Domů     Komentář: S prevencí andropauzy je nutné začít včas. Pomůže pohyb, spánek i sdílení pocitů
Komentář: S prevencí andropauzy je nutné začít včas. Pomůže pohyb, spánek i sdílení pocitů
23.11.2022

Zatímco o menopauze existuje ve společnosti poměrně široké povědomí, o mužském přechodu neboli andropauze se příliš nemluví.

Přesto dokáže nemalou část mužské populace potrápit poměrně rozsáhlými důsledky, jako jsou prudké změny nálad, ztráta libida, přibývání na váze, nebo dokonce úzkosti a deprese. K oslabení těchto nepříjemných symptomů přitom častokrát stačí včasná prevence.

Problematiku andropauzy a preventivních kroků ke zmírnění jejích důsledků popisuje ve svém komentáři renomovaný sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Za mužským přechodem stejně jako u menopauzy stojí hormony. Konkrétně se bavíme o testosteronu, primárním mužském pohlavním hormonu, který hraje ústřední roli ve vývoji reprodukčních orgánů a také sekundárních pohlavních znaků.

Nízká hladina testosteronu a jeho snížená aktivita je hlavní příčinou andropauzy. Její symptomy se vyskytují u necelé poloviny mužů, a to typicky mezi 50. a 60. rokem života.

Andropauza je v neposlední řadě doprovázena emocionálními, psychologickými a behaviorálními změnami.
Andropauza je v neposlední řadě doprovázena emocionálními, psychologickými a behaviorálními změnami.

Nežádoucí projevy: poruchy spánku a přibírání

Na rozdíl od ženského přechodu se symptomy andropauzy objevují zprvu postupně a v malém množství. Obvykle to začíná bolestmi hlavy, podrážděností, problémy s koncentrací a poruchami spánku.

Pokles testosteronu vede také k řídnutí a pomalejšímu růstu vousů a tělesného ochlupení. Změny se v andropauze dotknou i samotné pokožky, která se vysušuje, tenčí a více se na ní tvoří vrásky. Objevovat se může i zvýšená lámavost nehtů.

Zároveň často klesá svalová síla, ubývá kostní hmota i celková sexuální výkonnost. Mnoho mužů tloustne, zejména ve střední a horní části těla.

V důsledku obezity pak hrozí vážnější rizika, a to zejména onemocnění cév a srdce, infarkt myokardu nebo třeba cévní mozková příhoda. Proto je nezbytné příznaky neignorovat a zmíněným projevům mužského přechodu zavčas předcházet.

Včas znamená ideálně před tím, než se příznaky andropauzy objeví. Začít tedy neuškodí již po čtyřicítce.

Zdravý jídelníček jako základ prevence

Základem prevence andropauzy je bezesporu zdravý životní styl. Na místě je přestat s kouřením, omezit konzumaci alkoholu, kofeinu a nastavit vyvážený jídelníček, který napomůže s udržením optimální váhy, jež je klíčová.

Doporučuji více zařadit luštěniny, brambory, červenou řepu nebo špenát. Tyto potraviny obsahují draslík, který mimo jiné napomáhá ke snížení vysokého krevního tlaku.

Chybějící vitamíny ve stravě je možné dodat pomocí doplňků stravy, příkladem je Sarapis pro muže.

Jeho složení je přizpůsobeno přímo pro období andropauzy a obsahuje třeba extrakt z ženšenového kořene, hořčík, mateří kašičku, železo a vitamíny, které přispívají ke snížení únavy a vyčerpání.

Základem prevence andropauzy je bezesporu zdravý životní styl. Na místě je přestat s kouřením, omezit konzumaci alkoholu, kofeinu a nastavit vyvážený jídelníček, který napomůže s udržením optimální váhy, jež je klíčová.
Základem prevence andropauzy je bezesporu zdravý životní styl. Na místě je přestat s kouřením, omezit konzumaci alkoholu, kofeinu a nastavit vyvážený jídelníček, který napomůže s udržením optimální váhy, jež je klíčová.

Nezapomínejte na kvalitní spánek i dostatek pohybu

V souvislosti s mužským přechodem je dobré klást důraz na kvalitní spánek. Testosteron totiž tělo v hojnější míře tvoří právě v noci, v brzkých ranních hodinách a spíše ve fázích hlubšího spánku. Proto byste organismu měli denně dopřát 7 až 9 hodin spánku.

Důležité je též naučit se odbourávat stres a nepodceňovat nutný odpočinek. Zbavení se stresu totiž umožňuje kvalitnější spánek. To jde ruku v ruce s přiměřenou fyzickou aktivitou, díky které organismus aktivně relaxuje.

Ideální je aerobní cvičení, k němuž patří například svižnější chůze, cyklistika či plavání. Pohyb navíc podstatně přispívá k udržení svalové hmoty.

Emoční stabilita a preventivní prohlídky

Andropauza je v neposlední řadě doprovázena emocionálními, psychologickými a behaviorálními změnami. To má nezanedbatelný dopad na psychiku mužů, obzvlášť, vezmeme-li v potaz, že je přechod často doprovázen krizí středního věku, či dokonce jejím spouštěčem.

Z tohoto důvodu je dobré o pocitech mluvit, ať už s odborníky, nebo s blízkými. Sdílení pocitů přináší úlevu a přispívá k lepší náladě a emocionální pohodě.

Výhodu mají muži, kteří jsou v kvalitním partnerském vztahu a věnují se koníčkům či zájmovým aktivitám, které jim dávají určitý pocit naplnění.

Nedílnou součástí života, a to nejen v momentě přechodu, by měly být také pravidelné preventivní prohlídky a konzultace s odborníky.

Pokud totiž přírodní cesta ke zmírnění projevů nepomůže, existuje možnost nastoupení na substituční hormonální terapii vedenou lékařem z oboru andrologie, urologie, endokrinologie či sexuologie.

Foto: PX FUEL, Pixabay
Související články
Věda a technika
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl […]
Věda a technika
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
reklama
zajímavosti
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
reklama
zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
epochalnisvet.cz
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
Když mladý španělský válečný lékař během první světové války vidí utrpení raněných vojáků, hledá způsob, jak jim od bolesti rychle ulevit. Najde epidurální anestezii!   Španěl Fidel Pagés Miravé (1886–1923) vystuduje medicínu v Zaragoze na severovýchodě země. Promuje v roce 1908 a nastoupí k vojenskému zdravotnickému sboru, kde je přidělen vojenské nemocnici v madridské čtvrti
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
epochanacestach.cz
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
Je prý starší než anglické Stonehenge a egyptské pyramidy. Záhadná svatyně nedaleko od Prahy vzbuzuje otázky, na které se dosud nikomu nepodařilo najít odpověď. Možná šlo o nejstarší observatoř v Evropě, možná zde probíhaly brutální rituály. Tragické dopravní nehody na silnici z Prahy do Chomutova, která tajemným místem prochází, jsou zase přičítány zdejší temné historii. Prehistorická svatyně
Rozhýbejte tělo na jaro!
panidomu.cz
Rozhýbejte tělo na jaro!
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co
Aby hubnutí mělo svůj efekt
nejsemsama.cz
Aby hubnutí mělo svůj efekt
Pokoušíte se zhubnout, ale nejde to a jenom se cítíte ztrápená hlady? Příčiny mohou být hlubšího rázu. Pocit hladu ovlivňuje spousta faktorů – vyvážený jídelníček, stres, kvalita spánku, užívání léků, práce na směny či fyzický výkon. Na vině ale může být i hormonální nerovnováha. Které hormony mohou bránit hubnutí? Hormonů je spousta a řídí různé procesy v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
iluxus.cz
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
V samém srdci Prahy se nachází restaurace Apelace 21, o níž jsme psali zde - nicméně, je známá svým unikátním přístupem k gastronomii a vínu. Tento měsíc se rozhodla rozšířit své horizonty a nabídnout
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
historyplus.cz
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
Vypadá to zle. Turci dobyli dolní město a co nevidět obsadí i to horní. Pak se vrhnou na hradby chránící samotnou bělehradskou pevnost a je jen otázka času, kdy je ztečou. Tedy pokud Hunyadi něco neudělá. Sedmihradský vévoda má v rukávu tajnou zbraň, která se mu už jednou osvědčila. Zafunguje i tentokrát?   Turci se tlačí
Grilovaný camembert
tisicereceptu.cz
Grilovaný camembert
Suroviny 4 camemberty 4 lžíce olivového oleje 1 snítka čerstvého rozmarýnu 1 snítka čerstvého tymiánu špetka soli mletý černý pepř 2 stroužky česneku Můžete si vymyslet svou vlastní marinádu
Kapky deště nám přinesly štěstí
skutecnepribehy.cz
Kapky deště nám přinesly štěstí
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem,
Má už Petruchové tak akorát dost?
nasehvezdy.cz
Má už Petruchové tak akorát dost?
Už dlouhé měsíce ze zákulisí televize Nova unikají pikantní informace. Říká se, že Lucii Borhyové (46) dělá čím dál větší naschvály její mladší kolegyně Veronika Petruchová (29). Nejenom že se snaží
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
enigmaplus.cz
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
Tekutá esence slunečního svitu a květinové magie, med je daleko více než jen lahodné ochucení. Po staletí je uctívaný jako pokrm bohů i lidí, tento zlatavý elixír skrývá v sobě sílu, která uzdravuje t
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
21stoleti.cz
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo.