Obchodní centrum navléká vánoční háv. Všude blikají světýlka a parkoviště jsou narvaná k prasknutí. Lidé bloudí uličkami a na poslední chvíli shání dárky pro své nejbližší.
Napjatou atmosféru ještě zhorší píseň All I Want for Christmas Is You, jenž se rozezní z reproduktorů. Právem získává titul jedné z nejotravnějších nahrávek hudební historie!
K Vánocům patří stromeček, smažený kapr s bramborovým salátem, sněhové závěje a hlavně koledy. Písně o klidu a míru dokáží totiž navodit tu správnou sváteční atmosféru!
Kopie od sousedů
Římský císař Konstantin I. Veliký (272–337) povolí roku 313 všechna náboženství včetně křesťanství. Nevědomky umetá cestu právě koledám, protože už ve 4. století píše jeden z vánočních hymnů milánský arcibiskup sv. Ambrož (339–397).
Duchovní nápěvy jsou ale určené zejména pro lidi při modlitbách, a tak o zhruba 800 let později zkouší rytmičtější skladby pařížský mnich Adam (?–1146).
Podobně smýšlí také František z Asssisi (1182–1226), který tvrdí, že by se vánoční písně měly zpívat v národních jazycích. Odšpuntuje tak anglickou láhev, protože jistý kaplan jménem John Audelay (?–1426) uvádí na 25 anglických různých koled!
Popularitu rozvíjí i reformace, protože „kacíři“ si vytváří své vlastní písně. Například zápis oblíbené skladby Narodil se Kristus pán mají na rtech husité v 15. století. V téže době sousední Poláci hojně přebírají české koledy.
Dalším oblíbeným kouskem, který zní během svátků, je Chtíc, aby spal. Za pětislokou písní stojí barokní básník Adam Václav Michna z Otradovic (1600–1676).
Zkrátka nepřichází ani latina, což dokazuje Adeste fideles, kterou později přezpívá řada hudebníků v čele s Karlem Gottem (1939–2019).
Od Rolniček k vánočnímu teroru
V 19. a 20. století se s koledami doslova roztrhne pytel. V rakouském Oberndorfu dvojice hudebníků zkomponuje píseň Tichá noc, ta se začne šířit po celém světě a prozpěvují si ji například i obyvatelé New Yorku.
Američané, kteří nemají tak bohatou historii jako Evropané, si oblíbí píseň bývalého konfederačního vojáka Jamese Lorda Pierponta (1822–1893). „Rolničky, rolničky, kdopak vám dal hlas?“ zná dnes prakticky každý.
Postupem času se ale začíná z koled vytrácet náboženský motiv a nahradí ho důraz na pohodu. Po svém to pojme John Lennon (1940–1980) se svou manželkou Yoko Ono (*1933), když v 70. letech nabádají v písní Happy Xmas k míru.
Tradiční skladby ale mohou být jablkem sváru, své o tom ví v komunistickém Rumunsku. Tehdejší vůdce Nicolae Ceaușescu (1918–1989) jejich zpěv oficiálně zakáže, beztrestně si je mohou Rumuni zapět až v prosinci 1989 po pádu režimu.
Vlny rozvíří také Mariah Carey (*1969), jenž v roce 1994 nazpívá All I Want for Christmas Is You. Píseň si oblíbí obchodníci, a tak je součástí každoročního vánočního martyria.
Že koledy nemusí být otravné a špatné dokáže Václav Neckář (*1943), jehož poklidný hit Půlnoční se postupně stává součástí Vánoc.