Domů     Fenomén ChatGPT: Opravdu víte, s kým si píšete?
Fenomén ChatGPT: Opravdu víte, s kým si píšete?
31.3.2023

Umí poradit, jak vyrobit atomovou bombu. Prošel přijímačkami na Pensylvánskou univerzitu se známkami B, tedy 2. Miliony lidí zrovna teď přemýšlí, jestli jim nějaká umělá inteligence (AI) nevezme práci. Sama říká, že „ne, že si váží lidské kreativity…“ Ale co když „halucinuje“?

Stane se ChatGPT i Vaším kamarádem? Foto: Pixabay
Stane se ChatGPT i Vaším kamarádem? Foto: Pixabay

Svět se (z)mění. Poslední týdny se skloňuje ve všech pádech fenomén umělé inteligence (AI). Konkrétně pak chatboti určení ke generování textu. Tím nejznámějším je ChatGPT. U mnohých vzbuzuje strach.

Tím spíš, že se pořád ještě učí, protože je „na světě“ teprve pět měsíců… Samotný pojem AI (artificial inteligence = umělá inteligence) je ale starý skoro 100 let.

Od prvních počítačů jsme se ale dostali do doby, kdy se překračují limity, které byly brány jako nemyslitelné. Dnes nás AI každým rokem nahrazuje ve více a více odvětvích.

Vítejte ve světě AI…

Svět se začíná sžívat s umělou inteligencí. Foto: Archiv
Svět se začíná sžívat s umělou inteligencí. Foto: Archiv

Otec AI

Alan Turing. Znáte ho. Britský matematik a génius se stal otcem umělé inteligence, která pomohla vyhrát druhou světovou válku. Jeho známý výrok „Navrhuji otázku: Mohou stroje myslet?“ byl v jeho době pouhým výkřikem do tmy.

Dnes je to však (i)relevantní otázka, protože umělá inteligence je děsivě „inteligentní“.

Počátky OpenAI

V prosinci roku 2015 vznikla nezisková organizace OpenAI. Jednalo se o malou společnost s velkým počátečním kapitálem a obrovskými cíli.

Mezi jejími zakladateli byl i slavný Elon Musk, který posléze organizaci opustil, neboť se bál, že by v budoucnosti měl konflikt zájmů, protože v jeho firmě Tesla také pracují na umělé inteligenci.

Společnost OpenAI byla založena na filozofii otevřené kolaborace i s konkurencí. Všechny své výzkumy a patenty byly a stále jsou sdíleny s veřejností. V roce 2019 se OpenAI stalo ziskovou firmou a započala další fáze vývoje.

Jak jsme se dostali k nejlepší textové AI?

V roce 2020 byl ohlášen GPT-3. Jednalo se o jazykový model, který čerpal z internetových databází a jeho cílem bylo odpovídat na otázky, překládat a generovat improvizovaný text. Z něho se poté stal DALL-E, který funguje doteď.

DALL-E bere věty nebo jednotlivá slova v textové formě a vytvoří z nich obrázek. Stačí napsat cokoliv. Doslova cokoliv. Napíšete: „Jak by vypadala Česká republika jako pán středního věku“ a dostanete několik možností, jak by takový pán vypadal.

Takhle…

Jak by vypadala Česká republika jako pán středního věku. Foto: DALL-E
Jak by vypadala Česká republika jako pán středního věku. Foto: DALL-E

A pak 30. listopadu 2022 byl představen revoluční program ChatGPT (generative pre-trained transofrmer = model strojového učení neuronové sítě), který se stal ve světě během pár týdnů vůdčí textovou umělou inteligencí.

Jde AI chatbot – program, se kterým si můžete psát a který vám následně odpovídá. Byl a je stále velkým fenoménem. Během pěti dní se zaregistrovalo na webových stránkách přes milion lidí.

Program je starý teprve 4 měsíce a už se o něm mluví jako o konkurenci Googlu ve vyhledávání informací na internetu. Už v lednu 2023 dosáhl přes 100 milionů uživatelů. Známým sociálním sítím které také obletěly svět, to trvalo mnohem déle (př.: TikTok devět měsíců a Instagram dva a půl roku, pozn. red.).

Chatbot je ten, se kterým si můžete psát a který vám následně odpovídá. Foto: Pixabay
Chatbot je ten, se kterým si můžete psát a který vám následně odpovídá. Foto: Pixabay

Jak funguje?

