Domů     Co jste netušili o… mlsném jazyku!
Co jste netušili o… mlsném jazyku!
8.2.2023

O jazyku se říká, že je nejohebnějším svalem lidského těla. Ve skutečnosti ale svalem není – přesněji jde o svalový orgán, ve kterém najdete hlavních svalů rovnou osm. O ohebnosti ale není pochyb…

Lidský jazyk je opravdu zdatný akrobat. Dokážete snad s jiným orgánem či svalem samostatně pohybovat nahoru, dolu, dopředu či dozadu a dokonce provádět takové kousky, jako přeložit ho napůl nebo stočit do roličky? Jen díky své pružnosti navíc jazyk dokáže tvarovat zvuky do slov.

A kde vůbec vzal tyto akrobatické sklony? Svaly jazyka jsou jediné z příčně pruhovaných v těle, které jsou upevněné ke kosti pouze na jedné straně. Onou kostí je jazylka, shodou okolností jediná kost skeletu, která se přímo nespojuje s žádnou jinou!

Jazyk je zkrátka výjimečnou částí těla, podobnou slonímu chobotu nebo chapadlu chobotnice.

Lidský jazyk je tvořen několika různými svaly. Foto: Knowledge Collector / Creative Commons / Public Domain Mark 1.0.
Lidský jazyk je tvořen několika různými svaly. Foto: Knowledge Collector / Creative Commons / Public Domain Mark 1.0.

Jak velký máš?

Obecně platí, že muži mají delší jazyk než ženy. Pokud ho změříme od špičky až ke kořenu, u žen vám vyjde v průměru hodnota 7,9 cm, u mužů 8,4 cm.

Nejdelší jazyk má údajně Američan Nick Stoeberl – úředně naměřenou délku 10,08 cm si v roce 2015 nechá zapsat do Guinessovy knihy rekordů.

Ani ten však zdaleka nemá na žirafy, jimž jazyk narostl až do délky 61 centimetrů! Na poměr k velikosti těla by však zvítězili spíš chameleoni. Jejich vypláznutý a natažený jazyk je dvakrát tak dlouhý jako oni sami.

Budeme jednou namísto ukazování dokladů plazit jazyk? Metoda by byla nejspíš spolehlivá. Foto: balakirphoto / Pixabay.
Budeme jednou namísto ukazování dokladů plazit jazyk? Metoda by byla nejspíš spolehlivá. Foto: balakirphoto / Pixabay.

Vyplázni ho, ať tě poznám!

Jazyk každého z nás je zcela jedinečný. Natolik, že by se dal použít podobně jako otisk prstů! Co jazyk, to jiný vzor bradavkovitých výběžků zvaných papily, stejně jako trochu jiný velikost i tvar.

Řada vědeckých týmů již usilovně pracuje na způsobu, jak by se dal jazyk používat k biometrické identifikaci osob. Olizovat snímací zařízení by však moc hygienické nebylo – proto by mělo stačit vypláznout jazyk na kameru.

Jazykem vnímáme různí chutě, bez slin by to ale nefungovalo! Foto: StockSnap / Pixabay.
Jazykem vnímáme různí chutě, bez slin by to ale nefungovalo! Foto: StockSnap / Pixabay.

Bez slin to nejde!

Bez jazyka bychom se rozhodně moc nenajedli. A taky jen díky němu vůbec rozeznáme různé chutě. Tenhle úkol však nezvládá plnit sám – pomáhají mu sliny! Teprve ty ve styku s jídlem aktivují na jazyku příslušné chuťové pohárky.

Zkuste si jazyk osušit ubrouskem a ochutnat něco suchého, třeba paprikové chipsy. Že necítíte, jak jsou pikantní? Napijte se vody a všechno bude jinak!

Jako první z chutí většinou cítíme slanou. Právě proto, že sůl se ve vodě nebo slinách velmi rychle rozpouští.

Pohárky plné chutí

Na našem jazyku sídlí 2000 až 10 000 chuťových pohárků, rozmístěných na chuťových papilách. Papily vidíme na povrchu jako malé „kuličky“. Samotné pohárky ale pouhých okem nezahlédneme.

Chuťové pohárky se nám vytvoří ještě dříve, než se narodíme. Správně fungují už ve 4. měsíci těhotenství. Tehdy již plod dobře rozezná chuťové změny plodové vody.

