Východočeské město Pardubice se v 16. století stalo významným hospodářským centrem. Postarali se o to jeho vlastníci, bohatý rod Pernštejnů. Mnoho se ale nevědělo o opevnění města z té doby, protože chyběly důkazy, které by o něm vypovídaly.
To se ale změnilo na konci roku 2014. Tehdy archeologové v Tyršových sadech při stavebně-historickém průzkumu vykopali zbytky mohutného obranného zdiva o průměru 1,7 metru. Objev popsali jako dělostřelecký rondel (opevnění kruhového půdorysu).
Nacházely se v něm střílny a nahoře nechyběl dřevěný ochoz. Jak vlastně vypadaly staré městské hradby a kde najdeme ty nejstarší?
Jericho a Čína
V období 8350–7370 př. n. l., vzniká v Jerichu, ležícím na západním břehu řeky Jordán v dnešní Palestinské autonomní oblasti, osada. Je obehnaná kamennou zdí s několika vybudovanými věžemi.
Často se označuje jako vůbec nejstarší městská hradba na světě.Z doby před rokem 1000 př. n. l. se zachoval staročínský architektonický traktát Kchao-kung-ťi.
Ten určuje podobu měst, která mají tvar čtverce protnutého devíti ulicemi z východu na západ a ze severu na jih. Důležité jsou městské hradby, v nichž mohou být pouze tři brány.
Babylon i Řím
Mohutné hradby nechává kolem starověkého města Babylon vystavět král Nabukadnesar II. v 6. století př. n. l. Vysoké jsou dvacet pět metrů a dlouhé čtyři kilometry. Babylon je obklopen dokonce trojitou hradbou.
Za vnější, širokou 4 metry, následují ještě dvě. Ta vnitřní je široká 7,8 metru. Řím dostává první kamennou hradbu ve 4. století př. n. l. Ovšem s expanzí Římské říše se město postupně rozšiřuje. O přibližně 600 let později zabírá už téměř 14 km čtverečních.
Roku 275 n. l. je dokončena Aurelianova hradba, která obepíná všech sedm římských pahorků.