Vše probíhá na webovém rozhraní. Jako první napíšete text do textového pole. Následuje tzv. tokenizace. Program rozdělí text na individuální slova a začne je analyzovat.

Tokenizovaný text se vloží do umělé neuronové sítě (struktura pro zpracování dat, která nahrazuje biologické neurony). Následně se vygenerují všechny pravděpodobné výstupy. Po zpracování ChatGPT vygeneruje finální výstupní odpověď.

Vývojáři pokládali programu otázky a hodnotili jejich správnost. Tím se program neustále zlepšoval, až dosáhl bodu, kdy se sám může učit. Uživatelé mohou na webu hodnotit, jak se jim odpověď líbila nebo nelíbila, a tím program dostává zpětnou vazbu.

Jaký by byl názor Karla Marxe na současný stav Palestiny a Izraele?. Foto: Pixabay
Jaký by byl názor Karla Marxe na současný stav Palestiny a Izraele?. Foto: Pixabay

Co vše dokáže?

Přestože ChatGPT bylo vyvinuto čistě pro předstírání lidské konverzace, tak má i mnoho jiných funkcí. Dokáže psát počítačový kód, eseje, odpovídat na testové otázky nebo dokonce skládat písně a básně.

Může také překládat, ale nyní má pouze 12 jazykových možností. Mezi nimi jsou nejvíce mluvené jazyky na světě (angličtina, španělština, čínština, ruština apod.).

Můžete mu položit jakékoliv otázky. Např.: Jaký by byl názor Karla Marxe na současný stav Palestiny a Izraele? Jak by ve 21. století Evropané kolonizovali Ameriku? Co by se stalo, kdyby se všechny státy Evropy přemístily do Afriky a naopak? Možnosti jsou opravdu nekonečné.

Limity

Program je stále ve své rané fázi, tudíž často dělá chyby. Především se jedná o možné scénáře, které ale nejde nijak faktologicky potvrdit. Jedná se o tzv. halucinaci umělé inteligence – AI si je tak jisté svou odpovědí, že ji bere jako čistý fakt.

Není však opodstatněná žádnými daty. ChatGPT také nemůže čerpat z dat, která jsou starší roku 2021 kvůli limitované databázi. V době psaní článku má také program problémy se servery, které často vypadávají.

AI by mělo samozřejmě být co nejvíce objektivní, nestranné a nemělo by vyjadřovat jakékoliv politické názory. Výzkumníci si však všimli, že ChatGPT má pro-enviromentální názory a má spíše levicově-liberální postoje.

Už nyní existuje program GPTZero, který analyzuje text a odhadne, zda vypadá jako něco vygenerované umělou inteligencí. Foto: Pixabay
Už nyní existuje program GPTZero, který analyzuje text a odhadne, zda vypadá jako něco vygenerované umělou inteligencí. Foto: Pixabay

O jakých pozitivech mluví média?

Už v prosinci 2022 The New York Times označilo ChatGPT jako „Nejlepší AI simulující konverzaci s člověkem, která kdy byla vydaná pro veřejnost.“ Magazín The Atlantic pak prohlásil:

„Jedná se o výbuch AI, který změní náš názor na to, jak pracujeme, jak myslíme, a co je vůbec lidská kreativita.“ Vyjádření Elona Muska bylo následující: „ChatGPT je hrozivě dobré.

Nejsme daleko od nebezpečně silné AI.“ Velkou efektivnost můžeme brát jako obrovské pozitivum. Je ale na místě být ostražitý a postupovat opatrně.

David Koryťák

Foto: Pixabay, Achiv, DALL-E
Související články
Věda a technika
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
reklama
svět zločinu
Spartakiádní vrah znásilňoval, vraždil, okrádal
Čeká na příležitost. Když už je zjevné, že se žena blíží k domu, kde bydlí, „lov“ začíná. Napadne ji zezadu a odtáhne ji za oplachtovanou dodávku. Provazem ji škrtí tak dlouho, dokud jeho oběť neztratí vědomí. Nelíbí se mu, a tak se spokojí s jejími věcmi. Během totalitní historie Československa se tělovýchovná slavnost nazývaná spartakiáda stala pomyslnou […]
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí […]
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud.  Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách […]
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
reklama
záhady a tajemství
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno