Domů     Místo špaget trinitrotoluen
Místo špaget trinitrotoluen
4.4.2023

Jde o jeden z nejkrvavějších teroristických činů uskutečněných na území Evropy. Na cestující čeká v roce 1980 na boloňské železniční stanici smrt. Proč umírají na následky tajemného výbuchu desítky lidí?

Zatímco stovky lidí spěchají malebnými uličkami severoitalské Boloni, na zdejší hlavní železniční stanici zastavuje vlak mířící do švýcarského Chiassa. Před tabulí s odjezdy vlaků stojí i mladá Italka Angela Marinová (1957–1980).

Zítřejší den jí není souzen. V 10.25 místního času stanicí zaduní exploze, která poničí vlak stojící na první koleji. Mnohem hůř však dopadne hlavní nádražní budova. Střecha čekárny se s rachotem zřítí na cestující!

Výbuch zraní přes 200 lidí, 85 dalších nalezne 2. srpna 1980 na italské stanici smrt.

Improvizace zachraňuje životy

Svědci ihned přivolají pomoc v podobě hasičských a zdravotnických sborů. Boloňa má však zoufalý nedostatek sanitek i záchranářů. S odnášením zraněných tak musí pomoci kolemjdoucí, s převozem řidiči taxíků, autobusů i majitelé aut.

Boloňa okamžitě povolá zpět lékaře a sestry z dovolených, dopravní policie rychle organizuje přednostní dopravu záchranářských týmů. Z velké nádražní budovy zůstane pouhé torzo.

Přesto se podaří díky šikovné improvizaci zachránit poměrně velké procento raněných.

Raněné z místa odvážejí autobusy MHD. FOTO: stragi / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Raněné z místa odvážejí autobusy MHD. FOTO: stragi / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Lid se bouří

Exploze, která vejde do dějin jako boloňský masakr, si přesto vyžádá mnoho životů především mladých Italů, několika zahraničních turistů a bohužel i nevinných dětí.

Nejmladší obětí je teprve tříletá italská holčička Angela Fresu (1977–1980), nejstarším mrtvým 86letý Antonio Montanari. Tragická „demolice“ zasáhne do životů desítek rodin.

Poškodí také pověst turisty vyhledávaného města s renesančním centrem. Vzápětí po ní proto vypuknou na boloňském náměstí Piazza Maggiore rozsáhlé demonstrace požadující zvýšení bezpečnosti a vyšetření krvavé události.

Násilné vyřizování účtů mezi radikálními politickými skupinami se začíná stávat až příliš běžnou praxí. Pobouření obyvatel naplno propukne 6. srpna 1980 během pohřbu obětí.

Výbuch kotle to nebyl

Italské veřejnosti o masakru se slzami v očích referuje i tehdejší italský prezident Sandro Pertini (1896–1990).

Co tedy způsobilo tragédii, která se stane v poválečné éře třetím největším neštěstím tohoto druhu v Evropě a nejkrvavějším násilným incidentem v dějinách novodobé Itálie?

Tehdejší italská vláda vedená premiérem Francescem Cossigou (1928–2010) nejprve označí za příčinu katastrofy explozi starého kotle.

Vzápětí se však ukáže, že tato hypotéza prosazovaná některými vlivnými křesťansko-demokratickými politiky má do pravdy daleko. Vyšetřovatelé totiž naleznou v troskách nádražní budovy kufřík se stopy po explozivních látkách.

Teprve z ptačí perspektivy vynikne rozsah škod. FOTO: AFP/Getty Images / Creative Commons / volné dílo
Teprve z ptačí perspektivy vynikne rozsah škod. FOTO: AFP/Getty Images / Creative Commons / volné dílo

Mohou za to Rudé brigády?

Ve zbytcích kufru odhalují expertizy zbytky účinných trhavin trinitrotoluenu a hexogenu vážících před explozí kolem 23 kilogramů! Zavazadlo je zřejmě kýmsi záměrně ponecháno v čekárně před výbuchem a jeho obsah poté odpálen.

Boloňský zločin vzápětí politici připíší na vrub Rudých brigád – teroristické levicové organizace, která od roku 1969 provádí únosy, vraždy a další zločiny.

