Domů     Průkopníci letectví: První mezikontinentální let se uskuteční v roce 1630!
Průkopníci letectví: První mezikontinentální let se uskuteční v roce 1630!
20.10.2022

Na vysoké věži stojí muž v podivném postroji. Po chvíli se odrazí a roztáhne plátěná křídla. Neřítí se k zemi jako kámen, ale klouzavým letem přeletí nad hlavami užaslých diváků.

Letectví začalo mnohem dřív než nás to učí oficiální učebnice. Seznamte se s průkopníky letectví, kteří dostali člověka do vzduchu mnohem dřív než bratři Wrightové nebo Montgolfierové.

Rok 886: Prvním letcem je průkopník bez ocasu 

Kromě toho, že píše poezii, vynalezne zvětšovací sklo, vodní hodiny a do Evropy dodá desítkovou soustavu, zkouší to arabský učenec a umělec Abbás ibn Firnás (810–887) také s létáním.

V roce 852 si vyrobí primitivní padák, se kterým skočí z věže córdobské Mezquity. Kolem roku 886 se pokusí letecké kousky vylepšit kluzákem z hedvábí a ptačích křídel. Podle dobových pramenů sice opravdu letí, s přistáním je to však horší.

Jak píše historik Ahmed Mohammed Al-Makkari (1578–1632): „Přistání bylo bolestivé, neboť nevěděl, že ptáci přistávají s pomocí ocasů, a zapomněl sobě obstarati jeden.“ Abbás se totiž u ptáků inspiruje stavbou křídel, ne však již samotnou technikou letu.

Jeho kluzák je neovladatelný a on při dopadu utrpí vážná zranění, která už nerozchodí a o rok později umírá.

Na prvního letce v Bagdádu nezapomněli.(Zaltmatchbtw, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia)
Na prvního letce v Bagdádu nezapomněli.(Zaltmatchbtw, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia)

Rok 1000: Létající mnich je první Evropan ve vzduchu

Anglický benediktýnský mnich Eilmer z Malnesbury poslouchá jako dítě řeckou báji o Ikarovi a věří, že lidé opravdu mohou létat. Když se později doslechne o Abbásově pokusu, rozhodne se to zkusit také.

Někdy kolem roku 1000 postaví první dřevěnou kostru křídel, kterou potáhne plátnem. Postupně je vylepšuje a když má pocit, že už je dost vytunil, vyleze na věž kláštera Malnesbury. Odrazí se skutečně letí. Let je hladký, přistání po 200 metrech bohužel tvrdé.

Udělá totiž stejnou chybu jako Abbás. „Zapomněl jsem sobě připevniti ocas,“ konstatuje později. Při pádu si zlomí obě nohy a zůstane do smrti chromý. Přesto je odhodlán pokračovat a vylepšit kluzák tak, aby se dal ovládat, bylo možno s ním přistát.

K dalšímu letu už však nedojde. Zakročí opat kláštera a Eilmerovi jeho pokusy zatrhne.

Létajícího mnicha připomíná vitráž v Malmesbury (Radicalrobbo, CC BY 3.0, commons.wikimedia)
Létajícího mnicha připomíná vitráž v Malmesbury (Radicalrobbo, CC BY 3.0, commons.wikimedia)

Rok 1630: Turecký Ikaros a první mezikontinentální let

Legendární osmanský matematik, inženýr a vynálezce Ahmed Čelebi (1609-1640) se kolem roku 1630 stává prvním člověkem, který zvládne mezikontinentální let. Vyrobí si postroj s křídly, v podstatě primitivní rogalo, a s jeho pomocí si zaletí z Evropy do Asie.

Neletí samozřejmě z Paříže do Tokia. Během letu dokonce neopustil ani hranice jednoho města. Předvede ho totiž v Konstantinopoli alias Istanbulu, kde šířka Bosporského průlivu, oddělujícího asijskou a evropskou část města, měří necelé dva kilometry.

Přesto jde o nevídaný kousek. Celebi na něj dlouho trénuje, neustále křídla vylepšuje a čeká na příhodný vítr. Pak dopraví křídla na vrcholek 67 metrů vysoké věže Galataa, tehdy nejvyššího místa ve městě, odkud se odrazí a opravdu letí.

Zamíří přes průliv do asijské části města, kde přistane na náměstí Dogancilar. Uletí tedy přibližně 3350 m. Přestože je příběh v Turecku populární (je po něm pojmenováno jedno z istambulských letišť), podrobností se příliš nedochová.

Jediné informace zanechá ve svém spise cestovatel Evlija Čelebi (1611–1682).

Od něj také víme, že ač je Ahmed uznávaný vědec, jeho schopnosti sultána Murada IV. (1612–1640) děsí natolik, že ho za výkon odmění pytlem zlaťáků a se slovy „Takové lidi je třeba držet co nejdál,“ ho pošle do exilu v Alžírsku, tedy tak daleko jak jen to tehdy jde.

Památný let Ahmed Čelebiho připomíná pro změnu turecká poštovní známka. (Türkiye Cumhuriyeti Postaları, volné dílo, commons.wikimedia)
Památný let Ahmed Čelebiho připomíná pro změnu turecká poštovní známka. (Türkiye Cumhuriyeti Postaları, volné dílo, commons.wikimedia)

Rok 1633: Konstantinopolský Gagarin a první let raketou

Pokud historické prameny nelžou, pak ještě svéráznější prvenství má na kontě Ahmedův bratr Lagari Hasan Čelebi. Dva roky po jeho letu totiž odstartuje s první raketou. Když se sultánovi narodí dcera Kaya, připraví prý Hasan pro oslavy originální program.

Postaví raketu, která má podobu kovového válce se sedmi křídly a tryskami naplněnými 63 kilogramy střelného prachu. V den oslav vše připraví na mysu Sarayburnu nedaleko paláce Topkapi. „Můj pane! Buď požehnán.

Půjdu si promluvit s Ježíšem!“ ukloní se Muradovi IV, pak nechá zažehnout prach a za ohromného rachotu vylétne do výšky. Po přistání v moři, a poté co doplave ke břehu, prý znopvu zavtipkuje a oznámí sultánovi: „Můj pane!

Ježíš ti posílá své pozdravy!“ Ačkoli zpráva o prvním raketovém letu v historii působí dosti fantasticky a zaznamená ji ve svém díle pouze Evlija Čelebi, není to nemožné. Střelný prach existuje a k ohňostrojům je využíván už několik staletí.

Jediné, co musí Hasan vymyslet, je způsob, jak se bezpečně dostat dolů. Tedy nějaký padák. Stejně jako jeho bratr Ahmed, je sice za svůj kousek zahrnut stříbrem a povýšen, ale pro jistotu také odeslán do vyhnanství.

Foto: commons.wikimedia
Související články
Historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
reklama
věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
záhady a tajemství
Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
„Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu. Lidstvo v ten okamžiku dokázalo své schopnosti a odhodlání, když se poprvé dotklo jiného vesmírného tělesa než mateřské planety. Dodnes však řada lidí […]
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz