Na ostrov u Brazílie by se nikdo příliš nehrnul, ani kdyby mohl. Není totiž o co stát. Nikoho tu nepotkáte, nic si odtud neodnesete. A pokud ano, není o co stát.
Můžete totiž narazit na dlouhého nazlátlého plaza a dostat dávku jednoho z nejsmrtelnějších hadích jedů na světě!
Neobydlený ostrov u pobřeží brazilského státu São Paulo jménem Ilha da Queimada Grande má přezdívku Hadí ostrov. Tvrdí se totiž, že zde žije mezi jedním a pěti hady na metr čtvereční. To by neznělo tak děsivě, kdyby šlo o malé a neškodné hádky.
V případě tohoto ostrova však jde téměř výhradně o giganta zvaného křovinář ostrovní.
Tato stvoření dorůstají průměrné délky až 70 centimetrů, některé obzvláště vyvinuté exempláře dokonce překonají na délku i metr, a patří k nejjedovatějším hadům v Latinské Americe.
Silný jed s rychlým účinkem
Druh žije pouze na tomto ostrově o rozloze 430 000 m2 (plocha o velikosti zhruba deseti Václavských náměstí v Praze) a síla jeho jedu se přizpůsobila nutnosti rychle zneškodnit a usmrtit ptáky, používající ostrov jako místo odpočinku na svých dlouhých cestách.
Křovináři ostrovní jsou na nich totiž závislí. Jsou jejich hlavním zdrojem potravy. A protože jde o hady tak jedovaté, s výjimkou některých vědeckých expedic na základě speciálního povolení brazilského námořnictva nesmějí na ostrov vstoupit žádní lidé.
Má to dobrý důvod. Chemická analýza jedu tohoto zmijovitého hada totiž naznačuje, že je pětkrát silnější než u ostatních jeho příbuzných a také nejrychleji působícím.
Děsivé historky
Místní obyvatelé z pobřežních měst poblíž Ilha da Queimada Grande rádi vyprávějí dvě strašidelné legendy o smrti na Hadím ostrově. V jedné z nich se nic netušící rybář vydá na ostrov, aby hledal banány.
Přirozeně má smůlu, banány si nenasbírá, zato obdrží hadí kousnutí. Ještě se stihne z posledních sil vrátit na svou loďku, kde podlehne hadímu jedu. Druhý příběh je o strážci zdejšího majáku a jeho rodině.
Jednou v noci vleze oknem do jejich ložnice několik hadů a zaútočí na rodiče a jejich tři děti. V zoufalém boji o život utíkají napadení ke své lodi, ale po cestě se do nich pustí další hadi.
Jakkoliv zní obě historky děsivě, neexistuje jediný oficiální záznam o uštknutí člověka křovinářem ostrovním.
Hadi v ohrožení
Podle vědců jde o poměrně mírumilovné hady, kteří nejsou ani zdaleka tak agresivní jako mnohé jiné druhy, se kterými se v zajetí setkali.
Snaží se o záchranu křovináře ostrovního, protože jejich populace je dnes podstatně menší následkem řady negativních vlivů: od odlesňování brazilským námořnictvem přes nedostatek potravy až k příbuzenské plemenitbě.
Obrovskou hrozbou pro hady jsou také soukromí chovatelé, kteří jsou za jediný exemplář ochotni zaplatit na černém trhu 30 000 dolarů (cca 750 000 korun).
To je výzva pro překupníky, kteří neváhají porušit zákaz a tajně se vplížit na ostrov, aby hady chytili a výhodně prodali.
Křovinář ostrovní je dnes kriticky ohroženým druhem a předpokládá se, že v jediném místě jejich výskytu jich už žijí maximálně tři tisícovky. Pověsti o několika hadech na metr čtvereční tak už dávno neplatí, nanejvýš pro určité ohraničené oblasti.
Vědci se proto rozhodli v Brazílii vytvořit program na jejich záchranu a nyní chovají v zajetí asi 20 exemplářů, které hodlají rozmnožovat a postupně vracet zpět do volné přírody.