Domů     Krutý omyl Spojenců: Mohly za nálet na Prahu rozmary počasí?
Krutý omyl Spojenců: Mohly za nálet na Prahu rozmary počasí?

Pražskými ulicemi zazní krátce po poledni 14. února 1945 ostrý hvizd sirén. „Honem do krytu,“ vykřikne muž jdoucí po dnešním Palackého mostě a strhne k sobě manželku.

Než ale stihnou doběhnout alespoň na nábřeží, obrovská tlaková vlna je smete rovnou do Vltavy.

Ve 12,20 středoevropského času přilétá nad pražské čtvrti Radlice a Smíchov 62 amerických bombardérů. Míří směrem k Vinohradům, Novému Městu, Vršovicím, Nuslím a Žižkovu.

Smrtonosný náklad 152,5 tun pum ze svých útrob svrhávají na město, nad nímž se vzápětí ozývají mohutné detonace. V závěsu za nimi vyšlehnou do vzduchu plameny.

„…díval jsem se na zem, když jsme bombardovali, a porovnával jsem, co jsem viděl, se snímky města, které jsme před touto misí dostali.

Zpozoroval jsem, že se řeka od severu stáčí v poněkud jiném úhlu,“ vzpomíná jeden z palubních navigátorů, Američan Ralph McIntyre. V tu chvíli začíná pochybovat:

„Nespletli jsme si cíl?“ Nepočítáme-li tenhle rozdíl, Drážďany s Prahou se sobě z té výšky neuvěřitelně podobají…

Emauzský klášter po náletu. FOTO: JUDr. Jaroslav Lašťovka/Creative Commons/CC BY 3.0
Emauzský klášter po náletu. FOTO: JUDr. Jaroslav Lašťovka/Creative Commons/CC BY 3.0

Nečekaný šok

Účastníci spojenecké letecké mise po přibližně pěti minutách úspěšného bombardování obracejí svoje letouny a míří zpátky na základnu v britském Nuthampsteadu.

Z obrovské výšky 20 tisíc stop (cca 7 km) nad zemí a vzdálenosti 90 mil (135 km) od města stále vidí obrovský sloupec stoupajícího kouře. Za sebou zanechávají zkázu. Lidí se zmocňuje panika. Mnozí Pražané si na houkání sirén zvykli a neberou ho příliš vážně.

Teď najednou prožívají šok. Jak to dopadlo? Nejvíce bomb schytaly Vinohrady: zničily 21 a poškodily 1137 domů. Konečné účtování v celé Praze potvrdilo 38 zničených a 2607 poškozených budov, zemřelo 701 obyvatel a 1184 bylo zraněno.

Proč k bombardování vůbec došlo? „V době náletu na Prahu se v hlavním městě prakticky nenacházely žádné bojové jednotky Luftwaffe,“ uvádí publicista Michal Plavec o případných cílech útoku.

Luftwaffe proto nemohla vstříc americkým bombardérům poslat ani jeden svůj stroj.

„V době útoku německý Flak (protiletadlový kanón – pozn. red.) chránil pouze bezprostřední okolí Pražského hradu, pražská letiště a hlavně vysočanské a libeňské továrny,“ doplňuje Plavec dobový obrázek. Praha se tváří v tvář americkým strojům neměla šanci bránit.

Další pohled na zničené Emauzy. FOTO: JUDr. Jaroslav Lašťovka/Creative Commons/CC BY 3.0
Další pohled na zničené Emauzy. FOTO: JUDr. Jaroslav Lašťovka/Creative Commons/CC BY 3.0

Město určené k likvidaci

Jaké bylo pozadí útoku? Začátkem února 1945 žádá velení sovětských jednotek Američany, zda by mohli svými bombardéry zaútočit na Drážďany. Snaží se totiž překročit řeku Odru a další německé posily by mohly jejich úspěchy zhatit.

Pokud ale shoří významný německý železniční uzel, nebude se už čeho bát. USAAF (americké letectvo) společně s RAF (britské královské letectvo) jejich přání splní a postarají se o úplnou likvidaci pulsujícího centra na Labi.

Ortel smrti podle posledních výsledků bádání čekalo 18–25 tisíc civilistů. 14. února 1945 slaví američtí piloti svátek svatého Valentýna. Tentokrát ale nebudou posílat zamilovaná přáníčka svým manželkám, snoubenkám a milenkám.

Naopak, letecké pevnosti 91. a 398. bombardovací skupiny se chystají rozdat mnohem nebezpečnější „dopisy“ plné zápalných bomb.

Během tří dnů, 13. – 15. února 1945, se do říšského vzdušného prostoru vysílají čtyři letecké svazy se 1337 bombardéry typu B-24 Liberator a B-17 Flying Fortress a 962 stíhačkami North American P-51 Mustang a Republic P-47 Thunderbolt.

V jejich letových rozkazech jsou uvedeny jako hlavní cíl Drážďany, případné náhradní cíle Saská Kamenice (Chemnitz) a Kassel.

Tak vypadá emauzský klášter dnes. FOTO: Karelj/Creative Commons/Public Domain
Tak vypadá emauzský klášter dnes. FOTO: Karelj/Creative Commons/Public Domain

Čáru přes rozpočet udělá vítr

Už při přeletu nad Nizozemím se ale situace komplikuje. „Mojí jedinou vzpomínkou na drážďanskou misi je, že jsme se dostali z kurzu. Vítr byl neuvěřitelně silný, a proto letový plán nebyl k použití.

Brzy jsme přišli o radar a ztratili většinu orientačních bodů,” vrací se ke svým zážitkům hlavní navigátor Harold Brown. „Nemohl jsem identifikovat cíl, protože jsem ho neměl na mapách,“ pokračuje omluvně. Na situaci si stěžují i ostatní.

Hlavní radarový operátor Donald MacPherson, který seděl ve stejném letadle jako Brown, poznamenává, že šlo o jeho jedinou misi, kdy měl radar poruchu.

„Vím naprosto jistě, že chyba o 65 mil (104 km) se nemohla nikdy stát, pokud by radary fungovaly.“ Na počasí nadává i McIntyre:

„Jakmile jsme vystoupali do výšky, kterou jsme měli udržovat až k cíli, zjistil jsem, že je venku tak malá viditelnost, že se nemohu orientovat podle země a nemohu zjistit skutečný směr a rychlost větru – klíčové faktory k tomu, abych přesně zaměřil polohu.”

Jeden z mnoha pomníků obětem náletu. FOTO: ŠJů, Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Jeden z mnoha pomníků obětem náletu. FOTO: ŠJů, Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Když radar přestane poslouchat

Radary na vedoucím letadle nepracují a Brown proto posílá McIntyrovi rádiové depeše, s prosbou zda může určit polohu svého letadla. Ten podle původních údajů o rychlosti a síle větru usuzuje, že se odchýlili asi 50 mil jižně od kurzu, za přesnost ovšem neručí.

Mezitím začne znovu fungovat radar a Brown konečně hlásí, že našel cíl. Rozmyslí si to i rozmarné počasí. Ještě než létající pevnosti shodí svůj náklad, mraky se rozestoupí.

„Všichni, co jsme se vrátili na základnu, si mysleli, že jsme skutečně nalétávali na Drážďany,“ doplňuje McIntyre. V okamžiku, kdy dostanou do ruky ponáletové fotografie, ale vidí chybu: „Skutečně jsme se nacházeli asi padesát mil jižně od kurzu.

Radar, jakmile začal znovu fungovat, patrně zachytil Plzeň a Prahu místo Saské Kamenice a Drážďan, které se nacházejí v relativně stejné pozici.“

Musela se stát chyba?

Podle výpovědi Nunzia Addabba, navigátora dalšího z letounů, ale zřejmě k ničemu nemuselo dojít. „Vím určitě, že vítr mohl mít rychlost kolem sta mil za hodinu,“ tvrdí přesvědčivě. „Také jsem si myslel, že se nacházíme mimo stanovený kurz.

Bohužel, nebyli jsme vedoucím letadlem, takže jsme museli uposlechnout rozkazu Následuj vedoucího.“ Addabbovi se podařilo vypočítat polohu a předat ji vedoucímu letadlu. K opravě kurzu ale nedojde.

„Netuším, zda jsem byl jediným navigátorem, který hlásil navigační chybu. Ale co vím naprosto přesně, že nikdo z velících důstojníků mi nepoděkoval za to, že jsem měl pravdu,“ dodává zklamaně.

Kdyby velitelé 398. bombardovací skupiny vzali v úvahu zprávy navigátorů o odklonu z kurzu a věnovali více času snaze ho opravit, k osudnému omylu nejspíš vůbec nemuselo dojít.

Na odchylku totiž upozorňoval nejenom Addabbo, ale i další navigátor Robert H. Friedman. I on požádal pilota svého letounu, aby poslal posádce vedoucího bombardéru hlášení o chybě.

Jako odpověď ale dostal zprávu, že je prý „šílenější než peklo.“ Situaci bohužel nahrávala sebestřednost velitele podplukovníka Ensigna, který zřejmě byl přesvědčený o své naprosté neomylnosti.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: JUDr. Jaroslav Lašťovka/Creative Commons/CC BY 3.0
Související články
Záhady a tajemství
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
Záhady a tajemství
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Záhady a tajemství
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Záhady a tajemství
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
reklama
historie
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
reklama
zajímavosti
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
enigmaplus.cz
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
Známý Bermudský trojúhelník, též řečený ďáblův. To je oblast, rozprostírající se mezi jižním cípem americké Floridy, Portorikem a Bermudskými ostrovy na pomezí Mexického zálivu a západního Atlantiku.
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Jak si zlepšit rovnováhu
nejsemsama.cz
Jak si zlepšit rovnováhu
Pamatujete, jak jste jako malá skákala po jedné noze nebo panáka? Šlo to snadno. Dnes možná máte problém se udržet na obou a nespadnout. Co s tím? Rovnováha je v životě velmi důležitá. Pomáhá nám pohybovat se bezpečně, chrání nás před pády. Někdy se ale naruší, například nízkým tlakem, své udělá i zablokovaná krční páteř. Jak navrátit stabilitu Nejčastěji
Kouzlo porcelánových doplňků
panidomu.cz
Kouzlo porcelánových doplňků
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pho Bo polévka
tisicereceptu.cz
Pho Bo polévka
Suroviny 2 l vody 200 g šalotky 80 ml sójové omáčky 60 ml rýžového octa 4 vaničky hovězího bujónu 30 g sušených hub shiitake 5 stroužků česneku 3 cm čerstvého zázvoru 4 hvězdičky anýzu 5 g
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Manžel Švandovou rozmazluje
nasehvezdy.cz
Manžel Švandovou rozmazluje
Nestárnoucí herečka ze seriálu ZOO Jana Švandová (76) má v manželovi, jímž je podnikatel Pavel Satorie (74), hotový poklad. Nejenže je do ní stále vášnivě zamilovaný, ale navíc ji rád rozmazluje. He
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
skutecnepribehy.cz
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
historyplus.cz
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
Třeskne několik výstřelů a Josef I. ucítí ostrou bolest v paži. Instinktivně se v kočáru přikrčí a křikne na kočího. I on je zraněný, a to vážněji než portugalský král. Přesto v sobě najde poslední zbytky sil a atentátníkům ujede.   Portugalský Lisabon zasáhlo 1. listopadu 1755 zemětřesení, při němž zemřelo přes 100 000 lidí. U krále Josefa
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
21stoleti.cz
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky