Domů     7 mýtů o nachlazení: Zima je v tom nevinně!
7 mýtů o nachlazení: Zima je v tom nevinně!
24.1.2023

Pořádně se obleč, jinak budeš nemocný! Z mojí sklenice nepij, ať se nenakazíš! Nediv se, že jsi každou chvíli nachlazený, když jíš tak málo vitamínů… Podobné hlášky dobře známe. Co mají společného? Všechny jsou špatně!

Nachlazení patří k nejčastějším infekčním onemocněním na světě. Téměř každého z nás dvakrát až třikrát za rok přepadne a neexistuje proti němu žádný lék! Musíme se zkrátka vypořádat s příznaky – rýmou, ucpaným nosem, škrábáním v krku či bolestí hlavy.

Zaručených rad ohledně nachlazení ovšem existuje celá hromada. Kterým raději nevěřit?

1/

Bez čepice ani krok!

MÝTUS: Nachlazení vzniká z chladu

Nechoď ven s mokrými vlasy, nastydneš!“ „Venku je zima, tak si vezmi čepici, ať nejsi nemocný.“ Tyto rady jsou klasikou a zní docela logicky. Ve skutečnosti je to ale s původem nachlazení trochu složitější…

Nachlazení má své jméno vlastně omylem. Rozhodně ho nechytíme tím, že vyjdeme ven málo oblečení – způsobují ho viry, podobně jako chřipku.

Virů odpovědných za nachlazení existuje asi 200 druhů, proto si také těžko získáváme imunitu a nemoc na nás skáče pořád dokola.

Nakazíme se klasickou kapénkovou cestou, tedy když vdechneme kapičku tekutiny či hlenu, která číhající virus ukrývá. Což se nám může stát kdykoliv, v bundě i v tričku!

Proč jsou tedy lidé častěji nachlazení skutečně v zemních měsících? |Nejspíš proto, že viry mají nízké teploty zkrátka raději. Déle v nich přežijí a rychleji se množí.

A imunitní systém je naopak v mrazu pomalejší, takže když už se vám virus dostane do nosu, snadno se tam uchytí.

Za nachlazením může stát asi 200 druhů různých virů. Foto: qimono / Pixabay.
Za nachlazením může stát asi 200 druhů různých virů. Foto: qimono / Pixabay.

2/

Vypoťte se!

MÝTUS: Odvedením potu z těla se uzdravíme dříve

Dát si ručník přes hlavu a naklonit se nad hrnec horké vody. Nebo si lehnout pořádně navlečený do postele. A odvážlivci se dokonce vydají i do sauny! Prostě se vypotíme a celé nachlazení bude pryč! Bohužel nebude…

Vypocení z nemoci je starou babskou radou. A máme možná pocit, že to funguje, protože se pak skutečně cítíme lépe. Vyloučením většího množství potu se tělo ochladí a klesne tak teplota, v sauně nebo nad horkou párou se nám zas uvolní i ucpaný nos.

Neexistuje však žádný vědecký důkaz o tom, že by vypocení dokázalo nachlazení vyléčit! Ani že by se tak zkrátila doba nemoci.

V roce 2017 provedou vědci z Velké Británie experiment na téměř 400 dobrovolnících s nachlazením. Podstupují různé techniky pocení, ovšem na životnost virů žádný z nich efekt nemá!

Naopak to někdy může uškodit – kvůli pocení je naše tělo dehydratované a je na tom pak ještě hůř.

Nebyli jste teple oblečeni? Příčinou nachlazení to není!Foto: MadalinCalita / Pixabay.
Nebyli jste teple oblečeni? Příčinou nachlazení to není!Foto: MadalinCalita / Pixabay.

3/

Silnější vyhrává?

MÝTUS: Lidé se slabou imunitou jsou nachlazení častěji

Ach jo, už jsem zase nemocný!“ „Asi máš špatnou imunitu, musíš s tím něco udělat, třeba se otužovat… !“ Ale pomůže to? Bohužel pokud jde o nachlazení, tak vás ani železný imunitní systém neochrání!

Viry nachlazení, které vám pendlují kolem nosu, nějaká imunita příliš nezajímá. Mnoho výzkumů již dokázalo, že lidé se silným imunitním systémem jsou náchylní k nachlazení úplně stejně jako ti, kteří jsou na tom s imunitou podstatně hůř.

Když vědci při jednom experimentu aplikují lidem virus přímo k nosu, nakazí se 95 % z nich! Příznaky se tedy neprojeví u všech, dokonce u větší části osob viry projdou bez povšimnutí. Jsou to ti odolnější? Ani to se nepotvrdí!

Naopak spíš platí, že kdo má silnou imunitu, ten reaguje na viry intenzivněji a příznaky může mít silnější.

Ani vitamín C nás před nachlazením neochrání! Foto: Stux / Pixabay.
Ani vitamín C nás před nachlazením neochrání! Foto: Stux / Pixabay.

4/

Spásné céčko

MÝTUS: Před nachlazením nám ochrání vitamín C

Jakmile udeří mrazy, ládujeme se mandarinkami a pomeranči. S dostatkem vitamínu C na nás přeci žádné nemoci nepřijdou! A kdo už je nemocný, měl by si dát ovoce ještě desetkrát tolik. Proč ne, ovšem přeceňovat bychom vitamíny zase neměli.

S teorií, že vitamín C chrání před nachlazením, ale i řadou dalších nemocí včetně rakoviny, přichází už 70. letech 20. století slavný chemik a držitel Nobelovy ceny Linus Pauling (1901-1994). A není proč nevěřit, i když žádné skutečné důkazy k tomu nemá.

Mají už je vědci dnes? Bohužel nikoliv! Odborníci opakovaně zkoumají tisíce lidí, užívajících či neužívajících pravidelně vitamín C, všichni však v případě přítomností virů podléhají nemoci podobně.

Možná mohou extra porce vitamínů jen trochu zkrátit dobu trvání příznaků, pokud už nemocní jste.

5/

Hlavně nelíbat!

MÝTUS: Ústy se snadno nakazíme

Dnes ti dám jen pusu na tvář, ať to ode mne nechytíš.“ Nachlazený člověk se od intimností raději drží dál. A podobné je to s pitím ze společné sklenice. Co se stane tomu, kdo od nemocného ochutná? Překvapivě nejspíš nic!

Viry, které jsou zodpovědné za nachlazení, se většinou do těla dostávají nosem. Riziko přenosu ústy je mnohem menší, podle studie z lékařské univerzity ve Wisconsinu dokonce až 8000x!

Vědci k tomu dojdou už v roce 1984, při výzkumu v příležitosti svátku svatého Valentýna. Minutu a půl se líbá šestnáct skupin dobrovolníků, z nichž je vždy jeden nakažený nachlazením. K přenosu viru nakonec dojde jen u jednoho z nich! A to možná jen díky tom, že se účastníci při líbání dotýkali nosem.

Líbáním nemocného se nejspíš nenakazíte. Foto: StockSnap / Pixabay.
Líbáním nemocného se nejspíš nenakazíte. Foto: StockSnap / Pixabay.

6/

Jen ať z toho není chřipka…

MÝTUS: Nachlazení a chřipka jsou téměř to stejné

Je to jen nachlazení, nebo už chřipka?“ Řada lidí hází oboje do jednoho pytle. Chřipka se někdy považuje za „silné nachlazení“, nebo by se z něj snad mohla vyvinout, pokud ho přecházíme. Je to ale úplně jinak!

I když příznaky nachlazení a chřipky mohou být podobné, jde o dvě odlišná onemocnění! Chřipka mívá nejen závažnější průběh (doprovází ji horečka, bolesti svalů a kloubů…) a většinou tvá déle, ale také je způsobena jinými viry.

Stojí za ní výhradně chřipkové viry (influenza), zatímco u nachlazení je jich být mnohem víc (rhinoviry, parainfluenza viry či sezónní koronaviry).

Chřipka navíc může být nebezpečná pro starší osoby či malé děti a při těžkém průběhu končí i smrtí. Nachlazení, naštěstí, většinou dramatické nebývá.

7/

Žádné mléko!

MÝTUS: Mléčné výrobky způsobují zahlenění

Nachlazení je onemocnění horních cest dýchacích. A právě v nich se tehdy tvoří kvanta nepříjemného hlenu. Nezhoršujme to tedy potravinami, které hlen ještě přidělávají! Co k nim patří? Odedávna se říká, že mléko…

Mléko vám ucpe hlavu,“ tvrdí židovský lékař Maimonides (1138-1204) už v dávném středověku. Při léčbě astmatu označuje potraviny, které by mohly průběh onemocnění zhoršit, k nim řadí i sýry a veškeré mléčné výrobky.

S názorem ostatně není první, mléko se zahleněním spojují už texty staré čínské medicíny. Postupně tedy zakoření silný mýtus, který však nemá žádné vědecké opodstatnění!

Když výzkumníci při experimentech dávají některým astmatikům pít denně mléko a jiným pouze placebo, s tvorbou hlenu jsou na tom všichni stejně.

Mléko možná jen při kontaktu se slinami vytváří dojem jakési vazké hmoty, a proto můžeme mít pocit, že nám něco „sedí v krku“. Nic víc na svědomí nemá!

Foto: Úvodní foto: 4330009 / Pixabay 1-4: Pixabay
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
reklama
lifestyle
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a […]
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané. Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v […]
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
I já si přece zasloužím něco si užít!
skutecnepribehy.cz
I já si přece zasloužím něco si užít!
Nevím, kde se to v nich vzalo. Stále ode mě něco potřebují. Hlavně peníze. Nestačí jim můj důchod ani úspory, které se rychle tenčí. Dělají si zálusk i na můj domek! Snažila jsem se jim dát všechno, jen aby se necílily ukřivděné a méněcenné oproti ostatním dětem ve třídě. Moje dvě holčičky totiž vyrůstaly bez otce, kterého jsem
Když potřebujete ochránit…
nejsemsama.cz
Když potřebujete ochránit…
Věříte na padající hvězdu či na zázračná kouzla úplňku? Poznejte rituály, které ve vás probudí sílu, jež vás ochrání před negativními lidmi i energiemi. Pomocí bílé magie si udržíte psychickou pohodu. Ikdyž třeba ráda tvrdíte, že na žádnou magii nevěříte, možná čas od času použijete něco, co prostě magické je. Musíte se ale zcela otevřít, jinak to nebude fungovat.
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
Půvabná herečka Eva Burešová (30) nedávno oznámila svým příznivcům, že končí v seriálu ZOO. Jako vysvětlení uvedla, že se chce více zaměřit na svou pěveckou kariéru a také se věnovat rodině v čele s d
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
První festival klášterních minipivovarů
21stoleti.cz
První festival klášterních minipivovarů
Už dlouho se snaží program pivních speciálů Volba sládků Plzeňského Prazdroje podporovat rozmanitost českého pivního trhu. Zítra to můžete ochutnat. V březnu a dubnu se Prazdroj spojil se všemi
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Papeži zlomil vaz únos dítěte
historyplus.cz
Papeži zlomil vaz únos dítěte
Zoufalý ženský pláč se v pozdních nočních hodinách 23. června 1858 rozléhá jedním domem v italské Boloni. Vyděšení sousedé vybíhají na ulici. Před stavením židovského obchodníka Mortary stojí kočár s emblémy Papežského státu a právě k němu teď míří skupinka stráží. Jeden z mužů v náručí pevně svírá vyděšeného šestiletého chlapce. Edgardo Mortara přichází na svět v roce 1851 jako
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
iluxus.cz
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
Tvorba Tatiany Kováříkové je typická svou možností navázat a kombinovat modely i z předchozí tvorby. Je vždy důležité, aby outfit, který žena zvolí s ní souzněl a podtrhl její přednosti. Nová kolekce
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
enigmaplus.cz
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
Sahara je největší poušť světa, která se rozkládá na území 10 afrických států. Avšak pouze v oblasti Mauritánie, v obklopení tisíců kilometrů písku, leží fascinující skalnatý útvar Richat, který je dv
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml