Je pátek 15. srpna 1969. Nedaleko městečka Bethel ve státu New York právě začíná jeden z nejslavnějších festivalů lidských dějin – legendární Woodstock Music & Art Fair, tři dny míru a muziky.
Jméno Woodstock mu zůstane, i když tamní samospráva povolení k pořádání akce smete ze stolu.
Pořadatelé – producent a muzikant Arthur Kornfeld (*1942), koncertní promotér Michael Lang (*1944), finančník John P. Roberts (1945–2001) a jeho obchodní partner Joel Rosenman (*1942) – zkusí štěstí ještě v městečku Wallkill.
Pronajmou si pozemky za 10 000 dolarů, což by v dnešní době odpovídalo 1,5 milionu korun. Ani tady nepochodí. Zastupitele totiž ujišťují o tom, že maximální počet účastníků bude 50 000 lidí. Jenže zájem o festival letí raketově vzhůru.
A tak se narychlo hledá nové místo. Festival zachrání bethelský farmář Max B. Yasgur (1919–1973), vlastník pozemku o rozloze 2400 kilometrů čtverečních.
186 000
Organizátoři Woodstocku sice zpočátku odhadnou počet návštěvníků na 50 000 až 60 000 lidí, brzy je však jasné, že jde o odhad dost nedotažený. Lístky se prodávají v předprodeji za 18, na místě za 24 dolarů.
Pokud bychom chtěli částku přepočíst na dnešní poměry a koruny, přišla by vstupenka na 2700 až 3650 korun. Když se prodá 186 000 vstupenek, jde do tuhého. Lístky dojdou, bylo by třeba víc členů organizátorského týmu. Woodstock je od téhle chvíle zdarma. Zástupy muzikychtivých lidí ale neberou konce.
400 000
Kolik lidí se nakonec sejde na pozemcích farmáře Maxe Yasgura?
Spočítat to není možné, ale většina odhadů hovoří o účasti mezi 400 000 až 450 000 lidmi, odvážnější teze jdou až k 700 000. Jisté však je, že třetina až polovina lidí mířících na festival tam nedorazí.
2
„Stůjte! Proboha zastavte, někdo tam je!“, řve jeden z přihlížejících diváků na řidiče traktoru jedoucího po poli. V hluku stroje a všeobecném okolním šumu ho však traktorista neslyší.
Skupinka organizátorů i farmářů sice předtím projde celé území, aby zabránila neštěstí, chlapce z největšího města státu New Jersey, Newarku, si však nevšimnou. Nebo tam v tu chvíli možná ještě neleží. 17letý Raymond Mizsak usne ve svém spacáku příliš tvrdě.
Zranění způsobená koly traktoru jsou neslučitelná se životem. Je sobota 16. srpna krátce před devátou ráno, šest a půl hodiny už na podiu nikdo nehraje a Woodstock si právě vyžádal první oběť.
„Prošli jsme to dvakrát, aby tam nebyli lidi, posbírali jsme odpadky. Ale pak jsem ho viděl. Hned jsem volal na doktory, že potřebujem sanitku,“ vylíčí 29letý traktorista. Už je ale pozdě.
Dvě oběti, dvě novorozeňata
Druhou obětí je 18letý mariňák směřující do Vietnamu, Richard Bieler. Všude se píše, že umírá na předávkování drogami. Pravda ale může být o trochu vedle.
Podle všeho totiž není příčinou úmrtí předávkování jako takové, ale zánět srdečního svalu po chlorpromazinu, antipsychotiku podávaném právě při přemíře drog v těle. Festival si každopádně vybere dvě mladé oběti.
Na druhou stranu, na festivalu se také dvě děti narodí. První ještě v koloně nedaleko Bethelu, druhé přímo na akci. O druhém dítku víme alespoň to, že jde o holčičku.
742
Tanec, zpěv, smích, alkohol, marihuana a dost často i tvrdší drogy. To je koktejl květinového festivalu, na kterém účastníci nepropadají chmurám ani přes nepřízeň počasí a naprosto nevyhovující podmínky.
Na akci je najatý lékař William Abruzzi, který si vyslouží přezdívku Rockový doktor. Rychle pochopí, že je festival poddimenzovaný i co do zdravotnického personálu, vyžádá si posily a varuje okolní nemocnice o nutnosti pohotovostního stavu.
Na místo se naštěstí sjedou doktoři i sestry z okolí, personál se dobrovolně rekrutuje i z řad účastníků. Je to potřeba. Ve všudypřítomném bahně je lepší odložit boty a chodit bosky. Lékaři tak obvazují 836 až 938 případů do krve roztržených nohou.
Ošetří na 3000 lidí
Druhou položkou na seznamu nutných lékařských zákroků je předávkování. K tomu dojde u 742 lidí, 28 z nich skončí v nemocnici pod nutnou medikací. Pomoc lékařů bude za celou dobu potřebovat z různých důvodů přibližně 3000 lidí.
„Byl to vážně festival míru,“ nechá se později slyšet Abruzzi. Naráží na to, že při ohromném počtu účastníků a tristních podmínkách nedošlo k ošetření nutné šarvátce, což považuje za zázrak.
20
Kolik lidí by dorazilo za optimálních podmínek na festival? Odhady mluví až o milionu! Většinu z nich neodradí počasí, ale dopravní situace. Wooodstock zneprůjezdní hlavní tah směr Bethel v délce 20 kilometrů. Parkovací kapacity na místě jsou nedostatečné.
Řada lidí proto po několika hodinách v nehybné koloně raději zamíří zpět domů, anebo uposlechnou stále direktivnějších „rad“ policejního sboru o nemožnosti se na hudební událost vůbec dostat.
600
Pamětníci Woodstocku dodnes vzpomínají, že na akci chybělo několik důležitých věcí: Dostatek stánků s jídlem, pití a také záchodky.
Organizátoři objednají 600 mobilních toalet, což se může zdát jako vysoký počet, ale na akci s půlmilionovou účastí je to zoufale málo. Už v sobotu by si zdejší záchodky mohly zahrát jako rekvizita v hororu pro silné žaludky.
Kvůli takřka nulovému zajištění hygieny začíná mít lékařský personál strach z možného pandemického šíření nemocí. To se naštěstí nepotvrdí.
32
Právě tolik vystoupí na festivalu umělců či uskupení. Jako první má z podia rezonovat kalifornská kapela Sweetwater, té se však nepodaří probojovat včas skrz všudypřítomnou dopravní zácpu.
Zahájení tak obstará v pátek v 17:07 písničkář Richie Havens (1941–2013). Zpěváka Country Joe McDonalda (*1942) mohou návštěvníci slyšet v sobotu i v neděli.
V sobotu zazní legendární Santana, v nedělních ranních hodinách Janis Joplin (1943–1970) či Jefferson Airplane. Program se dostává kvůli silné bouřce a dešti do značného skluzu, jednou dokonce zkratuje aparatura.
Hvězda a jeden z hlavních taháků festivalu, Jimi Hendrix (1942–1970), tak přijde na řadu až v pondělí v devět hodin ráno! Do konce z téměř půlmilionového osazenstva zůstane jen 20 000 vytrvalců.
1 500 000
Bílá kytara Jimiho Hendrixe, na kterou hrál i na Woodstocku, představuje drahý sběratelský artikl. Posledním vlastníkem se za nezveřejněnou částku stane spoluzakladatel Microsoftu Paul Allen (1953–2018).
Jimiho Fender Stratocaster je k vidění v Muzeu popkultury v Seattlu, které Allen založí v roce 2000. Fender před aukcemi projde rukou restaurátora. Ten kromě jiných oprav vyhodí struny a nahradí je novými.
Cena těchto původních vyhozených strun by se v aukci mohla pohybovat kolem částky v přepočtu 1 500 000 korun.