Této ilegální bojůvce sympatizující s komunisty je například připisován únos a následná vražda italského křesťansko-demokratického premiéra Alda Mora (1916–1978). Případ boloňského masakru však není tak jednoznačný.

Podivné vyšetřování

Další stopy totiž vedou k někdejší italské krajně pravicové organizaci Nuclei Armati Rivoluzionari (Ozbrojené revoluční jádro), zkráceně NAR. Tato polofašistická skupina provádí v Itálii od roku 1977 cílené sabotáže, výbuchy a vraždy.

Italští vyšetřovatelé vzápětí zjišťují, že NAR má být napojena nejen na podsvětí, ale také na některé italské politiky, především z tehdejší křesťansko-demokratické strany. To snad může být důvodem toho, proč se vyšetřování boloňské tragédie tak dlouho vleče.

I zmíněný premiér Francesco Cossiga – právě z křesťansko-demokratické strany – v něm zaujme na dlouhé měsíce roli „mrtvého brouka“ a mlží.

Nádraží se ocitlo v troskách. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Nádraží se ocitlo v troskách. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Proces s viníky

„S důkazy z místa boloňského výbuchu bylo již od zpočátku manipulováno, což mohlo umožnit skutečným pachatelům uniknout,“ míní italský soudce Libero Manusco (*1941).

Již 26. srpna 1980 je vydáno prokuraturou 28 zatykačů na členy NAR, ale soudní stání se vlečou až do počátku 21. století, přičemž je většina obviněných zproštěna viny.

Odsouzeni jsou nakonec pouze tři příslušníci NAR – Valerio Fioravanti (*1958), Francesca Mambrová (*1959) a později i Luigi Ciavardini (*1962).

Za mříže se v souvislosti s údajným ovlivňováním vyšetřování boloňské tragédie dostávají i tři členové Italské vojenské zpravodajské služby SSMI. V nepřítomnosti je odsouzen také finančník Licio Gelli (*1919), který se však ukryje kdesi v Jižní Americe.

Kufřík plný tajemství

Na jaře 1981 policisté naleznou v italské vile finančníka Gelliho kufřík se šokujícím obsahem.

Leží v něm seznam členů Gelliho zednářské lóže P2, jejíž je samozvaným velmistrem, čítající přes tři tisíce osob a záznamy o nezákonných akcích včetně napojení P2 na italské podsvětí NAR a zpravodajské služby.

Tajný zednářský seznam čítá tři tehdejší italské ministry, členy italské armády, policie, mocné bankéře i velitele italské SSMI a další politiky.

Gelli pomocí vydírání, úplatků a svého vlivu v P2 ovlivňuje italskou politiku, ale také se prý snaží vnést do své vlasti radikálně-fašistické prvky a chaos.

Nechal tento muž a jeho spolupracovníci zlikvidovat desítky lidí v Boloni kvůli „vyšším zájmům“ zahladit stopy, nebo za explozí stálo NAR, či někdo zcela jiný?

Foto: stragi / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, AFP/Getty Images / Creative Commons / volné dílo, Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Související články
Svět zločinu
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
Svět zločinu
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
Svět zločinu
Za co všechno se chodilo do basy za komunismu?
Za bývalého režimu se dalo sedět ve vězení za ledacos, co dnes stěží chápeme. Třeba za koupi západního vozu nebo cizí literatury. I nevinná legrace v restauraci může skončit tragicky, když v ní sedí konfident. Peníze, které vám přijdou omylem na účet, jsou cestou za mříže. A na sovětskou vlajku není radno sahat, abyste nepřivolali […]
Svět zločinu
O. J. Simpson: Možná jsem ji opravdu zabil já
Jmenuje se O. J. Simpson. Je dnes už bývalou legendou amerického fotbalu, průměrným hollywoodským hercem, dokonce i spisovatelem. Jestli si k tomu přidáte i slovo „vrah“, necháme už na vás. Píše se rok 1977. Hvězda nejsledovanějšího amerického sportu O. J. Simpson přichází do svého oblíbeného privátního klubu Daisy v Beverly Hills. Krásná, čerstvě osmnáctiletá blonďatá recepční Nicole […]
reklama
věda a technika
Příroda jako architekt: Jak ledňáčci inspirovali Šinkansen
S rychlostí přesahující 270 km/h byl v roce 1989 japonský vlak šinkanzen zázrak techniky. Měl jenom jednu vadu – na hlasitou vlnu aerodynamického třesu, která vznikala s každým průjezdem tunelem, si stěžovali lidé i 400 metrů daleko. Problém dokázal vyřešit japonský inženýr Ejdži Nakacu díky svému hobby – byl totiž vášnivým pozorovatelem ptáků. Ejdži Nakacu […]
Ikony metropolí: Nejpozoruhodnější mosty na světě
Mosty slouží k přepravě vozidel a lidí přes vodní plochy nebo údolí – jako praktické stavby proto mají většinou především dopravní funkci. Mnohé z nich jsou však inženýrskými skvosty a boří naše představy o tom, co všechno je možné postavit. Některé z mostů jsou na první pohled obyčejné, jiné vzbuzují úžas. Některé se staly jedněmi […]
Neobvykle hladová černá díra
Přibližně dvanáct miliard světelných let od nás se nachází neobvykle hladová černá díra. Každý den v ní zmizí vesmírný materiál odpovídající prý přibližně polovině našeho Slunce. Byla objevena teprve poměrně nedávno… Z historie černých děr Černé díře se říká černá, protože její gravitace je natolik silná, že jí neunikne ani světlo. Existence černých děr byla […]
Přelstěte svůj zrak! Jak funguje dírkový efekt?
Chroupete někdy u televize slané krekry s dírkami? Zkuste si dát dva před oči… a stane se kouzlo! Obraz uvidíte mnohem ostřejší než předtím, a dost možná i odložíte brýle! Sušenky po ruce nemáte? Nevadí, zkuste třeba cedník či cokoliv jiného s malými otvory (nebo alespoň s jedním). Výsledek bude stejný! Samozřejmě nejde o žádné […]
lifestyle
Karel Zich: Osudná dovolená v podmořském ráji
Posluchači a fanoušci mu kvůli jeho hlasu rádi přezdívali „Český Elvis Presley“, on sám ale tohle srovnání neměl příliš rád, i když bylo lichotivé. „Jsem český Zich,“ tvrdil zpěvák, který mohl mít před sebou ještě mnoho skvělých úspěchů.   Jméno Karel Zich (1949–2004) objevuje slavná folková skupina Spirituál kvintet, když se v roce 1969 po odchodu […]
Kněžna Grace: Osudná hádka nad Monte Carlem
Grace Kelly, americká herečka a později monacká kněžna, se narodila do sportovní rodiny, ale od dětství snila o herectví. Po studiích na Americké akademii dramatických umění se brzy proslavila a získala Oscara za nejlepší vedlejší herecký výkon.   Narodí se do rodiny se silným sportovním duchem. Její otec John Brendan Kelly je trojnásobným olympijským vítězem […]
Mladická role ho poznamená: Příběh Marka Endala, který se proslavil jako Rosenheim z Obecné školy
Na stříbrném plátně byl roštákem, i když spousta diváků mu určitě držela palce. V civilním životě se představitel nenapravitelného uličníka choval tak trochu v duchu své největší a jediné filmové role.   Ve filmových příručkách nalezneme u jména herce Marka Endala (*1978) jedinou roli. V roce 1991 zaujal jako zlobivý žák Rosenheim v oscarové Obecné […]
Petr Novák s Evou Jakoubkovou: Dokonalý pár, který propil svou budoucnost
Když se dva berou, slibují si, že spolu zůstanou v dobrém i zlém. Petr Novák s Evou Jakoubkovou tenhle slib určitě splnili beze zbytku. Jen toho zlého bylo nakonec ale přece jen až příliš.   Kdyby se v průběhu 70. a 80. let pořádala anketa o nejpůvabnější českou herečku, Eva Jakoubková (1952–2005) by měla finálovou účast rozhodně v kapse. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
O rodinu se umí manžel postarat
skutecnepribehy.cz
O rodinu se umí manžel postarat
Mezi mojí a Matějovou rodinou byla přehrada. Bydleli jsme sice, já i Matěj, v paneláku, ale rozdíly by přehlédl jen slepý. Já byla hýčkaná princezna, jezdili jsme k moři, v pokojíčku jsem měla růžové závěsy a růžový přehoz přes křesílko, snídala jsem chleba s medem nebo bábovku a měli jsme chatu u rybníka. Zato Matěj. To byl smutný případ. Děti se mu smály, že
Nové zprávy z Europy. Astrobiologové se z nich neradují
21stoleti.cz
Nové zprávy z Europy. Astrobiologové se z nich neradují
Málokteré těleso ve Sluneční soustavě je pro astrobiology tak lákavé, jako Jupiterův Měsíc Europa. Pod jeho ledovým příkrovem se totiž ukrývá oceán kapalné vody, které je zde více, než v pozemských oc
Oslavy sv. Antonína: Svatby, barvy a chuť sardinek
historyplus.cz
Oslavy sv. Antonína: Svatby, barvy a chuť sardinek
Ve stáncích na ulicích Lisabonu se během oslav svatého Antonína prodává spousta dobrot. Největší zájem je ale jednoznačně o grilované sardinky. Lidé je obvykle pojídají spolu s křupavým chlebem. Bloumají při tom městem, které vzdává hold svému patronovi a „vyhlášenému dohazovači“. Pro jeho oblíbenost se mu občas říká „světec celého světa“. Je patronem zamilovaných, cestujících
Nádherná Ivona Dadic se stala tváří hodinářské značky Norqain
iluxus.cz
Nádherná Ivona Dadic se stala tváří hodinářské značky Norqain
Ivona Dadic, rakouská sedmibojařka, má za sebou pozoruhodnou kariéru a již dosáhla mnoha milníků v atletice. Byla první Rakušankou, která se kvalifikovala na olympijský sedmiboj v roce 2012 v Londýně,
Dceřin magický prsten střeží naše rodinné štěstí
nejsemsama.cz
Dceřin magický prsten střeží naše rodinné štěstí
Když ten šperk uviděla, doslova ji uhranul. Od té chvíle se nás štěstí drželo, ale jen do té doby, než se dcera rozhodla prsten prodat. Bylo to v dobách, kdy se hranice otevřely a my se začali hrnout do světa. U nás doma jsme nebyli výjimkou. První cesta vedla do Vídně. Možná si pamětníci vzpomenou na ty slevové kupony,
Tereza Kostková je pořád stejně štíhlá
nasehvezdy.cz
Tereza Kostková je pořád stejně štíhlá
V čem spočívá tajemství dokonalé postavy herečky a moderátorky Terezy Kostkové (47)? Konečně šla s pravdou ven. Zejména divačky si vždy v průběhu televizního pořadu StarDance aneb když hvězdí tančí
Spa Hotel Děvín láká na relaxační pobyty, i na kulturu Mariánských Lázní
panidomu.cz
Spa Hotel Děvín láká na relaxační pobyty, i na kulturu Mariánských Lázní
Mariánské Lázně, město zapsané na seznamu UNESCO, jsou známé jako jedno z nejkomplexnějších lázeňských měst na světě. Toto město se pyšní čistým vzduchem, malebnými procházkami v okolních parcích a lesích a relaxačními procedurami, které poskytují novou energii a regeneraci. Spa Hotel Děvín Superior *** nabízí širokou škálu služeb pod jednou střechou. Hotel poskytuje léčebné a
Kuskus s kuřetem a zeleninou
tisicereceptu.cz
Kuskus s kuřetem a zeleninou
Zbylo vám trochu pečeného kuřecího masa od oběda? Využijte ho k přípravě dalšího pokrmu. Potřebujete 150 g pečeného kuřecího masa 1 lžíci másla 3 lžíce oleje 250 g kuskusu 1 kuřecí bujón 1
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
epochanacestach.cz
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem,
Hledání Semiramidiných zahrad
enigmaplus.cz
Hledání Semiramidiných zahrad
Při hledání místa, kde se zahrady stvořené pro Semiramis nacházely, se archeologové nemají čeho chytit. Německá skupina archeologů pod vedením Roberta Koldeweye se na domnělé místo vydává na přelomu
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
epochalnisvet.cz
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
Nejstarší dochovaný příklad přeměny člověka na vlka se údajně nachází v Eposu o Gilgamešovi z doby kolem roku 2100 př.nl. Dodnes však světem kolují příběhy, ve kterých slýcháváme o krvelačném vlkovi, jenž se objevil při úplňku.   Vlkodlak, jak ho nyní známe, se poprvé objevuje ve starověkém Řecku a Římě, v etnografických, poetických a filozofických