Stejně jako člověka lákají nekonečné dálky, jsou pro něj výzvou i výšky. Hory, ať už menší, nebo větší, jsou snem mnoha dobrodruhů, dostat se až na „střechu světa“ se však podaří jen málokomu.
Nekonečné vrcholky hor, téměř se dotýkající nebeské klenby, krajina zapadlá sněhem a ledem, tato téměř až poetická představa okouzlila již mnoho jedinců, kteří však touhou po zdolání těch nejvyšších „kopců“ mnohdy zaplatili životem.
Například cesta na oficiálně nejvyšší horu světa Mount Everest s nadmořskou výškou 8848 m n. m. je svým způsobem takový hřbitov.
V roce 2019 byla horolezecká sezona natolik tragická, že se tamní úřady dokonce rozhodly pro změnu pravidel, které je třeba splňovat před výstupem.
Záleží i na zdraví
Nezbytné budou zkušenosti s horolezectvím, dobrý zdravotní stav, trénink ve velkých nadmořských výškách nebo doprovod průvodce.
Přesto není Mount Everest tou nejnebezpečnější horou, tou je bezesporu Annapurna s výšku 8091 m n. m. a s úmrtností 34 %. Jižní strana Annapurny je považována za jeden z nejtěžších výstupů všech dob.
Zatímco Everest zdolaly tisíce lidí, na vrchol Annapurny se podívalo necelých dvě stě horolezců. V závěsu za ní se nachází s úmrtností 29 % hora K2 s výškou 8611 m n. m. U tohoto velikána platí, že těžší než výstup na ní, je sestup z ní.
Zajímavostí také je, že ještě nikdo se nepokusil zdolat K2 v zimě. Pro nezkušeného horolezce však může být nebezpečná i hora mnohem menší, vždy je důležité nepřeceňovat vlastní síly a možnosti.