Parný vzduch plní pronikavý křik mladé ženy. Žadoní o život. Dav se náhle rozestoupí a přímo nad ní se zjeví muž, který v ruce třímá pneumatiku. Okamžitě ví, co jí čeká a začne sebou ještě víc házet. O pár vteřin později už je zase slyšet jekot a ovzduším se line štiplavý odér.
Velmi trýznivý styl popravy se používá na několika místech planety. Pod přezdívkou náhrdelník smrti čeká nešťastníky obyčejná pneumatika vymáchána v benzínu či jiné hořlavé látce. Odsouzenému je následně navlečena na krk, někdy ho do ní surově vtlačí celého!
Krvavá kamenná tečka
Poprava se stane nechvalně proslulou v 80. letech 20. století, kdy policie v Jihoafrické republice eviduje několik brutálních úmrtí. Znetvořené mrtvoly nachází především v černošských slumech. A právě místní takto trestají, když se někdo zaplete s vládou.
V JAR totiž tehdy zuří rasové nepokoje. Na vlastní kůži náhrdelník ozkouší svobodná matka Maki Skosanová (1961-1985). Čtyřiadvacetiletou ženu totiž komunita z města Duduza viní z toho, že je policejní informátorkou a může za smrt čtyř chlapců.
Po pohřbu jednoho z nich ji pronásleduje zhruba pětisethlavý dav. Když ji dostihne, její tělo se stává terčem kopanců, pěstí a plivanců. Napůl v bezvědomí ještě vidí, jak ji břicho zavalí kamenem, aby se nemohla hýbat.
Následuje drastická scéna, za níž by se nemusel stydět ani mistr hororu Alfred Hitchcock (1899-1980). Ženě zavěsí na krk pneumatiku, vzduch záhy protne aromatická vůně typická pro benzín! Stačí už jen škrtnout a Skosanová končí v ohnivém pekle. Po hrůzostrašné ceremonii ji dav na hlavu hodí velký kámen.
Ideální na hubení nepřátel
„Je to jen špička ledovce,“ říká novinář Kevin Carter (1960-1994), který jako první podobný případ zaznamená na svůj fotoaparát. Jenže JAR není jediná, zarážející výjevy jsou k vidění třeba v nedalekém Pobřeží Slonoviny.
Tamní studenti z Abidjanu, hlavního města, tímto způsobem potrestají zloděje. Na Haiti si zase pneumatiky oblíbí bývalý prezident Jean-Bertrand Aristide (*1953). „Krásný nástroj, který dobře voní,“ pochvaluje si obzvlášť bolestivou popravu.
Tu dopřává zejména svým odpůrcům. Na přední stránky novin se ale pneumatika dostává kvůli případu z Brazílie. Tamní gangy totiž náhrdelníku smrti přezdívají mikrovlnka. Naplno ji zažije investigativní novinář Tim Lopes (1950-2002).
V červnu 2002 je na stopě nekalých praktik tamní mafie, a tak ho unesou. Chudáka Lopese čekají jen těžko uvěřitelná muka. Zhruba dvacítka zločinců se podílí na jeho odchodu ze světa živých.
Nejdříve mu cigaretami vypálí oči, následuje sekání mačetou a nebohý novinář je bez rukou a nohou. V té chvíli sice ještě dýchá, ale smrtelné menu zakončí právě mikrovlnka. Navlečou ho do pneumatiky, kterou zapálí a škrtnou zápalkou…