Domů     7 rad, jak si zlepšit imunitu
7 rad, jak si zlepšit imunitu
16.2.2023

„Centrem našeho imunitního systému jsou naše střeva. Pokud nejsou v pořádku, nedokážeme odolávat nemocem.

Chceme-li být zdraví, musíme se v prvé řadě zaměřit na zlepšení jejich stavu,“ říká Peter Gartner, hlavní lékař rakouského Centra zdraví v Park Igls, kde se už přes třicet let věnují Moderní Mayrově medicíně.

Právě ta se zaměřuje na to, jak můžeme posílit svoji střevní flóru, a tím i imunitní systém spojený se střevy. Odborník přidává 7 rad, jak udělat maximum pro své zdraví.

„Imunitní systém je velmi složitá struktura, která je souhrnem všech obranných mechanismů, jimiž naše tělo disponuje. Jejím cílem je zabránit pronikání škodlivých látek a zejména mikrobů, virů a bakterií do organismu. V zásadě zahrnuje dvě oblasti:

první je vrozená, geneticky daná, a druhá je získaná – tu si budujeme svým životním stylem,“ vysvětluje Peter Gartner, hlavní lékař rakouského Centra zdraví v Park Igls, kde se zaměřují na Moderní Mayrovu medicínu, jejímž základem je vědomá regenerace střev, která přispívá k posílení obranných sil našeho organismu, a tedy imunitního systému. 

Podle holistické medicíny, kterou se v Park Igls řídí, může špatný stav našich střev zapříčinit řadu zdravotních problémů – od alergií, náchylnosti k infekcím, celkové vyčerpanosti atd. Zdravá střeva jsou tak předpokladem silného imunitního systému i duševní síly.

Současná doba zvýšeného psychického stresu podle odborníků z Park Igls stojí za vznikem tzv. nutričního stresu. Psychickou nepohodu si totiž často kompenzujeme tím, že jíme nezdravé potraviny, ve špatnou dobu a nevhodným způsobem.

A proto se tady ve velké míře zaměřují právě na edukaci v otázkách správné výživy.

„Pro naše střeva, a potažmo i pro imunitní systém, je důležitý nejen přísun určitých vitamínů a minerálů a složení potravy, ale také to, kdy a jak stravu zpracováváme.

Například i lidé, kteří se stravují správně, často dělají chybu v tom, že jedí večer syrovou zeleninu. Ale jejím zpracováváním se organismus unaví, místo toho, aby se už mohl připravovat na noční regeneraci.

Další problém, který vidíme u mnoha klientů, je to, že žvýkají stravu příliš rychle anebo vůbec.

Tím se ale nevytváří v ústech dostatek slin, nedochází k natrávení potravy a v žaludku pak dochází k jejímu kvašení – to vyvolá stres střevní sliznice a imunní systém se naruší,“ upozorňuje Peter Gartner.

7 rad, jak posílit imunitní systém:

Pečujte o svá střeva

Dodejte organismu vitamíny, minerály a stopové prvky, které jsou nezbytné pro dobře fungující imunitní systém: zejména vitamín A, vitamín B, vitamín C, zinek, selen a železo.

Zejména na podzim a v zimě zařaďte do jídelníčku česnek, zelí, brokolici, mrkev, bobulovité ovoce, ořechy a vinné hrozny, které jsou obzvláště bohaté na mikroživiny.

Vyvarujte se naopak všeho, co střevům, a tím i imunitnímu systému, nedělá dobře, jako je jídlo snězené ve spěchu. Také svačiny podávané mezi hlavními jídly jsou podle doktora Petera Gartnera nevhodné.

Spíš doporučuje dopřát si tři jídla denně, ale ta jíst správně – tedy pomalu, vnímat, co jíme, ničím jiným se v tu dobu nerozptylovat. A nepít k jídlu žádné nápoje. Odborníci z Park Igls totiž doporučují soustředit se na doplňování tekutin během dne.

A také radí – jednou nebo dvakrát týdně vynechejte večeři a dopřejte organismu poklidný noční detox.

Žvýkejte pomalu a vědomě

Každé sousto se musí dostatečně dlouho a pořádně rozžvýkat. Doktor Peter Gartner doporučuje alespoň 20x! 

Hlídejte si pitný režim

V létě to není nic složitého, zato v zimě jsme často s pitnou kúrou na štíru. Měli bychom vypít minimálně 1,5 litru čisté pramenité vody denně. V horkém letním počasí samozřejmě i 2-3 litry.

Ideální je pít co nejvíce ráno a později odpoledne, večer – pro klidné spaní – už jen minimálně. „Pokud pijeme málo, vysychají nám sliznice, a to nás znevýhodňuje v boji proti bakteriím a virům.

Dobrý pitný režim je naprostý základ pro efektivně fungující imunitní systém,“ připomíná Peter Gartner.

