Domů     Proč se co říká? Sodoma a Gomora, fištrón a řeznický pes
Proč se co říká? Sodoma a Gomora, fištrón a řeznický pes

V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V nové rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly.

Dnes si řekneme, co je to fištrón a odkud se toto slovo vzalo. Zjistíme, co se stane, když umělce políbí Múza a co znamená mít vychování řeznického psa.

Ohlédneme se za děním v městech Sodoma a Gomora a dozvíme se, co nám říkají listopadové pranostiky.

Možná je za fištrónem rybí tuk, možná něco jiného.(Foto: Ufinne / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Možná je za fištrónem rybí tuk, možná něco jiného.(Foto: Ufinne / commons.wikimedia.org / volné dílo)

… fištrón

Dnešní mladá generace už bude sotva znát slovo fištrón, protože ho nahradily zcela jiné výrazy. Ale ve starší literatuře a ve filmech pro pamětníky se na něj dá narazit a tak není na škodu se podívat, co vlastně znamená a jak vůbec vzniklo.

Fištrón člověk mít může anebo taky nemusí. V tom druhém případě má smůlu, protože jde o bystrost, důvtip nebo inteligenci.

Epocha vysvětluje:

Podle jazykovědců je třeba hledat původ výrazu v němčině. Německé slovo (der) Fischtran je složeno ze dvou podstatných jmen a sice (der) Fisch, což je ryba, a (der) Tran, tedy rybí (případně velrybí) tuk či olej.

A protože rybímu tuku se přikládá posilující vliv na celé tělo, odborníci tvrdí, že podle dávného úsudku mohl mít účinek i na bystré uvažování. Někteří si však myslí, že by v tomto případě mohlo jít spíše o zkomolené slovo (der) Verstand, tedy rozum.

Polibek od Múzy se hodí umělcům všeho druhu.(Foto: Llywelyn2000 / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Polibek od Múzy se hodí umělcům všeho druhu.(Foto: Llywelyn2000 / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)

… polibek od Múzy

Když umělce políbí Múza, je to pro něj velké štěstí. Toto přirovnání totiž vyjadřuje okamžik, kdy dostane nápad na výjimečné dílo. V dávných řeckých bájích jsou Múzy dcerami boha Dia a bohyně paměti Mnémosyné a je jich celkem devět.

Každá z nich „má na starosti“ jiný obor umění. Mladé, inteligentní a krásné Múzy prý diktovaly básně, písně nebo literární díla umělcům tak zblízka, že vznikla představa o polibku na čelo, kterým vnuknou tvůrčí nápady.

Epocha dodává:

Latinské rčení „Inter arma silent musae.“ tvrdí, že Múzy ve válce mlčí. Není na tom nic divného, protože během krušných válečných časů jde obvykle umění stranou. Neplatí to však vždy. Existuje řada uměleckých děl, které vznikly právě za války.

Příkladem může být Symfonie č. 7 C Dur, op. 60 hudebního skladatele Dmitrije Šostakoviče (1906-1975), jedna z nejslavnějších skladeb 20. století.

Skladatel ji napíše pro povzbuzení sovětského národa v roce 1941, první část komponuje před evakuací přímo v těžce zkoušeném a obléhaném Leningradu.

Trest pro Sodomu a Gomoru byl zničující.(Foto: John Martin / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Trest pro Sodomu a Gomoru byl zničující.(Foto: John Martin / commons.wikimedia.org / volné dílo)

… listopadové pranostiky

Listopad je měsíc, kdy obvykle začíná advent a také se slaví svátek svatého Martina (11.11.) i svátek svaté Kateřiny (25.11.). Tyto věci spolu souvisí.

Advent byl dříve ve znamení půstu a martinská husí pečínka nebo kateřinské hody jsou tehdy vítanou příležitostí, jak se před tichými týdny rozjímání a omezeného jídelníčku pořádně nasytit.

Epocha doplňuje:

K těmto dnům se však vztahují i pranostiky o vánočním počasí, třeba: „Martin a Kateřina na blátě – vánoce na ledě“.

Ale i další listopadové svátky slouží jako předpověď toho, co lze očekávat v dalších týdnech, třeba „Jíní o Všech svatých (1.11.) věští tuhé mrazy o Vánocích.“ nebo „Když na Dušičky (2.11.) jasné počasí panuje, příchod zimy to oznamuje.“, zatímco obecné předpovědi se dívají dále: „V listopadu příliš mnoho sněhu a vody, to známka příští neúrody“.

Martinské a kateřinské hody byly dříve jednou z posledních příležitostí, jak si před adventním půstem naplnit žaludek.(Foto: Chmee2 / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Martinské a kateřinské hody byly dříve jednou z posledních příležitostí, jak si před adventním půstem naplnit žaludek.(Foto: Chmee2 / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

… Sodoma a Gomora

„Tak tohle je Sodoma a Gomora!“ Tento rozhořčený výkřik můžeme slyšet tehdy, když se někdo stane svědkem prostopášnosti nebo neřesti, zkrátka a dobře nemravného chování, kterého jeho aktéři vůbec nelitují.

Kdysi dávno jsou podle Bible poblíž Mrtvého moře dvě nádherná města: Sodoma a Gomora. Lidé se tam mají tak dobře, že si ničeho neváží a z nudy se dopouštějí různých nepravostí a smilstva.

Rozhněvají tím samotného Boha, který se rozhodne obě hříšná města nadobro smazat z povrchu zemského.

Epocha připomíná:

A zkáza bude odpovídat tomu, jak rozmařile se tamní lidé chovají. Bůh ke zničení použije oheň a síru! Archeologické výzkumy v jordánské lokalitě Tall el-Hammam nedaleko Mrtvého moře ukázaly, že zde asi před 3600 lety byla zničena obydlená oblast.

Podle výzkumů má tehdejší zánik podivnou příčinu, kdy část vzorků prošla teplotou až 2000 °C. I nálezy na Zemi jinak málo přítomných kovů nasvědčují tomu, že místo bylo zřejmě zasaženo výbuchem vesmírného tělesa v zemské atmosféře. Incident prý mohl být větší, než slavná tunguzská exploze.

… řeznický pes

Pokud se o někom řekne, že má (vy)chování řeznického psa, pak to není žádné vyznamenání nebo lichotka. Právě naopak. Takový člověk se totiž chová permanentně neurvale a je mu jedno, s kým právě mluví a v jaké situaci.

Stejně tak ho nezajímá, pokud svým jednáním někomu ublíží nebo ho urazí. Je to zkrátka hrubián každým coulem.

Epocha vysvětluje:

Řezničtí mistři se dříve neobešli bez pomocníků.

Zatímco lidští jim ulehčovali práci, ti psí chránili řezníkův majetek a někdy tahali vozík se zbožím.

Museli proto být nejenom velcí, silní a statní, ale také dobře vycvičení. Výcvik z nich udělal nesnášenlivá zvířata, ochotná se pustit do každého, kdo se objeví v jejich blízkosti a znamená potenciální nebezpečí pro svěřené teritorium.

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay Titulka (Foto: PDPics / Pixabay)
Související články
Zajímavosti
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
reklama
historie
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
reklama
zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno