Sport je všeobecně považován za aktivitu mimořádně prospěšnou lidskému tělu a je neodmyslitelnou součástí zdravého životního stylu. Jenže jak se ukazuje, tato zažitá představa nemusí být tak úplně správná…
Američtí vědci totiž zjistili, že sport může v některých případech dokonce podporovat rozvoj faktorů poškozujících srdce. Nikdo ovšem neví proč.
Vyčítáte si sedavý způsob života s nedostatkem aktivního pohybu? Obáváte se, že dříve či později začne vaší pohodlností trpět nejen vaše postava, ale i srdce? Možná je ale třeba konkrétně pro vaše srdce lepší, když se do sportu příliš nehrnete.
Američtí vědci totiž letos v květnu zásadním způsobem nabourali zažitou představu o tom, jak sport prospívá lidskému organismu. Zveřejnili totiž výsledky dlouhodobé studie, v níž byl z vědeckého pohledu zkoumán vliv sportu na kardiovaskulární systém.
A závěry jejich práce jsou více než překvapivé. Zdá se totiž, že sport může srdce dokonce poškozovat! Nad zjištěním jen bezmocně kroutí hlavou a snaží se rozlousknout záhadu „nezdravého sportu“.
Nevysvětlitelné výkyvy
Odborníci zkoumali různorodý vzorek celkem 1687 lidí, kteří pod vědeckým dohledem pravidelně cvičili.
Nejméně u sedmi procent testovaných osob pak bylo zjištěno, že sport jim negativně ovlivnil alespoň dvě z hodnot faktorů spojovaných s rizikem vzniku kardiovaskulárních chorob.
Jednalo se o zhoršení krevního tlaku, zvýšení hladiny škodlivého cholesterolu, insulinu a triacylglycerolů (tuků) v krvi. Naopak asi u deseti procent sledovaných se alespoň jedna z těchto hodnot zase výrazně zlepšila.
U zbytku účastníků testu pak nenastala žádná změna. Nikdo ovšem netuší, jak je něco takového možné. Roli v podivných výsledcích přitom nehrál věk, zdravotní stav, pohlaví, rasa ani intenzita cvičení jednotlivých dobrovolníků.
Kde se tedy skrývá onen záhadný faktor X, který v tak zásadní věci, jako je zhoršení zdraví díky sportu, rozhoduje? „Je to podivné,“ komentuje stroze výstupy zvláštní studie vedoucí výzkumu a profesor genetiky z Louisianské státní univerzity Claude Bouchard.
Tajemný záškodnický faktor
„Sám cvičím a věřím, že cvičení je pro člověka zdravé. Byl bych raději, kdyby cvičili všichni.
Na druhou stranu ale nemůžete ignorovat data,“ vyjádřil se ke kontroverznímu zjištění z letošního roku kardiolog a spoluautor doporučujících amerických národních směrnic pro oblast cvičení Dr. William E. Kraus.
Podle něj by dobrým uplatněním získaných neočekávaných poznatků mohlo být zavedení pravidelných kontrol vlivu cvičení na faktory rizikové pro vznik srdečních chorob.
Jenže to je velmi zdlouhavý a složitý proces, do nějž se asi jen stěží podaří integrovat každého člověka. Neměli by se tedy vědci soustředit spíše na odhalení onoho tajemného faktoru, který rozhoduje o tom, zda pro vaše srdce cvičení bude prospěšné, či nikoliv?
Lze jej ale vůbec určit, nebo se budeme muset smířit s tím, že lidské tělo zkrátka není stroj, a i nadále zůstane nerozluštěnou hádankou?