Čas od času se dozvídáme o lidech, kteří jednou odejdou a už po nich není ani památky. Takové příběhy se ovšem týkají i slavných osobností, které jsou často všem na očích. Zmizel tak i slavný spisovatel Ambrose Bierce.
Rozzuřený muž lítá po celém domě a prudce otevírá všechny dveře. „Kde jsi?!“ řve nepříčetně a tváře mu rudnou. Skupinky dospívajících dětí sedí tiše v pokoji a vyměňují si zmatené pohledy. Jejich 15letý bratr zmizel bez jakékoliv zprávy. Po Ambrosi Biercovi (1842–1913) se slehla zem.
Jděte se vycpat!
Toto je však teprve začátek příběhu amerického spisovatele, který se jako mladík rozhodne prásknout do bot kvůli nenávisti k agresivnímu otci a vlastně k celé své přehnaně puritánské a nábožensky založené rodině.
Despotický přístup vlastního táty se v něm nakonec natolik zaryje, že si svým cynismem a věčnou zatrpklostí vytvoří svůj typický literární styl. Zatímco je na útěku, spustí se s postarší ženou a snaží se protloukat životem.
Vrahem pro svou vlast
Mladého Ambrose láká vojna. Vždyť se také účastní bojů americké občanské války. Z ní si však odnáší těžké zranění hlavy, které do jeho slovníku sarkasmů přidá další pořádnou dávku výrazů.
„Byl jsem vrahem pro svou vlast,“ tvrdí, když za svou vojenskou službu odmítá zvýšený plat. Z bojiště tak raději přesídlí do redakce, kde se postupně vypracovává na schopného redaktora a kritika.
Cynický milovník humoru
Zatímco pro jedny je neznámým člověkem, druzí Bierce považují za jednu z největších postav americké literatury. Je to jeho břitký humor, fascinace strachem a hrůzou i cynické poznámky, pro něž si ho jeho čtenáři oblíbí.
Bierce spolupracuje i se spisovatelem Markem Twainem (1835–1910) a společně tvoří pochmurné a současně humorné povídky, které se ve své době těší stále větší oblibě.
Všem je ale patrné, že to je právě černý humor a fantazie plná hrůzy, kterými se Bierce snaží ulevit své duši.
Vypaří se uprostřed bojů
V osobním životě je totiž autor nešťastný. Skepticismus ho nikdy neopouští, je si tak dobře vědom špatného konce, který jako by sám přivolával. Biercovo manželství končí rozvodem, tragicky končí i životy jeho dvou synů.
Jeden umírá ve svých 17, druhý v 27 letech. Navíc jeho spisy začínají ležet na pultech ladem. Snad proto, že ho v Americe už nic nedrží, míří spisovatel v říjnu roku 1913 do dějiště mexické občanské války coby pozorovatel. A zde náhle beze stopy zmizí.
Je mrtvý, nebo v jiné dimenzi?
Kam se poděl sarkastický spisovatel považovaný za následovníka Edgara Allana Poea (1809–1849)? Jedni tvrdí, že byl zastřelen v Sierra Mojada ve státě Coahuila, kde dnes najdete i jeho pamětní desku.
Druzí však hledají vysvětlení v samých Biercových textech, které naznačují jednu záhadnou možnost autorova zmizení – cestování v čase. Bierce totiž v knize Mohou se takové věci stát?
se samozřejmostí píše o nevysvětlitelných zmizení lidí, o „prázdných místech“ světa, o tajemných „branách jinam“. Co se tedy s Ambrosem Biercem skutečně stalo, je dodnes velkou neznámou.