Domů     VODÍK jako palivo budoucnosti: Samá voda…
VODÍK jako palivo budoucnosti: Samá voda…
4.4.2023

V Česku vznikají první čerpací stanice na vodík, prodávají se první auta, první autobusy, vyvíjejí se první vlaky.

A jednu velkou vodíkovou budoucnost představuje letectví – věří tomu alespoň Evropská unie a konsorcium vedené společností Honeywell, kteří v Brně rozjeli projekty za téměř 5 miliard korun.

Využití vodíku má mnoho benefitů, je to palivo budoucnosti. Foto: National Grid Group
Využití vodíku má mnoho benefitů, je to palivo budoucnosti. Foto: National Grid Group

V létě 2021 byl v Hradci Králové na hudebním festivalu Rock for People Hope testován unikátní generátor, na jehož vývoji se od roku 2017 podíleli čeští odborníci z firmy Devinn.

Tato technologická novinka, tzv. vodíkový generátor H2BASE, byla tak zkušebně jediným zdrojem elektřiny jednoho z pódií. „Představte si krabici o velikosti ledničky, minimální konfiguraci systému tvoří tři tyto ledničky.

Jedna lednička má na starosti výstup, dnes jde o energii pro stage, druhá má na starosti výrobu vodíku a třetí slouží jako zásobárna,“ vysvětloval tehdy vedoucí vývoje, Karel Souček. Jediným „odpadem“ z druhé „lednice“ byla destilovaná voda.

Výkonnost generátoru dosáhla 25 rychlovarných konvic najednou, tedy 160 kWh, přičemž v jedné domácnosti je spotřeba přibližně na 50 kWh.

Mobilní vodíkový generátor H2Base má vyšší energetickou účinnost než ten dieselový, je tichý a funguje naprosto bezemisně. Foto: Devinn
Mobilní vodíkový generátor H2Base má vyšší energetickou účinnost než ten dieselový, je tichý a funguje naprosto bezemisně. Foto: Devinn

Zářná budoucnost H2?

Využití vodíku má mnoho benefitů – manipulace s ním není nijak komplikovaná, vodík v lahvích snese slunce i pád, neztrácí se v mínus 30 stupních, na druhou stranu jde o silně těkavou a hořlavou látku, která potřebuje hi-tech nádrže.

Zásadní je i cena, a ta je poměrně vysoká. Nicméně se neustále snižuje a navíc je častým vedlejším produktem petrochemického průmyslu, vzniká i obyčejnou elektrolýzou. Je tedy úžasnou ukázkou recyklace a paliva budoucnosti.

Výrobce, francouzský koncern Alstom, mluví o velkých úsporách nafty – 1,6 milionu litrů ročně, tedy přes 100 tisíc litrů na jednu jednotku ze 14. Foto: Alstom
Výrobce, francouzský koncern Alstom, mluví o velkých úsporách nafty – 1,6 milionu litrů ročně, tedy přes 100 tisíc litrů na jednu jednotku ze 14. Foto: Alstom

Vodík na kolejích

Vlastně zásadním palivem budoucnosti.

Obrovskou revoluci zažívá vodík především v dopravě. Není to tak dlouho, co v Německu začaly zkušebně vozit cestující vlaky poháněné vodíkem. Jedná se o soupravy Alstom Coradia iLint a na jednu nádrž jsou schopny ujet až 1000 kilometrů.

Vůbec poprvé byly tyto stroje nasazeny na pravidelné linky v Dolním Sasku, na 100kilometrovém úseku. Šlo o 14 jednotek nahrazující dieselové předchůdce.

Výrobce, francouzský koncern Alstom, mluví o velkých úsporách nafty – celkem 1,6 milionu litrů ročně, tedy přes 100 tisíc litrů na jednotku.

Německo, třebaže platí za jednu z nejrozvinutějších dopravních infrastruktur v Evropě, má stále dost traťových úseků, které nejsou elektrifikované, takže na většině z nich zajišťují provoz právě vlaky poháněné naftou.

Cekově jde o více než 40 % německých tratí. „Na dopravu připadá jen v Hesensku třetina všech emisí skleníkových plynů. I proto jsme se rozhodli pro tento projekt, který nahradí dieselové vlaky,“ řekl hesenský ministr dopravy Tarek Al-Wazir.

Vodíkové palivové články

Francouzská společnost Alstom jednomu z německých regionálních dopravců poskytla dvě soupravy Coradia iLint, jež byly zkonstruovány v německém Salzgitteru. Nové typy souprav vycházejí ze staršího modelu Coradia Lint 54.

Nicméně vlak primárně vodík nespaluje, ale využívá vodíkové palivové články k výrobě elektrické energie, která se ukládá do lithium-iontového akumulátoru.

Tato poměrně malá baterie slouží k udržování kontinuity napájení a umí zároveň uchovávat ušetřenou energii z regeneračního brzdění.

Jasná výhoda vodíkových palivových článků je na rozdíl od vlaků poháněných pouze bateriemi vysoká rychlost doplňování paliva, ta je přibližně stejně dlouhá jako u vlaků, které jsou poháněny fosilními palivy.

Vlak zvládne pojmout až 300 cestujících, z toho je 150 míst k sezení, maximální rychlost je až 140 km/h. Oproti naftovým jednotkám vyniká také výrazně tišším chodem.

Revoluce v dopravě

Obecně je železniční doprava považována za ekologičtější variantu oproti autům, autobusům nebo letadlům, o to větší mají potenciál vodíkové soupravy.

Jeden regionální německý dopravce dokonce spočítal, že ročně oproti dieselové lokomotivě provoz vodíkového vlaku sníží emise oxidu uhličitého až o 260 tun.

A to navzdory tomu, že vodík je v tuto chvíli získáván z ne úplně zelených zdrojů – jako je zemní plyn – a na nádraží ho až k vlaku musí dopravit nákladní automobil.

Vše by se však brzy mělo změnit, počítá se přímo s čerpacími stanicemi a značná část vodíku by měla být generována s pomocí větrné energie, v tom ideálním případě by se tak vyráběl veškerý vodík.

„To by znamenalo nejen, že vlak v denním provozu bude zcela bezemisní, ale že i vodík, kterým je poháněn, by byl zelený vodík, protože by pocházel z obnovitelných zdrojů,“ řekl mluvčí LNVG Rainer Peters.

„Zelený vodík“

O benefitech vodíku vědí své také Češi, konkrétně odborníci z Ústeckého materiálového centra Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně.

Výzkumníci se v roce 2019 pustili do probádání nové metody ohledně navýšení podílu využívání energie z obnovitelných zdrojů. V současnosti cílí na komplexní využití vodíku a na jeho bezpečnější a levnější skladování.

„Naším cílem je vytvářet nové materiály, které nám umožní připravit, skladovat a využít obnovitelný ‚zelený vodík‘, tedy vodík, který získáme pouze štěpením vody pomocí slunce,“ popsala projekt Zdeňka Kolská, docentka Přírodovědecké fakulty UJEP.

Firma Honeywell investuje v Brně 200 milionů eur na vývoj jeho palivových článků do letadel. Foto: Airbus
Firma Honeywell investuje v Brně 200 milionů eur na vývoj jeho palivových článků do letadel. Foto: Airbus

Pětimiliardové Brno…

Zatímco se svět zmítá v elektrifikované verzi posledního soudu a v pro/proti-hysterii elektroaut, budoucnost se zdá být čistá, vodíková, „vodnatá“.

Před pár měsíci obří konglomerát Honeywell oznámil, že přivede do Brna na 50 špičkových inženýrů a vědců z celého světa kvůli zelenější letecké přepravě.

Pod hlavičkou unijního programu Clean Aviation čeká vědce práce na dvou velkých projektech snižování uhlíkové stopy leteckého průmyslu.

V prvním projektu (NEWBORN) budou zkoumat a vyvíjet novou generaci vodíkových palivových článků účinných v letectví.

Cíl 18 partnerů z 10 evropských zemí je vyvinout megawattový letecký pohonný systém napájený vodíkem, jehož jedinou emisí po spalování bude čistá vodní pára.

Druhým projektem (TheMa4HERA) 24 různých univerzit, výzkumných center, výrobců letadel a komponent z celkem 10 evropských zemí je pak vývoj dílů a architektury tepelného managementu pro hybridní elektrické letouny velikostí srovnatelné zhruba s Boeingem 737 nebo menšími regionálními letouny.

Obrovskou revoluci zažívá vodík především v dopravě a energetice. Foto: Toyota
Obrovskou revoluci zažívá vodík především v dopravě a energetice. Foto: Toyota

…a „Dycky Most!“

O 300 km dál na severozápadě připravují jinou vodíkovou budoucnost. Město Most testuje v plném provozu vodíkový autobus značky CaetanoBus, který byl zkonstruován ve spolupráci s Toyotou.

Najet má na „nádrž“ 600 kilometrů a je nasazen na náročnou trasu s řadou převýšení. Z výfuku mu vychází opět pouze vodní pára.

Mostu má přinést data o tom, zda je vodík perspektivním palivem pro vozidla městské hromadné dopravy.

Testování autobusu se v Mostě probíhá díky zapojení České vodíkové technologické platformy (HYTEP) do celoevropského projektu JIVE 2.

Místo motoru malá elektrárna, z výfuku jen vodní pára

Pohon vodíkového autobusu CaetanoBus funguje opět na principu palivových článků.

V oblasti motoru se nachází palivový článek, zjednodušeně malá mobilní elektrárna, která kombinuje vodík z nádrže se vzduchem z okolí, a při této chemické reakci vzniká elektrická energie pohánějící vozidlo.

„Autobus má zároveň pro potřeby okamžitého výkonu nainstalován malou baterii, která výkon palivového článku dorovnává.

Jedná se tak o jistý hybrid mezi vodíkovým a bateriovým vozidlem,“ popisuje princip fungování pohonu Jan Sochor, analytik České vodíkové technologické platformy (HYTEP).

Snížení tlaku

Standardní dojezd CaetanoBusu je přes 350 km za použití technologie plnění na 350 barů. V Mostě ale testují plnění jen na 200 barů, což by mělo znamenat, že se v nádržích uskladní 21 kg vodíku.

Výrobce udává, že průměrná spotřeba jeho autobusu se pohybuje okolo 6 kilogramů na 100 kilometrů. „Jsme zvědaví, zda testování tento údaj vyvrátí, nebo potvrdí.

O to zajímavější je, že se bude autobus testoval v zimě, kdy je většinou spotřeba kvůli vytápění o něco vyšší, přesto by vodík výrazným zvýšením spotřeby trpět neměl. I to ale musí ještě naše testování potvrdit,“ dodává Jan Sochor.

Tankování vodíku je podobně nenáročné jako u CNG. Foto: Toyota
Tankování vodíku je podobně nenáročné jako u CNG. Foto: Toyota

Vodík ze severu

Aby všechny ty technologie a projekty měly smysl, je potřeba vodík. Hodně vodíku.

Proto německá energetická společnost RWE spolu s norskou státní energetickou firmou Equinor oznámily, že v příštích několika letech v Německu vybudují vodíkové elektrárny a velkokapacitní produktovod pro dodávku paliva.

Elektrárny ve společném vlastnictví firem RWE a Equinor budou zpočátku využívat zemní plyn původem z Norska a následně přejdou na takzvaný modrý vodík taktéž vyráběný v Norsku za použití zemního plynu a dodávaný prostřednictvím podvodního potrubí.

Zároveň přes 95 % CO2 produkovaného při výrobě takového vodíku se bude zachytávat a ukládat pod mořské dno.

Equinor má v plánu do roku 2030 zajistit kapacitu pro výrobu takzvaného modrého vodíku v objemu 2 GW. Nicméně konečným cílem je produkovat takzvaný zelený vodík za použití obnovitelné energie vyráběné v pobřežních větrných farmách.

Evropská unie chce do roku 2030 zajistit prostředky k výrobě obnovitelného vodíku o celkové kapacitě 40 GW.

Automobilový koncern Stellantis začal vyrábět první sériové dodávky na vodík. Foto: Stellantis
Automobilový koncern Stellantis začal vyrábět první sériové dodávky na vodík. Foto: Stellantis

Nové slovo „vodíkomobilita“

Toyota před lety hodila inženýrům z celého světa rukavici. Svým vodíkovým sedanem druhé generace Mirai posunula předchozí revoluční model ještě o krok dál. Nejenže je jediným vedlejším produktem spotřeby čistá voda, ale zároveň Mirai čistí okolní vzduch.

Pro potřeby palivového článku totiž nasávaný vzduch prochází přes zabudovaný katalyzátorový film.

Během procesu elektrický náboj na filtrační vložce zachytává mikroskopické částice nečistot z okolí, včetně oxidu siřičitého (SO2), oxidu dusného (NOx) a 90–100 % částic o průměru do 2,5 mikrometru.

Vrcholně ekologické

Elektromobily poháněné vodíkovými palivovými články (FCEV) fungují na principu slučování kyslíku, nasávaného kompresory za provozu, s čistým vodíkem. Chemickou reakcí mezi těmito dvěma prvky vzniká voda a elektrická energie, která pohání elektrický motor.

Vodíkové elektromobily se považují za skvělé řešení pro větší osobní automobily, nákladní vozidla a veřejnou dopravu, zatímco například bateriové elektromobily (BEV) nejlépe využijí své přednosti při přepravě na kratší vzdálenosti nebo jízdu po městě.

Oproti elektromobilům s bateriovým pohonem mají ale FCEV několik výhod. V první řadě jsou palivové články lehčí než těžké výkonné baterie. Nabýt běžné BEV trvá hodiny, zatímco natankovat plnou nádrž plynného vodíku si nevyžádá víc než 5 minut.

Krom toho jsou elektromobily na bázi palivových článků velmi hospodárné, nabízejí dlouhý dojezd a jsou šetrné k přírodě.

Podle Canadian Hydrogen and Fuel Cell Association činí uhlíková stopa vodíkových automobilů 2,7 g oxidu uhličitého na kilometr, ve srovnání s 20,9 g u bateriových elektromobilů.

Jak dodal hlavní konstruktér Toyoty Mirai Jošikazu Tanaka, „FCEV mají nesmírný potenciál coby vozidla šetrná k životnímu prostředí, která lze označit za ‚vrcholně ekologické automobily‘.“

Ze starého nový

Vodíkovou technologií se přitom nemusí osazovat jen nová auta. Sportovní divize Toyoty, Toyota Gazoo Racing (TGR), zveřejnila na svém oficiálním kanálu video, které popisuje vývoj konceptu vozu AE86 H2 se spalovacím vodíkovým motorem.

„Záměrem bylo do stávajícího vozu aplikovat v největší možné míře již známé technologie.  Chtěli jsme využít vodíkový pohon ve stávajícím modelu a udělat ho zábavnější.

Pro to jsme použili naši srdeční záležitost AE86,“ řekl nový prezident Gazoo Racing Company Tomoya Takahashi.

Koncept vodíkové Toyoty AE86-H2. Foto: Toyota
Koncept vodíkové Toyoty AE86-H2. Foto: Toyota

Bylo potřeba vůz zcela rozebrat, vyčistit a znovu nalakovat.

Pro přepracování stávajícího motoru na spalování vodíku konstruktéři TGR využili 3D modelování i nejnovější poznatky z moderní jednotky G16E. Ty bylo nutné zakomponovat do klasického mechanického agregátu. Zcela nově bylo nutné vytvořit svody a výfuk. Výsledkem je vůz s výbornou akcelerací a sportovními jízdními výkony.

„Nosiči vody“

Nicméně prvním producentem sériově vyráběných užitkových vozidel na vodíkový pohon není Toyota, nýbrž skupina Stellantis, která v továrně ve francouzském Hordainu rozjede velkosériovou výrobu lehkých užitkových modelů řady „K-Zero“ (Peugeot Expert, Citroën Jumpy, Opel Vivaro) poháněných vodíkovými palivovými články.

Vodíkovými palivovými články poháněné užitkové modely jsou určeny především pro přepravu nákladů na delší vzdálenosti. Jejich akční rádius činí více než 400 km, přičemž nádrže lze doplnit během třech minut.

Velmi pozitivní je, že vodíkový pohon nijak neomezil užitné vlastnosti nových modelů, které uvezou až 1000 kg nákladu.

První vůz řady „K-Zero“ vyjel z Hordainu před rokem.

BMW vyslala na silnice první stovku vozů pilotní vodíkové flotily BMW iX5 Hydrogen. Foto: BMW
BMW vyslala na silnice první stovku vozů pilotní vodíkové flotily BMW iX5 Hydrogen. Foto: BMW

BMW iX5 Hydrogen vyjíždí

Toyota, Stellantis, Hyundai, Honda, Mazda, Daimler… Vodíkový trh s auty se rozšiřuje o dalšího jméno. Značka BMW vyslala na silnice první stovku vozů pilotní vodíkové flotily BMW iX5 Hydrogen.

Přitom už 10 let spolupracuje na systémech pohonu s palivovými články s Toyotou.

Vodík potřebný k napájení palivového článku je uložen pod tlakem 700 barů ve dvou nádržích vyrobených z plastu vyztuženého uhlíkovými vlákny (CFRP). Dohromady pojmou téměř šest kilogramů H2, což stačí k tomu, aby BMW iX5 Hydrogen v cyklu WLTP ujelo 504 km. Naplnění vodíkových nádrží pak trvá pouhé čtyři minuty.

Foto: BMW, Stellantis, Airbus, Toyota, Alstom, National Grid Group, Devinn
Související články
Věda a technika
Hlubiny: Skutečná mekka zvláštností
Hlubiny skryté lidským očím v letošním roce vydaly další svědectví o mimořádných živočiších, mořští biologové dokázali popsat celkem šestnáct dosud neznámých druhů hlubinných ryb rodu Anoplogaster, jež fungují na stejném principu jako vesmírné černé díry – neodrážejí prakticky vůbec žádné světlo. Vědci to zjistili tak, že se jednoho z nově objevených živočichů snažili vyfotografovat. Ryba […]
Věda a technika
30 let od objevu Ardi: Evoluce převyprávěná kostmi
Její ostatky zadupala do země někdy na sklonku třetihor stáda hrochů. Za dalších 4,4 milionů let se stala nejpodivněji vypadající fosilií zástupce lidské vývojové linie, který byl do té doby nalezen. Objev tohoto dávného hominida, připomínajícího hybrida lidoopa, opice a člověka, obrátil na ruby většinu toho, co vědci věděli o rané evoluci člověka. Jak napsal […]
Věda a technika
Extrasmysly, které nám příroda nedala
Fakt, že stojíme na vrcholu pomyslného žebříčku evoluce, ještě neznamená, že nám příroda dala vždy to nejlepší, co vytvořila. O řadě smyslových schopností, kterými obdařila vývojově jednodušší tvory, se nám může jenom zdát. Nedokážeme toho hodně. Nevidíme polarizované světlo a nemáme senzory pro infračervené záření, ačkoliv jsou pro řadu druhů hmyzu nebo hadů běžné. A […]
Věda a technika
Hyperaktivní Slunce: Budou superbouře a polární záře častější?
V květnu patřil obzor polárním zářím, které se v podobné intenzitě opakují jednou za 500 let. Zatímco se svět kochal, naše planeta čelila nejsilnější geomagnetické bouři za více než 20 let. Podle vědců šlo ale jen o ochutnávku toho, co nás čeká v nejbližších letech. Žhavme foťáky, chraňme elektroniku, Slunce se dostává do ráže. Mezi 3. a 9. […]
reklama
svět zločinu
Satanismus v Peru: Děti zmasakrovaly vlastní matku
Tři sourozenci z Peru se dopustili nepochopitelného zločinu. Pod vlivem satanistických rituálů zavraždili svou vlastní matku a její tělo znetvořili. Podle jejich výpovědi je k činu navedl hlas z nebes. Sourozenci vykuchají stařenku společně Jedné noci, když se převrací v posteli, slyší hlas jako ze záhrobí: „Ty jsi vyvolená, je to tvoje povinnost.“ Přisvědčí na znamení […]
Mexický pár prodává mrtvoly jako krmivo pro psy!
Manželský pár se prochází po ulicích mexického Ecatepecu. Na první pohled působí ti dva docela normálně. Pozornému chodci ale neunikne, že jejich kočárek je pořádně těžký a pod svým nákladem se doslova prohýbá. Místo načechrané peřinky jsou v něm rozřezané části lidských těl. Příšerné odhalení učiní muži zákona v říjnu 2018. Dva mexické manžele sledují už delší […]
Trio zločinců natočilo hromadné znásilnění: Šokující případ z Illinois
V prosinci 2014 otřásl Illinois brutální čin, kdy Eric Cruz a jeho dva komplice natočili hromadné znásilnění ženy, která byla omámená uspávací drogou. Tři mladíci, kteří patřili k místnímu gangu, byli po svém dopadení v roce 2015 odsouzeni k dlouhým letům ve vězení. Trio kumpánů propaguje svůj gang Teprve 27letý Eric Cruz z města Eglin […]
Psí detektiv pomohl dopadnout uprchlého řidiče
Osmiletý služební pes Bart hrál klíčovou roli při dopadení uprchlého řidiče, který se po honičce schoval v kanalizaci. Díky jeho čichu se podařilo zločince vypátrat a zadržet. Silničního piráta vyčmuchá služební pes O vzrušení nemají nouzi ani policisté na severní Moravě. Například na sklonku května 2018 musejí nastoupit do akce členové zásahové jednotky v Ostravě-Porubě. […]
zajímavosti
Jak vznikla jména technických značek? Hořící kniha a modrý zub!
Který telefon připomíná ovoce? Jak to vyřešit, když je vaše vysněné jméno už zabrané? A proč se někdy hodí hledat inspiraci v dávné historii? Poznejte s námi další zajímavé příběhy vzniku značek, které zná dnes celý svět. Nepřátelé spojte se! Značka: BLUETOOTH Vznik: 1997 Jak připojíme sluchátka k mobilu, klávesnici k počítači nebo telefon k […]
Guarana: Zdroj energie z amazonské džungle
Indiáni z Amazonie odedávna používali tuto štíhlou liánu k povzbuzení, léčbě bolestí nebo křečí. Semena obsahující vysoké množství kofeinu i další látky se dnes užívají hlavně jako přísada do energetických nápojů a doplňků stravy. Reklamy slibují mnohé zajímavé účinky, ale v čem skutečně může guarana pomoci? Pokud byste se vydali pro rostlinu paulinii nápojnou neboli […]
10 věcí, které jste nevěděli o královně Alžbětě II.
Vždy v dokonale sladěném pastelovém kostýmku, s nezbytnou kabelkou a sršící grácií. Fascinující ženu s celým jménem Elizabeth Alexandra Mary Windsor známe zkrátka jako královnu Alžbětu II. Kdy potkala osudovou lásku, co dělala, když jí nudil oficiální rozhovor, i jakou poťouchlost jí udělal vnuk Harry? I když bylo královně 96 let, zdálo se, že oplývá aurou […]
SOPKY: Věděli jste, že…
Na světě je více než 1500 aktivních sopek. že sopky v České republice jsou staré až 65 milionů let, a že souostroví Havaj tvoří 5 sopek? A jaké další zajímavosti o sopkách tu pro vás máme? – magma je tekutá hmota s teplotou od 600 do 1200 ° C, která se pohybuje v oblasti zemského […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz