Umí poradit, jak vyrobit atomovou bombu. Prošel přijímačkami na Pensylvánskou univerzitu se známkami B, tedy 2. Miliony lidí zrovna teď přemýšlí, jestli jim nějaká umělá inteligence (AI) nevezme práci. Sama říká, že „ne, že si váží lidské kreativity…“ Ale co když „halucinuje“?
Svět se (z)mění. Poslední týdny se skloňuje ve všech pádech fenomén umělé inteligence (AI). Konkrétně pak chatboti určení ke generování textu. Tím nejznámějším je ChatGPT. U mnohých vzbuzuje strach.
Tím spíš, že se pořád ještě učí, protože je „na světě“ teprve pět měsíců… Samotný pojem AI (artificial inteligence = umělá inteligence) je ale starý skoro 100 let.
Od prvních počítačů jsme se ale dostali do doby, kdy se překračují limity, které byly brány jako nemyslitelné. Dnes nás AI každým rokem nahrazuje ve více a více odvětvích.
Vítejte ve světě AI…
Otec AI
Alan Turing. Znáte ho. Britský matematik a génius se stal otcem umělé inteligence, která pomohla vyhrát druhou světovou válku. Jeho známý výrok „Navrhuji otázku: Mohou stroje myslet?“ byl v jeho době pouhým výkřikem do tmy.
Dnes je to však (i)relevantní otázka, protože umělá inteligence je děsivě „inteligentní“.
Počátky OpenAI
V prosinci roku 2015 vznikla nezisková organizace OpenAI. Jednalo se o malou společnost s velkým počátečním kapitálem a obrovskými cíli.
Mezi jejími zakladateli byl i slavný Elon Musk, který posléze organizaci opustil, neboť se bál, že by v budoucnosti měl konflikt zájmů, protože v jeho firmě Tesla také pracují na umělé inteligenci.
Společnost OpenAI byla založena na filozofii otevřené kolaborace i s konkurencí. Všechny své výzkumy a patenty byly a stále jsou sdíleny s veřejností. V roce 2019 se OpenAI stalo ziskovou firmou a započala další fáze vývoje.
Jak jsme se dostali k nejlepší textové AI?
V roce 2020 byl ohlášen GPT-3. Jednalo se o jazykový model, který čerpal z internetových databází a jeho cílem bylo odpovídat na otázky, překládat a generovat improvizovaný text. Z něho se poté stal DALL-E, který funguje doteď.
DALL-E bere věty nebo jednotlivá slova v textové formě a vytvoří z nich obrázek. Stačí napsat cokoliv. Doslova cokoliv. Napíšete: „Jak by vypadala Česká republika jako pán středního věku“ a dostanete několik možností, jak by takový pán vypadal.
Takhle…
A pak 30. listopadu 2022 byl představen revoluční program ChatGPT (generative pre-trained transofrmer = model strojového učení neuronové sítě), který se stal ve světě během pár týdnů vůdčí textovou umělou inteligencí.
Jde AI chatbot – program, se kterým si můžete psát a který vám následně odpovídá. Byl a je stále velkým fenoménem. Během pěti dní se zaregistrovalo na webových stránkách přes milion lidí.
Program je starý teprve 4 měsíce a už se o něm mluví jako o konkurenci Googlu ve vyhledávání informací na internetu. Už v lednu 2023 dosáhl přes 100 milionů uživatelů. Známým sociálním sítím které také obletěly svět, to trvalo mnohem déle (př.: TikTok devět měsíců a Instagram dva a půl roku, pozn. red.).
Jak funguje?
Vše probíhá na webovém rozhraní. Jako první napíšete text do textového pole. Následuje tzv. tokenizace. Program rozdělí text na individuální slova a začne je analyzovat.
Tokenizovaný text se vloží do umělé neuronové sítě (struktura pro zpracování dat, která nahrazuje biologické neurony). Následně se vygenerují všechny pravděpodobné výstupy. Po zpracování ChatGPT vygeneruje finální výstupní odpověď.
Vývojáři pokládali programu otázky a hodnotili jejich správnost. Tím se program neustále zlepšoval, až dosáhl bodu, kdy se sám může učit. Uživatelé mohou na webu hodnotit, jak se jim odpověď líbila nebo nelíbila, a tím program dostává zpětnou vazbu.
Co vše dokáže?
Přestože ChatGPT bylo vyvinuto čistě pro předstírání lidské konverzace, tak má i mnoho jiných funkcí. Dokáže psát počítačový kód, eseje, odpovídat na testové otázky nebo dokonce skládat písně a básně.
Může také překládat, ale nyní má pouze 12 jazykových možností. Mezi nimi jsou nejvíce mluvené jazyky na světě (angličtina, španělština, čínština, ruština apod.).
Můžete mu položit jakékoliv otázky. Např.: Jaký by byl názor Karla Marxe na současný stav Palestiny a Izraele? Jak by ve 21. století Evropané kolonizovali Ameriku? Co by se stalo, kdyby se všechny státy Evropy přemístily do Afriky a naopak? Možnosti jsou opravdu nekonečné.
Limity
Program je stále ve své rané fázi, tudíž často dělá chyby. Především se jedná o možné scénáře, které ale nejde nijak faktologicky potvrdit. Jedná se o tzv. halucinaci umělé inteligence – AI si je tak jisté svou odpovědí, že ji bere jako čistý fakt.
Není však opodstatněná žádnými daty. ChatGPT také nemůže čerpat z dat, která jsou starší roku 2021 kvůli limitované databázi. V době psaní článku má také program problémy se servery, které často vypadávají.
AI by mělo samozřejmě být co nejvíce objektivní, nestranné a nemělo by vyjadřovat jakékoliv politické názory. Výzkumníci si však všimli, že ChatGPT má pro-enviromentální názory a má spíše levicově-liberální postoje.
O jakých pozitivech mluví média?
Už v prosinci 2022 The New York Times označilo ChatGPT jako „Nejlepší AI simulující konverzaci s člověkem, která kdy byla vydaná pro veřejnost.“ Magazín The Atlantic pak prohlásil:
„Jedná se o výbuch AI, který změní náš názor na to, jak pracujeme, jak myslíme, a co je vůbec lidská kreativita.“ Vyjádření Elona Muska bylo následující: „ChatGPT je hrozivě dobré.
Nejsme daleko od nebezpečně silné AI.“ Velkou efektivnost můžeme brát jako obrovské pozitivum. Je ale na místě být ostražitý a postupovat opatrně.
David Koryťák