Skip to content
reklama

Triky fašistické propagandy: Na pokyny Josepha Goebellse vznikala 3D realita

Kdo si myslí, že filmy ve 3D jsou vymožeností posledních let, je na omylu. Podle australského režiséra Phillippa Mory se tyto snímky vyskytovaly už ve 30. letech minulého století. Mora už v roce 1973 natočil film Swastika, kde světu představil snímky, které v domácím prostředí natáčela Hitlerova milenka Eva Braunová.

Němečtí filmaři zvládli prostorovou simulaci už před 2. světovou válkou! Mora našel už v roce 2011 v Berlínských federálních archivech dva 30 minutové černobílé trojrozměrné snímky natočené v roce 1936.

Nacistické propagační snímky objevil australský režisér Phillipe Mora (vpravo). FOTO: Kate Bellingen/Philippe Mora/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Gril i rozesmáté ženy

Nacisté trumfli Hollywood o několik desítek let, když k projekci použili hranol umístěný mezi dvěma čočkami a vytvořili tak „raum filmy.“ Natočili je na 35 milimetrový film. Vyrobilo je nezávislé studio, které pracovalo na pokyn Goebbelsova ministerstva propagandy.

Snímky s perspektivou natočené na 35 milimetrovém filmu. Na jednom jsou detaily opékání klobásy na grilu, na druhém rozesmáté dívky, protože nacisté točili úplně všechno. Záběry pečlivě kontrolovali a mistrně je využívali k propagaci.

blank
Takto vznikal německý propagační týdeník. FOTO: Bundesarchiv, Bild 183-2007-1026-500 /Creative Commons/CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 DE

Propagační snímka

Nacisté později natočili celou řadu propagandistických filmů, nejznámější je Věčný Žid z roku 1940. Pro informace o aktuálním válečném a kulturním dění sloužil německý filmový týdeník vysílaný v letech 1940-1945, který v kinech nacistického Německa tvořil předěl mezi úvodním snímkem a hlavním filmem.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Bundesarchiv, Bild 146-1968-101-20A / Heinrich Hoffmann /Creative Commons/CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 DE
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články