Dopřejte si dostatek pohybu – ale nepřepínejte se!

Fyzické cvičení stimuluje imunitní systém, který pak pracuje rychleji a účinněji, protože se vytváří více aktivních buněk. Lidé, kteří si každý den pohybem rozproudí krevní oběh, si prodlužují život, protože tím podle odborníků předcházejí mnoha nemocem.

Pravidelné cvičení navíc uvolňuje v těle hormony štěstí! A nejde o to zvednout co nejvíce kilogramů v posilovně nebo překonávat rekordy při jízdě na kole… Pokud to totiž při cvičení přeženeme, naopak riskujeme dočasné zhroucení imunitního systému. Hýbejte se, ale všeho s mírou a s rozumem!

Sluneční světlo, zdroj vitamínu D

Pro dobře fungující imunitní systém – a nejen pro něj – je nezbytný dostatek vitamínu D. Příjmem potravy můžeme pokrýt jen asi 20 % naší potřeby, 80 % si pak tělo vytváří samo vlivem slunečního záření na kůži.

I tady je však nutno myslet na její ochranu!

Nekuřte!

Nemluvě o nejrůznějších zdravotních problémech, má kouření neblahý dopad i na náš imunitní systém. Podle Petra Gartnera se jím vysušují sliznice, mohou vznikat záněty a blokuje se přirozený čisticí systém dýchacích cest.

Méně stresu, více spánku

„Při nadměrném stresu naše tělo produkuje látky, které mohou vést nejen k vysokému krevnímu tlaku, obezitě a mrtvici, ale také k omezení imunitního systému. Podobná věc se děje při chronickém nedostatku spánku: nespavost snižuje počet našich imunitních buněk.

Dopřejte si proto pravidelný odpočinek a vyvarujte se všeho, co vás připravuje o spánek: příliš vysokých teplot v místnosti, modrého světla (mobilní telefon, tablet atd.), pozdního jídla či přílišného množství alkoholu,“ uzavírá Peter Gartner.

V Park Igls vám pomohou přestat kouřit nebo chrápat 

Medical wellness resort Park Igls najdete kousek od rakouského Innsbrucku. Na ozdravné kúry sem přijíždějí lidé, kteří jsou unavení, vyčerpaní, trpí nadváhou, nespavostí, vyhořením, anebo se chtějí zbavit některé ze závislostí (nejčastěji kouření).

Na to všechno tady mají specialisty a programy šité na míru.

Pro ty, kdo si sem jedou jen odpočinout, jsou určeny nejrůznější přednášky o zdravém životním stylu, mohou využít nejrůznější léčebné procedury, voňavé koupele, zábaly, masáže, akupunkturu, Kneippův chodník a mnohé další.

Hosté si také mohou kdykoliv zaplavat ve velkém bazénu s teplou vodou a krásným výhledem na Alpy nebo se vydat do wellness světa se spoustou voňavých saun a s pohodlnými lehátky. Více na www.park-igls.at.

Foto: KAMES MEDIA
Související články
Zajímavosti
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Zajímavosti
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Zajímavosti
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Zajímavosti
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
reklama
záhady a tajemství
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
reklama
záhady a tajemství
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Bermudský trojúhelník není třeba představovat. Ale co takhle Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam podivné věci. Kromě mizení lodí, letadel i lidí tam prý operují mimozemšťané a něco tajemného je údajně i pod vodou! Většina z nás zná oblast zvanou Bermudský trojúhelník […]
Tváří k zemi, zkřížené kosti pod lebku: Americký upír má konečně tvář!
Na bílém kapesníčku se objeví pár kapek krve. V očích hostů na večírku v Jewett City se zrcadlí obavy. Jsme v 19. století. Tuberkulóza je v Connecticutu velkou neznámou. Zato o upírech tu slyšel každý…   Partička dětí se na začátku 90. let minulého století v dobrodružné náladě plíží po břehu řeky Pachang u pískovny […]
Rusanova expedice: Poslední zpráva před zmizením
Nekonečným ledem Nové země, souostroví v Severním ledovém oceánu na severu Ruska šlape pár mužských nohou. Je sám. Jeho jméno je Vladimir Alexandrovič Rusanov (asi 1875–1913). Ruský geolog a polární badatel nechá ostatní muže výpravy, ať se vrátí do tábora. Došly jim síly.   A Rusanov? Bezpečně vyvázne ze sněhové náruče a jako první člověk […]
Čupakabra: Krvelačný vysávač koz
Menší tvor takřka lidské postavy, hodně chlupatý, s velkýma černýma očima. „Nejí jen maso, ale i melouny,“ shodují se údajní očití svědci z Portorika.   To je první hrubý popis neznámého zvířete, které si vyslouží ve španělštině jméno složené ze slovíček chupar tedy vysávat a cabra, což značí kozu. Zkrátka čupakabra. Paradoxně, prvními objevenými oběťmi […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz