Název prosecco je odvozený od vesničky, která spadá pod severoitalský Terst na hranici se Slovinskem. Dříve šlo také o název bílé odrůdy vinné révy. Od roku 2010 smí být prosecco užíváno jen k označování původu vína, odrůda se tak nyní jmenuje Glera.
Prosecco se může pochlubit ochrannou původu, to pravé se smí vyrábět jen v devíti provinciích regionů Benátsko a Furlánsko-Julské Benátsko. Oblibu si získá i jako součást Aperol Spritzu.
EpochaPlus.cz vám poradí, jak si ho nejchutněji a jednoduše namíchat i doma: Do sklenice dejte led, přidejte tři díly Prosecca, dva díly oranžovočerveného bitteru Aperol a jeden díl sody. Ozdobte plátkem pomeranče – a na zdraví!
Jak se „správně“ pije Campari?
Kořeny legendárního aperitivu Campari sahají do roku 1860. V malé italské obci Novara se tehdy Gaspare Camparimu podaří metodou louhování směsi hořkých bylin, aromatických rostlin a ovoce v alkoholu a vodě vytvořit nápoj s nezaměnitelnou výraznou chutí.
Novinka si brzy našla své příznivce a z Campari se zanedlouho stala přirozená součást milánských společenských akcí. Když později převzal společnost syn zakladatele Davide, otevřela se i cesta na zahraniční trhy.
Vybudoval výrobní závod v obci Sesto San Giovanni ležící na železniční křižovatce a nápoj se tak rozjel do celého světa.
Receptů na drink s obsahem Campari je celá řada. Díky své nenahraditelnosti je oblíbencem barmanů, a ne nadarmo se říká, že bez Campari není bar. Mezi ty nejznámější drinky patří klasické Campari Soda, Campari Spritz, Campari Orange nebo Negroni.
Za dobu své existence se Campari stalo neodmyslitelnou součástí italské tradice podvečerního aperitiva, rituálu, při kterém se lidé setkávají, povídají si a probírají zážitky dne.
K momentu „aperitivo italiano“ patří drinky doplněné malým občerstvením v podobě oliv, sušených rajčat, sýrů, sušené šunky nebo tyčinek grissini. Výběr koktejlu záleží na chuti i náladě.
Campari Soda: Jednoduché, ale účinné
Rčení „V jednoduchosti je krása“ potvrzuje jednoduchý drink Campari Soda. Jeden díl Campari spolu se dvěma díly sody ve sklenici naplněné ledem ocení všichni milovníci hořké, a přesto rafinované chuti.
Je také jednoznačně nejoblíbenějším nápojem baru Camparino, který v roce 1915 v Miláně otevřel sám Gaspare Campari. Kdo má rád klasiku, sáhne nejspíš po Campari Orange, harmonickém spojení hořkosti Campari s pomerančovým džusem.
Stačí ve sklenici plné ledu smíchat 1 díl Campari, 3 díly čerstvě vymačkané pomerančové šťávy či pomerančového džusu a plátek pomeranče.
Bratránek Aperol Spritzu
Campari Spritz je zase volbou pro všechny, kteří upřednostňují lehkost a sofistikovanější chuť před sladšími koktejly. Tento bratranec proslulého Aperol Spritzu vás překvapí svou osvěžující chutí, bublinkami a šumivým aromatem prosecca. Příprava je snadná.
Stačí ve vinné sklenici plné ledu smíchat v tomto pořadí 2díl Campari, 3 díly prosecca a 1 díl sody. Plátek pomeranče samozřejmě nesmí chybět.
Nejklasičtějším a zároveň nejsilnějším Campari koktejlem je Negroni. Tento celosvětově proslulý drink s 1 dílem Campari, 1 dílem Cinzano Rosso a 1 dílem ginu se podává na ledu ozdobený plátkem pomeranče.
Otcem Negroni je florentský hrabě Camillo Luigi Manfredo Maria Negroni, dobrodruh z divokého západu a znalec newyorských barů, tehdejší Mekky světových koktejlů.
Po návratu z Londýna do rodné Itálie prý v roce 1919 požádal FoscaScarselliho, barmana v kavárně Casoni, aby mu do jeho oblíbeného drinku Americano místo sody přimíchal gin.
A tak se zrodil silný koktejl s unikátní chutí a sytě červenou barvou, který prý ráda pila i Audrey Hepburn nebo Ernest Hemingway, a který inspiroval řadu spisovatelů, básníků i filmařů.