Uherský král Ludvík (měl na mysli Ludvíka Jagellonského – pozn. red.) se prý narodil bez ní, což bylo některými právem – jak i konec ukázal – považováno za zlé znamení: v rozkvětu mládí byl naráz oloupen o život i království,“ poznamenává při výkladu.

Co tím přesně Jessenius myslel, není jasné. Jisté je to, že když se Ludvík narodil, byl poměrně slabé dítě. Po výkladu o kůži popíše lékař dutinu břišní a orgány uložené v ní a poté se věnuje rozmnožovacímu ústrojí.

Rudolf II. se do Prahy bojí přijet. FOTO: Giovanni Battista de'Cavalieri/Creative Commons/ CC0
Rudolf II. se do Prahy bojí přijet. FOTO: Giovanni Battista de’Cavalieri/Creative Commons/ CC0

Vousy zajistí mužům úctu

Pokud to alespoň trochu jde, snaží se používat zábavné příměry ze života. Když zrovna mluví o hrudníku, zmíní se také o ženských ňadrech.

Poznamenává například, že „u prsatých žen jsou dlouhá a povislá, a to až natolik, že když je zvednou, mohou si je položit na rameno, a tak kojit nemluvně, které jim sedí na zádech.“ Dál se věnuje svalům na hrudníku, plicím, srdci a tepnám.

Poté zkoumá krk a hlavu, kde samozřejmě neopomine mozek a míchu. Pitvá i oko a ucho a pozornost věnuje obličeji. Pozastavuje se třeba nad vousy u mužů, které ženám chybějí.

Podle něj je „vous u ženy, takový jsem spatřil v ženské komnatě u arcivévody Karla, (měl na mysli zřejmě Karla II, Štýrského, strýce císaře Rudolfa II. – pozn. red.) pokládán za nestvůrný a hrozný úkaz“. Uvádí ještě další důvod, proč se ženy bez vousů obejdou:

„Protože neměly povinnost spravovat stát, nemusely vypadat tímto způsobem vznešeně a úctyhodně“. Kromě toho si Jessenius myslí, že žena nepotřebuje mít zakrytý obličej kvůli chladu vzhledem k tomu, že většinu času tráví doma v klidu a nečinnosti…

Císař nakonec nepřijel

Všímá si nosu, jazyka a poté věnuje pozornost končetinám. U nich vtipkuje, že „kdyby člověk neměl kosti, byl by měkký jako polyp a sesedal by se jako sražené mléko.“ V závěru přednášky děkuje především Bohu za jeho přízeň.

Bohdana Divišová, současná historička v oblasti lékařství, uvádí, že se na pitvě „sešla šlechtická a měšťanská honorace – představitelé dvorních úředníků, různých odvětví vědy, zástupci skomírající univerzity a zřejmě i studenti.“ Budoucích mediků mezi nimi ovšem moc není.

Na pražské univerzitě se totiž tehdy lékařství už několik let pravidelně nepřednáší.

Jesseniova pitva lidského těla trvá pět dní, skončí 12. června 1600. Na slavnou událost zval lékař i samotného císaře Rudolfa II. Ten ale právě pobývá v Plzni a bojí se přijet Prahy, kde se objevil mor.

Když už si nechá tenhle jedinečný zážitek utéct, nakonec si o něm alespoň může přečíst. V roce 1601 vydává Jessenius ve Wittenberku spis Anatomiae Pragae anno MDC solenniter administrate historia (Praha v roce 1600, historické předvedení anatomie).

Věnuje ho „nejjasnějšímu králi českému a veleváženým stavům slavného království“. Jméno muže, jehož tělo posloužilo k pitvě, nám bohužel dobové prameny neprozrazují. Sám lékař říká, že ji provedl „na jakémsi oběšenci“.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Matthäus Merian/Creative Commons/Public domain
Související články
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Historie
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Historie
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
reklama
svět zločinu
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Sex se změní v cit: A matka dotlačí dceru k otčímově vraždě!
Dvě nahá těla, pár kapek potu a… kamera. „Výborný,“ musí uznat 40letý David Shannon, když si přehraje záznam. Má štěstí, jeho 36letá manželka Joan má stejné koníčky.   Točí spolu amatérské porno a milují swingers párty. Rodinka se nastěhuje do Fayetteville v Severní Karolíně a vše vypadá idylicky. Usměvavá Joan má dvě dcery z předchozího […]
Osudový výstřel: Jak anarchista změnil dějiny USA
Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce 1900 spáchá Ital Gaetano Bresci atentát na italského krále Umberta I., rozhodne se změnit svůj osud. 5. září 1901 pozoruje amerického prezidenta Williama McKinleyho během veřejného vystoupení v Buffalu. O den později se mu […]
reklama
záhady a tajemství
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz