Ženy přinášejí umělcům inspiraci. Některé kvůli musejí prokázat doslova svatou trpělivost. Jejich realistické zobrazení budí rozruch a některé dokonce získají odškodnění poté, co dostaly kopačky.
Impresionistický malíř a sochař Edgar Degas (1834–1917) se nikdy neoženil, přitom ale maloval koupající se ženy a baletky. Vyžadoval od nich obrovskou trpělivost, protože musely dlouhé hodiny vydržet v jedné pozici.
Jednu z nich, když se pohnula, dokonce vyhodil nahou před ateliér. Jeho nároky ale bez problémů splňovala Marie van Goethem (1865 –???), baletka z pařížské opery.
Když na výstavě v Paříži v roce 1881 ukázal její sochu, realistické zobrazení těla vyvolalo obrovské pozdvižení.
Modelka dvou mužů
Gustav Courbet (1819–1877) maluje v roce 1866 portrét s názvem Krásná Irka.
Předlohou se mu stává Irka Joanna Hiffernanová (1843 – po roce 1903). Později mu stojí modelem také pro obraz Počátek světa, kde zobrazuje její klín. Nezůstane jenom u malování a malíř se svojí modelkou končí v posteli.
Krásná Joanna je ovšem zkušená, už v sedmnácti letech stála modelem malíři Jamesi McNeillovi Whistlerovi, který ji Courbetovi představil.
Mlčení stojí milion franků
Když se Fernande Olivierová (1881–1966) v roce 1904 seznámí s malířem Pablem Picassem (1881–1973) a nastěhuje se k němu do ateliéru, Picasso na ni žárlí a nechává ji celé dny zavřenou.
Od jara do zimy 1909 vytvoří víc než 60 obrazů a kreseb znázorňujících Fernande. Jejich vztah skončí v roce 1912, kdy se Picasso zamiluje do Marcelle Gouelové (Humbertové).
Fernande publikuje v roce 1933 v knize Picasso a jeho přátelé vzpomínky na jejich vztah. Později píše další paměti, ale Picasso protestuje proti jejich zveřejnění. Jako odškodnění posílá Fernande milion Franků a zaváže se, že jí až do smrti bude platit penzi.