Sladká, slaná, hořká, kyselá a umami. Podle pěti základních chutí, které chuťové pohárky umějí rozlišit, je často na různých tabulkách jazyk rozdělen na několik částí. Sladká je ve špičce, slaná po krajích, hořká vzadu…

…už na konci 20. století však odborníci dokazují, že chuťová mapa jazyka vůbec není přesná. Ve skutečnosti je každá jeho část schopná rozlišit širokou škálu chutí!

Život chuťového pohárku není dlouhý. Každý vydrží pracovat tak 2 týdny, než odumře a nahradí ho jiný.

Chuťové pohárky nám pomáhají přežít. Když našim dávným předkům nějaké jídlo přišlo moc hořké či nechutné, nejedli ho. A zachránili se tak třeba před otravou! Oblíbené sladké nebo slané je zase nejvýživnější.

Psí jazyk není zdaleka tak dokonalý jako ten lidský. Má zhruba 5x méně chuťových pohárků a jednotlivé chutě jsou tak mnohem mdlejší. Mrštný a ohebný je ale stejně. Foto: StockSnap/ Pixabay.
Psí jazyk není zdaleka tak dokonalý jako ten lidský. Má zhruba 5x méně chuťových pohárků a jednotlivé chutě jsou tak mnohem mdlejší. Mrštný a ohebný je ale stejně. Foto: StockSnap/ Pixabay.

Jazyková diagnostika

Ukaž mi jazyk, a já ti řeknu, …jakou nemoc máš! Jazyk je k diagnostice používán téměř odnepaměti. Máte příliš červený? Možná vám chybí nějaká složka jídla, třeba kyselina listová nebo vitamín B12. Může to ale znamenat třeba i spálu!

Načernalý jazyk pokrytý chloupky zas upozorňuje na velké množství bakterií. Najdete takový třeba u diabetiků nebo pacientů po chemoterapii. A co žlutý? Pozor, tady může jít o vážné onemocnění jater!

Ani s bílým jazykem to však moc nevyhrajete, nejenže ho mají silní kuřáci či alkoholici, ale někdy značí i infekci. Pupínky či puchýře se mohou objevit při potravinové alergii, boule či otok může znamenat i nádor. A jaký jazyk je zdravý? Hladký a růžový!

Falešný silák

Velmi často bývá jazyk označován za nejsilnější sval v těle. Je to ale mýtus! I kdyby byl samostatným svalem, tak se jeho síla nedá nijak objektiv měřit.

A pokud by to přeci šlo, tak by k větším silákům patřily spíš svaly v oblasti čelistí, srdeční nebo hýžďové.

Nikam nespadne!

Otevři mu pusu, jestli nemá zapadlý jazyk.“ Staré lékařské příručky radí osobě v bezvědomí zaklonit hlavu a jazyk vytáhnout třeba špendlíkem. První ano, druhé rozhodně ne!

Jazyk zapadnout nemůže, nebo rozhodně ne tak, že by se otočil a spadl do krku. Pouze se jeho kořen dostane k zadní stěně nosohltanu, v důsledku bezvědomí totiž ochabne.

Pohledem do úst nepoznáte, že se to stalo, a proto je záklon hlavy (který jazyk uvolní) namístě pokaždé. S jazykem ale nic nedělte, postiženému můžete akorát tak vyvolat zvracení.

Může ztloustnout

Přibrali jste? Nejvíc je to asi vidět na břiše, v bocích, na obličeji nebo na nohou. Ale co na jazyku? Ano, také jazyk může ztloustnout! I na něm se při nabírání na váze hromadí tuk, a nutno říci, že pro naše zdraví to vůbec není žádoucí!

Pokud je někdo už opravdu obézní, hmotnost a velikost jazyka mu může během spánku bránit v dýchání a způsobovat závažné spánkové apnoe – zástavy dechu, které mohou významně snižovat množství kyslíku v krvi.

Menší jazyk, větší gurmán

Děti jsou často vybíravé a jen tak něco jim nechutná. Zhýčkanost? Spíš hraje roli fakt, že jejich jazyk rozeznává chutě jinak než u dospělých!

Mají stejný počet chuťových pohárků, ovšem rozmístěných na jazyku o poznání menší velikosti! Síť chuťových čidel je tedy mnohem hustší a třeba na pálivé nebo hořké tak reagují citlivěji.

U dětí vítězí chuť sladká – za to ale nemůže jazyk, ale spíš podobnost laktóze v mateřském mléku.

Foto: Úvodní foto: DaModernDaVinci / Pixabay 1: Creative Commons 2-4: Pixabay
Související články
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
reklama
zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn