Domů     Proč se co říká? Filip, vlaštovka a dlouhé lokte
Proč se co říká? Filip, vlaštovka a dlouhé lokte

V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V nové rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly.

Dnes si řekneme, co znamená, když má někdo „filipa“, kdy můžeme v únoru čekat oblevu a také to, proč jeden lehkomyslný mladík přišel kvůli vlaštovce o důležitý kus oděvu. Nezapomeneme zmínit muka bez úlevy ani vyměřit někomu odměnu v loktech.

… tantalova muka

Podle řeckých bájí je Tantalos nejenom králem lýdského města Sipylu, ale také synem boha Dia. Ten ho zve k sobě na Olymp, zahrnuje ho bohatstvím a blahobytem, dopřává mu nejrůznější výsady.

Ale synek je nevděčný, ze schůzek bohů vynáší informace, které se ke smrtelníkům dostat neměly a dokonce krade vzácné pokrmy, aby se předvedl před svými pozemskými přáteli.

Epocha přibližuje:

Ale Tantalovy činy jsou čím dál drzejší a hrůznější, takže nakonec přece jenom přijde trest. Je uvržen do podsvětní říše, které vládne bůh Hádés. Stojí v čisté vodě, ale když dostane žízeň, nemůže se napít.

Nad hlavou má větve plné sladkého ovoce, ale nemůže zahnat hlad. A přímo nad ním visí balvan, který se může kdykoliv utrhnout. Tantalos tak kvůli své pýše zažívá žízeň, hlad a strach bez konce. Tantalova věčná muka jsou tedy symbolem pro nejhorší utrpení.

V únoru okolo Hromnic často přichází obleva.( Foto: Mary and Angus Hogg / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 2.0)
V únoru okolo Hromnic často přichází obleva.( Foto: Mary and Angus Hogg / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 2.0)

… jedna vlaštovka jaro nedělá

Vlaštovka se považuje za jeden z těch druhů ptáků, jejichž přílet z teplých krajin předpovídá příchod jara. Ve známém přísloví o tom, že jedna vlaštovka jaro nedělá je kus pravdy.

Než se sem přesunou v hojnějším počtu, což se děje obvykle na přelomu března a dubna, objeví se v cílové destinaci ojedinělí první odvážlivci, aby prozkoumali, jaké zde aktuálně panuje počasí a případně si už vybrali správné místo k zahnízdění. Takto to vysvětlují ornitologové.

Epocha doplňuje:

Ale u zrodu této moudrosti stojí řecký filozof Aristotelés (384-322 př. n. l.) a vychází přitom z příběhu o zhýčkaném mladíkovi, který po otcově smrti rozhazuje dědictví, až mu zbudou jediné šaty a plášť.

V té době se blíží jaro a když uvidí první vlaštovku, řekne si, že plášť už nebude potřebovat a prodá ho. Ale vrátí se zima a lehkomyslný dědic zažívá krušné časy. Takže přísloví varuje před unáhlenými závěry a velkými očekáváními:

třeba že první polibek neznamená nehynoucí lásku a první úspěch může být také ten poslední.

Takto vypadá připomínka staré míry na radnici v Litomyšli.(Foto: Michal Klajban / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Takto vypadá připomínka staré míry na radnici v Litomyšli.(Foto: Michal Klajban / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

… hromniční obleva

Počátek února bývá spojený s oteplením a pokud leží sníh, přichází obleva. Objevuje se nejčastěji okolo Hromnic (2.2.), ale teplé dny netrvají dlouho. V druhé polovině měsíce se znovu ochladí a počasí více připomíná zimu než blížící se jaro. Zemědělci však mají odjakživa raději celý chladný únor se sněhovou pokrývkou.

Epocha dodává:

Jedna z nejznámějších únorových pranostik tento postoj vysvětluje: „Únor bílý, pole sílí.“ A další tvrdí, že „Zasněží-li v únoru, jako když pole pohnojí.“ Pokud by byl únor teplý, podle našich předků by to znamenalo studený březen:

„Jestli únor honí mraky, staví březen sněhuláky.“ či „Je-li únor mírný ve své moci, připílí s mrazem březen i v noci.“ A únor značí i výhledy na léto:

„Zima a sucho v únoru znamená horký srpen.“ a „Mnoho mlh v únoru přivodí mokré léto.“

… mít filipa

O tom, že je důležité míti Filipa, věděl i anglický spisovatel irského původu Oscar Wilde (1854-1900), který o tom napíše dokonce i divadelní hru.

V jeho případě jde však o smyšlenou postavu, kvůli které se v této komedii odehraje spousta neobyčejných zápletek. Lidové rčení „mít filipa“ ale znamená být chytrý a důvtipný a dostat se kvůli tomu i z nelehkých situací.

Epocha vysvětluje:

Podle časopisu Naše řeč z roku 1933 je rčení spojeno s biblickými příběhy. Ve Skutcích apoštolů je popsána scéna, kdy se jáhen Filip zvaný Evangelista setkává s mouřenínem, začteným do textů proroka Izajáše, kterým není schopný porozumět.

Filip nelení a vše mu vysvětlí tak jasně a dobře, že mouřenín nejenom, že okamžitě vše pochopí, ale nechá se také hned pokřtít.

Jáhen Filip (si) uměl poradit.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Jáhen Filip (si) uměl poradit.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

… zač je toho loket

Pokud chceme někomu ukázat, zač je toho loket, nemá se vůbec na co těšit. Znamená to, že překročil určité hranice a ponese za to následky. Tedy že dostane vyhubováno, zaplatí pokutu anebo mu jeho drzost či neposlušnost oplatíme stejnou mincí.

Loktem je v této souvislosti míněna délková míra (ne část těla), kterou se dříve měřily například látky, a hříšníkovi bude tedy určena za jeho kousek cena pořádně vysoká. Loket však můžeme v českých rčeních, pořekadlech a příslovích najít poměrně často.

Epocha připomíná:

Například se říká, že má někdo ostré lokty. Takový jedinec se dokáže velmi dobře prosadit a to proto, že používá bezohledné praktiky k dosažení svého cíle.

Abyste si o tom mohli udělat obrázek, stačí si představit tlačenici a někoho, kdo se začne ohánět lokty bez ohledu na to, koho a jak bolestivě zasáhne, aby se dostal tam, kam potřebuje.

A pokud je něco na dlouhé lokte, pak je to zdlouhavé, složité a komplikované a je třeba mít pevné nervy.

Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: Stefan Berndtsson / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0)
Související články
Zajímavosti
Tajemství houslí: Jak vzniká dokonalý smyčcový nástroj?
Housle jsou jedním z nejkrásnějších a nejsložitějších hudebních nástrojů. Jak se vyrábějí a co dělá jejich zvuk tak jedinečným? Housle patří do rodiny smyčcových nástrojů a jsou jejím nejmenším členem. Jejich rozšíření v hudebním světě přineslo 17. století. Napomohl tomu i Claudio Monteverdi (1567–1643), který vedle patnácti viol využil ve své partituře pro operu Orfeo […]
Zajímavosti
Káva dnes: Od plantáží po trendy nápoje
Káva je dnes druhým nejoblíbenějším nápojem na světě. Jak se pěstuje, kdo ji pije nejvíc a jaké jsou současné trendy v její přípravě? Cesta přes Atlantik Káva začala v Evropě nahrazovat do té doby běžné nápoje k snídani – pivo a víno. To se brzy projevilo v kvalitě práce, protože ti, kdo pili k snídani […]
Zajímavosti
Voda v číslech: Šokující fakta o nejcennější tekutině planety
Voda je základem života, přesto s ní plýtváme a znečišťujeme ji. Kolik vody skutečně máme k dispozici? Kolik jí denně spotřebujeme a jaké dopady má její nedostatek na svět? Odhalte fascinující čísla, která změní váš pohled na tuto zdánlivě obyčejnou tekutinu. 22. březen je od roku 1993 Světovým dnem vody. Rozhodlo o tom Valné shromáždění Organizace spojených národů. […]
Zajímavosti
Od dřeva k mistrovskému nástroji: Jak se vyrábějí housle krok za krokem?
Výroba houslí je umění, které se předává po generace. Jak probíhá proces tvorby tohoto ikonického nástroje a jaké dřevo se používá? 1. Výběr dřeva Kvalita a tloušťka dřeva zásadně ovlivňují zvuk houslí. Horní deska se nejčastěji vyrábí ze smrkového dřeva, luby a spodní deska jsou z javoru. Pro krk se používá dřevo stromu sapan (pernambuco) […]
reklama
věda a technika
Od družic k mravencům: Jak se předpovídá počasí?
Moderní meteorologie spoléhá na superpočítače a družice, ale někdy jsou lepšími předpovědními nástroji obyčejní mravenci nebo květy pampelišek. Jak funguje současný systém předpovědi počasí a co nám mohou říct přírodní pozorovatelé? Smíchej data, přidej počítačové modely V Česku se předpovídá na základě dat z šesti polárních a dvou geostacionárních satelitů (snímají ve stále stejném bodu […]
Čich: Nejmocnější spouštěč emocí
Varuje před zkaženým jídlem či nebezpečným kouřem, vyvolává silné emoce a ovlivňuje sexuální přitažlivost. Řeč je o čichu – nejméně doceněném, ale nejprimitivnějším lidském smyslu, který dokáže ovládat naše chování, aniž bychom si to uvědomovali. Na rozdíl od ostatních smyslů nejdříve vyvolává emoce, vzpomínky či náladu. Pak teprve přichází myšlenkové zpracování. Podle výzkumů je s […]
Od měsíčních stromů po superbakterie: Jak vesmír mění život na buněčné úrovni
Semena stromů obletěla Měsíc, bakterie ve vesmíru zmutovaly do agresivnějších forem a myši ztratily svaly – vesmírné prostředí má zásadní vliv na živé organismy. Co tyto experimenty prozrazují o dlouhodobém pobytu lidí v kosmu? Měsíční stromy Během mise Apollo 14 obletěla semena pěti druhů stromů (včetně sekvojí) Měsíc. Po návratu na Zemi vyrostly v normální […]
Kladivo a pírko na Měsíci: Jak Apollo 15 potvrdilo Galileiho teorii
V roce 1971 provedli astronauti Apolla 15 jednoduchý, ale revoluční experiment. Na povrchu Měsíce pustili současně geologické kladivo a sokolí pírko. Výsledek? Oba předměty dopadly ve stejný okamžik, čímž potvrdily Galileiho teorii z 16. století. Proč byl tento pokus tak důležitý a co nám říká o gravitaci? Lidé se snaží zkoumat zákonitosti fungování vesmíru už […]
reklama
věda a technika
Voda ve vesmíru: Jak si astronauti myjí vlasy?
Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se voda chová zcela jinak než na Zemi. Místo toho, aby tekla, vytváří dokonalé koule, které volně poletují prostorem. Jaké další fascinující vlastnosti má voda v mikrogravitaci a jak se s ní astronauti každodenně potýkají? Vodní koule ve vesmíru Voda se ve vesmíru, respektive v prostředí mikrogravitace, které panuje na […]
Nos jako osobní identifikátor
Lidský nos dokáže rozlišit bilion různých vůní a každý z nás má svůj unikátní pachový otisk. Proč je naše osobní vůně stejně jedinečná jako otisk prstu a jak tento dokonalý biologický systém funguje? Vůně každého člověka je jedinečná. Stejně jako otisk prstu. Tento fakt využívají nejen psi při rozpoznávání lidí, ale podle nejnovějších výzkumů ho […]
Psychologická zrcadla: Jak Rorschachův test odhaluje naše skryté já
Jednou z nejznámějších psychologických testovacích metod je Rorschachův test, který vznikl před více než stoletím. Můžou osově souměrné barevné kaňky pomoci odhalit, co nás trápí nebo jací jsme? Netopýr? Netopýr s děravými křídly? Můra? Maska? Vydlabaná dýně na Halloween? Ženská postava bez hlavy? Válečná loď a její odraz na hladině? Anděl? Dva lidé útočící na třetího uprostřed? […]
Proč předpovědi počasí tak často selhávají?
Máme družice, superpočítače a týmy meteorologů, ale přesto se nám déšť často spustí tam, kde mělo být jasno. Jak je možné, že moderní předpovědi počasí stále nejsou stoprocentně spolehlivé? Bude jasno až polojasno, přechodně až oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Tahle předpověď dovede pobavit. Jak ji někdo může vyslovit v době, kdy máme k […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz