Chození na malou a na velkou nebylo v minulosti tak komfortní jako dnes. Intimní místa mohl ohrozit nepříjemný chlad. Jak vlastně vypadá záchod na středověkém hradě?
Říká se mu prevét a tvoří ho malý arkýř na krakorcích – nosných kamenných výstupcích, umístěných v hradební zdi. Jak funguje? Sedátko i otvor se nacházejí na vnější straně zdi hradního paláce.
Vnitřní zařízení se skládá z velice jednoduché sedačky z kamene nebo ze dřeva s vytvořeným otvorem. Výbavu prevétu tvoří dřevěná záklopka pod otvorem, díky které sedící osobě netáhlo na zadní část těla.
Místo, kterému je dobré se vyhnout
Když dotyčný vykoná potřebu, záklopka se otevře a obsah padá dolů podél hradební zdi rovnou do hradního příkopu. Pokud tam někdo zrovna stojí, má smůlu, dostane nepříjemnou spršku. Většina lidí to ale dobře ví a těmto místům se vyhýbá.
Jde o jednoduchý systém, místo splachovacího systému tady funguje obyčejná zemská gravitace.
Spousta unikátů
Zachované prevéty dodnes najdete na řadě starých českých i moravských hradů – například na Kašperku, Pernštejně, Pecce, Nových Hradech, Kunětické hoře, Švihově, Radyni nebo na Českém Krumlově. Nejstarším prevétem u nás se pyšní zřícenina hradu Přimda.