Domů     Jak se rodí největší zločinec v dějinách?
Jak se rodí největší zločinec v dějinách?
23.2.2023

Za velkým pracovním stolem pod oknem sedí drobný chlapec a soustředěně cosi skicuje na nažloutlý list papíru. Je si jistý, že jednou z něj bude slavný umělec. Slavný bude, ale nebudou to jeho malůvky, čím se zapíše do dějin.

Co se v duši člověka musí odehrát, aby se dopustil tak otřesných činů? Musí prožít určité trauma, nebo se zkrátka zlý narodí? Na tyto otázky není snadné odpovědět.

Dětství a mládí Adolfa Hitlera je však plné událostí, které nakonec vedly k tomu, že z obyčejného chlapce vyroste zrůda.

Matka je vždy jistá

Malý Dolfi (1889–1945), jak mu matka Clara Pölzl (1860–1907) říkává, se narodí 20. dubna na Bílou sobotu v rakouském městečku Brannau am Inn. Přijde na svět jako její třetí dítě.

Jeho dva starší sourozenci, Gustav a Ida, zemřou v raném věku na záškrt. O tom, kdo je otcem novorozeného chlapečka, Clara raději mlčí.

O tři roky později se však provdá za úředníka Aloise Hitlera (1837–1903), který je ovšem jejím bratrancem, a proto musí církev udělit páru výjimku, aby se mohl vzít.

Právě Aloise Hitlera poté Clara dodatečně nechá zapsat do rodného listu jako Adolfova otce. Jestli je však skutečně Adolfovým biologickým otcem, to vůbec není jisté.

Podle určitých pramenů totiž Clara dítě ve skutečnosti zplodí s vlastním dědečkem Johannem Nepomukem Heidlerem (1807–1888), který je také dědečkem jejího manžela.

Pokud by to byla pravda, je Adolf Hitler dítě incestu, což by vysvětlovalo množství jeho zvláštností, od zjevně narušené psychiky až po zdravotní anomálie.

Hitlerova matka Klara FOTO: axihistory / Creative Commons / volné dílo
Hitlerova matka Klara FOTO: axihistory / Creative Commons / volné dílo

Úplně obyčejný kluk

Jako chlapec Adolf nijak zvlášť nevyčnívá. Jeho prospěch na základní škole je průměrný, do kolektivu zapadne poměrně dobře a není známo, že by se s jinými dětmi pral, stranil se jich nebo že by kupříkladu týral zvířata.

Protože se však rodina často stěhuje, Adolf několikrát mění školu, a to jeho přístupu ke vzdělání příliš neprospívá.

Učí se nerad a jediné, co ho alespoň trochu zajímá, je výtvarná výchova a dějepis, který jej učí rakouský učitel Leopold Pötsch (1853–1942). Hitler si jej oblíbí a právě díky němu se začne zajímat o dějiny německého národa.

Ve volném čase se mladý Adolf věnuje především kreslení a sní o tom, že jednou bude slavným umělcem. Takové nápady se ale moc nelíbí jeho otci.

Hitlerův otec Alois FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Hitlerův otec Alois FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Jablko spadlo daleko od stromu

Hitlerův otec pracuje jako úředník a účetní. O to více ho popouzí, že jeho syn je k matematice a vlastně i jiným vědám zcela lhostejný a zajímá ho jen umění. Kvůli tomu jsou doma často třenice.

Nejenže se otec a dospívající syn často hádají, ale do hádek se zapojuje také Adolfova matka Clara, která chlapci straní a mateřská láska jí brání v tom, aby viděla jeho nedostatky. Její manžel se nejen k ní, ale i k synovi chová hrubě a nezřídka je bije.

Nevybíravě se chová také k Adolfově mladší sestře Paule (1896–1960), která se jako jediná z jeho sourozenců dožije dospělosti.

Konflikty stále narůstají a nejvíce eskalují pravděpodobně v době, kdy rodina zamíří do Lince a natrvalo se zde usídlí. Zde také Adolf nastoupí na střední školu, ale jeho prospěch je horší než kdy dřív a jen s bídou postupuje do vyšších ročníků.

Adolf Hitler ve věku jednoho roku FOTO: Bundesarchiv / Creative Commons / volné dílo
Adolf Hitler ve věku jednoho roku FOTO: Bundesarchiv / Creative Commons / volné dílo

Židovská první láska

Jednoho dne roku 1903 vyrazí Alois Hitler hned ráno do hospody (přesmíru holduje alkoholu už dlouho). Dává si své obvyklé ranní víno a k němu si objedná noviny. Raní ho však mrtvice, než mu  hospodský vše donese, a zůstane sedět bez známek života na lavici.

Adolfa to nijak zvlášť nemrzí. Otce nenávidí a kromě toho ví, že když nyní bude žít jen s matkou, bude smět přerušit školu a věnovat se umění. Od té doby se potuluje po ulicích s kamarády a žije bohémským životem.

Povídá se, že někdy tou dobou se zamiluje do Židovky Stefanie Isak, kterou bezmezně obdivuje. V dnešní době by byl pravděpodobně označen za stalkera, protože ji všude pronásleduje a špehuje.

Dívka z něj má legraci a považuje ho za neškodného zoufalce. On se jí tak se svými city raději nikdy nesvěří. Je možné, že se jedná o první zárodek jeho rasové nenávisti?

Desetiletý žák základní školy Hitler (uprostřed) FOTO: auschwitz / Creative Commons / volné dílo
Desetiletý žák základní školy Hitler (uprostřed) FOTO: auschwitz / Creative Commons / volné dílo

Temné ulice Vídně

V roce 1906, když je Adolfovi 17 let, se odstěhuje do Vídně, v čemž ho podpoří matka.

Jediný kamarád, kterého zde má, je August Kubizek (1887–1956), český student hudby, se kterým se budoucí diktátor stýká ještě mnoho let a za čas o něm prohlásí, že „je jediným Čechem, který má právo nazývat se přítelem Vůdce“.

Oba chlapci spolu bydlí na ubytovně, vymetají hospody a užívají si mládí. O rok později se Adolf Hitler poprvé pokusí o složení přijímacích zkoušek na Akademii výtvarných umění.

Je velice šokovaný, když se od komise dozví, že přijat nebude, protože je zcela bez talentu. Následně mu komise doporučí, aby raději zkusil kariéru architekta, což by mu mohlo sedět lépe.

Potíž je však v tom, že aby tam mladý Hitler mohl být přijat, musel by napřed složit maturitní zkoušku. Na střední školu se však zhrzený umělec vrátit nehodlá. V tu dobu ještě netuší, co dalšího na něj osud chystá.

Smrt si nevybírá

Roku 1907 se prudce zhorší zdravotní stav Hitlerovy matky Clary. Má rakovinu prsu a i přes péči židovského lékaře Eduarda Blocha (1872–1945) nakonec své chorobě podlehne. Adolf je zcela zdrcen.

Pravděpodobně nikoho v životě nemiluje tolik jako svou matku. „Ještě nikdy jsem neviděl mladého muže tak zlomeného,“ píše doktor Bloch ve svých zápiscích. Když se s ním Hitler loučí, stiskne mu ruku a řekne:

„Budu vám, pane doktore, navěky vděčný.“ Už nikdy se nesetkají, doktor Bloch však po čase obdrží ještě děkovný dopis a Hitlerem malovanou pohlednici.

Když k němu o pár let později přijde domů gestapo, jsou to právě dopisy od vůdce, které mu zajistí zvláštní ochranu. Navzdory židovskému původu jemu a jeho rodině není po čas války zkřiven ani vlásek.

Ke zrození charismatického řečníka vedla dlouhá cesta. FOTO: Bundesarchiv Bild / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de
Ke zrození charismatického řečníka vedla dlouhá cesta. FOTO: Bundesarchiv Bild / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de

Hitler bezdomovcem

Od matčiny smrti uplyne nějaký čas, Adolf Hitler vyřídí pozůstalost a pak se zcela zlomený vrátí do ulic Vídně. Potlouká se, o pořádnou práci nezavadí a přivydělává si lepením plakátů a malováním kýčovitých pohlednic, které prodává na ulici.

Těžké manuální práci se však vyhýbá. Znovu se pokusí o přijetí na Akademii výtvarných umění, komise si jej ale pamatuje a ani ho nenechá přistoupit ke zkoušce. To je pro něj poslední kapka. Vzdá se svého snu a propadá se na úplné dno.

Peníze z pozůstalosti mu nakonec dojdou a pochybnými pracemi příliš peněz nevydělá. Nemá už ani na nájem na chlapecké ubytovně, odkud je proto vyloučen. Přespává v útulcích pro chudé, ale ani na ty za čas nemá peníze. Po pěti letech nakonec končí na ulici.

V mladém bezdomovci, který čas od času kreslí kolemjdoucím portréty, by muže, před kterým se jednou bude třást celý svět, poznal jen málokdo.

Foto: Bundesarchiv Bild / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de, axihistory / Creative Commons / volné dílo, neznámý autor / Creative Commons / volné dílo, Bundesarchiv / Creative Commons / volné dílo, auschwitz / Creative Commons / volné dílo
Související články
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Historie
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
reklama
lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
reklama
záhady a tajemství
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz