Jeho poddaní nemohou přenést přes srdce, že se mu vede dobře. Přitom pochází z poměrně chudého zemanského rodu z Jelčan na Kolínsku. Svého postavení se domůže jenom díky vlastním schopnostem.
Jakubovi Krčínovi z Jelčan a Sedlčan (1535–1604) je pouhých 21 let, když se v roce 1556 stává správcem na panství Viléma Trčky z Lípy (1532–1569).
Na starosti má lesy a honitbu v nich, ale také rybníky, „aby se při nich žádná škoda buďto vodou anebo od lidí provést nedala,“ jak píše archivář Václav Hadač (1891–1964).
Jako správce sbírá Krčín u Trčky první zkušenosti s vodním hospodářstvím. „Toho roku také přidáno jest mu od Pána Boha umění, kteréž v tomto světě poslední není.
Rybníky a stoky začal měřiti, čemuž mnozí nechtěli věřiti,“ veršuje později v životopise, který sám sepisuje. Navrch se ještě stará o Trčkovy poddané, aby se řádně chovali a ve všem poslouchali vrchnost.
Slibný rozjezd
Zemanský synek se ale učí rychle a zůstat celý život jako správce menšího panství je mu málo. Míří výš a má na to dostatek schopností.
Uplynou pouhé tři roky, kdy místo u Viléma Trčky z Lípy vystřídá za mnohem zajímavější práci na bohatém panství rodu Rožmberků. Už v roce 1559 o něm přicházejí zprávy z jihočeských Borovan.
„Pan vladař domu Rožmberského byv s domem svým před morem ve Vyšším Brodě staral se o to, aby předně dvůr jeho potřebnou toliko čeládkou opatřen byl, i jiné všecko hospodářství pořádně a rozšafně s dobrým jeho řízeno bylo.
K té věci předně Krčína potřebovati ráčil,“ popisuje rožmberský archivář a knihovník Václav Březan (asi 1568–1618) začátek Krčínovy kariéry ve službách Viléma z Rožmberka (1535–1592).
Je jasné, že rozhodnutí jmenovat 10. října 1559 Krčína správcem v Borovanech pocházelo přímo od Viléma z Rožmberka, který dostal na 24letého hospodáře dobré reference.
Všechno se mu daří
Brzy Rožmberkovi dokáže, že se při volbě svého správce nespletl. Dostává od Viléma důvěru a stará se i o další jeho statky. Zajišťuje zásobování dvora v Českém Krumlově.
Navíc dohlíží na vznik šesti nových pivovarů v okolí, které jeho pánovi přinášejí ještě více zisků. Úspěšně rozšiřuje rožmberské podnikání o další oblasti. Rozvíjí chovy ovcí i hovězího dobytka, podporuje mlynářství.
Ještě mu není ani 30 let, když se v roce 1562 stává purkrabím v Českém Krumlově a jeho roční plat činí 40 kop míšeňských grošů (za 15 kop míšeňských grošů se tehdy dal koupit kvalitní tažný kůň). Začíná se také zabývat stavbou rybníků.
Jeho prvním dílem je rybník Počátek u Horního a Dolního Třebonína, postavený roku 1565.