Mnohdy chodíme kolem sochařských děl, aniž bychom si jich všimli, jindy je obdivujeme. Existují však i takové sochy, k nimž se můžeme přiblížit jedině s potápěčskou výstrojí.
Co: Christ of the Abyss
Kde: San Fruttuoso, Itálie
Autor: Guido Galletti
2,5 metru vysoká a 260 kilogramů těžká socha Ježíše Krista zvedá své paže k hladině ve Středozemním moři u opatství San Fruttuoso, které leží mezi vesnicemi Camogli a Portofino.
Jejím autorem je sochař Guido Galletti a do hloubky asi 17 metrů je potopená od 22. srpna 1954.
Později byla věnovaná památce potápěče Duilia Marcante (1914–1985), který byl prvním iniciátorem jejího vzniku, a to po smrti kolegy, jednoho z prvních italských potápěčů Daria Gonzattiho. Ten zemřel při ponoru právě nedaleko od místa, kam byla později socha umístěna.
V roce 2003 bylo nutné Ježíše z vody vyjmout a zrestaurovat, protože byl poničen růstem korýšů a korozí, navíc mu chyběla ruka, kterou pravděpodobně usekla kotva lodi. Po měsících prací se socha vrátila zpět.
Pokud si chcete sochu prohlédnout bez namočení, najdete její kopie nedaleko originálu v kostele San Fruttuoso, dále v Národním muzeu podvodních aktivit v Marina di Ravenna a také v přístavu sv. Jiří na Grenadě.
Co: Amphitrité a strážce
Kde: Kajmanské ostrovy
Autor: Simon Morris
Patnáct metrů pod hladinou nedaleko resortu Sunset House zdobí dno 272 kilogramy těžká, necelé tři metry vysoká socha mořské panny Amphitrité, která byla v řecké mytologii považovaná za královnu moří a manželku Poseidona.
Socha byla vytvořena z bronzu a přirozené podvodní prostředí jí postupně dodává specifickou patinu.
A není tady sama. Nedaleko jí společnost dělá silný strážce. Potápěči, kteří jej políbí, prý budou mít štěstí.
Co: Museo Subacuatico de Arte (MUSA)
Kde: Cancún a Isla Mujeres, Mexiko
Autor: Jason deCaires Taylor a další
MUSA je neziskovou organizací, která stojí za celým podmořským muzeem. To doposud vzniklo ve dvou oblastech Mexika: u Cancúnu, kde je třiatřicet soch, a u pobřeží Isla Mujeres s 473 sochami.
Za velkou částí z nich stojí Jason deCaires Taylor, ale podíleli se i jiní sochaři.
Na výrobě spolupracovali odborníci z různých vědeckých odvětví, takže mohla vzniknout díla z bezpečných materiálů nezatěžujících životní prostředí a neohrožujících život rostlin ani živočichů. Těm naopak slouží tím nejlepším možným způsobem.
Počítáno bylo například s dutinami různých tvarů a velikostí pro korýše či ryby.
Muzeum totiž poskytuje prostor k růstu řas a korálů i alternativní možnost pro potápěče a turisty. Ulevuje tím přírodním korálovým útesům, hlavně často navštěvovanému Manchones Reef v Cancúnu, který kvůli zájmu cestovatelů utrpěl řadu škod.
Podívanou tvoří tři galerie: Salón Manchones v osmi metrech pod hladinou, Salón Nizuc a Salón Punta Sam, obě ve čtyřech metrech, což znamená, že se k nim dostanou i lidé se šnorchly.
Kromě toho nabízí také výlety lodí s proskleným dnem, takže toto přírodní království, jemuž člověk podal pomocnou ruku, mohou obdivovat i návštěvníci, kteří neholdují potápění.
Co: Atlas
Kde: New Providence, Bahamy
Autor: Jason deCaires Taylor
Největší skulpturou v oceánu je jednoznačně Atlas u bahamských břehů, který váží 60 tun a měří 5,5 metru, jehož autorem je opět Jason deCaires Taylor. Umístění kolosu nebylo snadné, proto při něm musel asistovat jeřáb a celý tým potápěčů.
Jako správný ochránce přírody Taylor myslel na to, aby jeho dílo nezatěžovalo životní prostředí, proto je odlito z betonu s neutrálním pH a očištěno od veškerých chemikálií, které by se na povrchu mohly nacházet – to samé ostatně platí i u soch potopených v rámci již uvedeného Museo Subacuatico de Arte.
Co: Christ of the Abyss
Jde: Key Largo, Florida, USA
Autor: Guido Galletti
V hloubce 8 metrů se zde nachází další Kristus, vytvořený Guidem Gallettim. Socha byla odlita ze stejné formy jako Kristus stojící u San Fruttuoso v Itálii.
V roce 1965 byla nejprve vybudována obrovská betonová základna, na níž byla posléze 25. srpna 1965 instalována socha. Díky svému umístění jde o nejnavštěvovanější podvodní sochu.