Domů     Průkopníci letectví: První mezikontinentální let se uskuteční v roce 1630!
Průkopníci letectví: První mezikontinentální let se uskuteční v roce 1630!
20.10.2022

Na vysoké věži stojí muž v podivném postroji. Po chvíli se odrazí a roztáhne plátěná křídla. Neřítí se k zemi jako kámen, ale klouzavým letem přeletí nad hlavami užaslých diváků.

Letectví začalo mnohem dřív než nás to učí oficiální učebnice. Seznamte se s průkopníky letectví, kteří dostali člověka do vzduchu mnohem dřív než bratři Wrightové nebo Montgolfierové.

Rok 886: Prvním letcem je průkopník bez ocasu 

Kromě toho, že píše poezii, vynalezne zvětšovací sklo, vodní hodiny a do Evropy dodá desítkovou soustavu, zkouší to arabský učenec a umělec Abbás ibn Firnás (810–887) také s létáním.

V roce 852 si vyrobí primitivní padák, se kterým skočí z věže córdobské Mezquity. Kolem roku 886 se pokusí letecké kousky vylepšit kluzákem z hedvábí a ptačích křídel. Podle dobových pramenů sice opravdu letí, s přistáním je to však horší.

Jak píše historik Ahmed Mohammed Al-Makkari (1578–1632): „Přistání bylo bolestivé, neboť nevěděl, že ptáci přistávají s pomocí ocasů, a zapomněl sobě obstarati jeden.“ Abbás se totiž u ptáků inspiruje stavbou křídel, ne však již samotnou technikou letu.

Jeho kluzák je neovladatelný a on při dopadu utrpí vážná zranění, která už nerozchodí a o rok později umírá.

Na prvního letce v Bagdádu nezapomněli.(Zaltmatchbtw, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia)
Na prvního letce v Bagdádu nezapomněli.(Zaltmatchbtw, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia)

Rok 1000: Létající mnich je první Evropan ve vzduchu

Anglický benediktýnský mnich Eilmer z Malnesbury poslouchá jako dítě řeckou báji o Ikarovi a věří, že lidé opravdu mohou létat. Když se později doslechne o Abbásově pokusu, rozhodne se to zkusit také.

Někdy kolem roku 1000 postaví první dřevěnou kostru křídel, kterou potáhne plátnem. Postupně je vylepšuje a když má pocit, že už je dost vytunil, vyleze na věž kláštera Malnesbury. Odrazí se skutečně letí. Let je hladký, přistání po 200 metrech bohužel tvrdé.

Udělá totiž stejnou chybu jako Abbás. „Zapomněl jsem sobě připevniti ocas,“ konstatuje později. Při pádu si zlomí obě nohy a zůstane do smrti chromý. Přesto je odhodlán pokračovat a vylepšit kluzák tak, aby se dal ovládat, bylo možno s ním přistát.

K dalšímu letu už však nedojde. Zakročí opat kláštera a Eilmerovi jeho pokusy zatrhne.

Létajícího mnicha připomíná vitráž v Malmesbury (Radicalrobbo, CC BY 3.0, commons.wikimedia)
Létajícího mnicha připomíná vitráž v Malmesbury (Radicalrobbo, CC BY 3.0, commons.wikimedia)

Rok 1630: Turecký Ikaros a první mezikontinentální let

Legendární osmanský matematik, inženýr a vynálezce Ahmed Čelebi (1609-1640) se kolem roku 1630 stává prvním člověkem, který zvládne mezikontinentální let. Vyrobí si postroj s křídly, v podstatě primitivní rogalo, a s jeho pomocí si zaletí z Evropy do Asie.

Neletí samozřejmě z Paříže do Tokia. Během letu dokonce neopustil ani hranice jednoho města. Předvede ho totiž v Konstantinopoli alias Istanbulu, kde šířka Bosporského průlivu, oddělujícího asijskou a evropskou část města, měří necelé dva kilometry.

Přesto jde o nevídaný kousek. Celebi na něj dlouho trénuje, neustále křídla vylepšuje a čeká na příhodný vítr. Pak dopraví křídla na vrcholek 67 metrů vysoké věže Galataa, tehdy nejvyššího místa ve městě, odkud se odrazí a opravdu letí.

Zamíří přes průliv do asijské části města, kde přistane na náměstí Dogancilar. Uletí tedy přibližně 3350 m. Přestože je příběh v Turecku populární (je po něm pojmenováno jedno z istambulských letišť), podrobností se příliš nedochová.

Jediné informace zanechá ve svém spise cestovatel Evlija Čelebi (1611–1682).

Od něj také víme, že ač je Ahmed uznávaný vědec, jeho schopnosti sultána Murada IV. (1612–1640) děsí natolik, že ho za výkon odmění pytlem zlaťáků a se slovy „Takové lidi je třeba držet co nejdál,“ ho pošle do exilu v Alžírsku, tedy tak daleko jak jen to tehdy jde.

Památný let Ahmed Čelebiho připomíná pro změnu turecká poštovní známka. (Türkiye Cumhuriyeti Postaları, volné dílo, commons.wikimedia)
Památný let Ahmed Čelebiho připomíná pro změnu turecká poštovní známka. (Türkiye Cumhuriyeti Postaları, volné dílo, commons.wikimedia)

Rok 1633: Konstantinopolský Gagarin a první let raketou

Pokud historické prameny nelžou, pak ještě svéráznější prvenství má na kontě Ahmedův bratr Lagari Hasan Čelebi. Dva roky po jeho letu totiž odstartuje s první raketou. Když se sultánovi narodí dcera Kaya, připraví prý Hasan pro oslavy originální program.

Postaví raketu, která má podobu kovového válce se sedmi křídly a tryskami naplněnými 63 kilogramy střelného prachu. V den oslav vše připraví na mysu Sarayburnu nedaleko paláce Topkapi. „Můj pane! Buď požehnán.

Půjdu si promluvit s Ježíšem!“ ukloní se Muradovi IV, pak nechá zažehnout prach a za ohromného rachotu vylétne do výšky. Po přistání v moři, a poté co doplave ke břehu, prý znopvu zavtipkuje a oznámí sultánovi: „Můj pane!

Ježíš ti posílá své pozdravy!“ Ačkoli zpráva o prvním raketovém letu v historii působí dosti fantasticky a zaznamená ji ve svém díle pouze Evlija Čelebi, není to nemožné. Střelný prach existuje a k ohňostrojům je využíván už několik staletí.

Jediné, co musí Hasan vymyslet, je způsob, jak se bezpečně dostat dolů. Tedy nějaký padák. Stejně jako jeho bratr Ahmed, je sice za svůj kousek zahrnut stříbrem a povýšen, ale pro jistotu také odeslán do vyhnanství.

Foto: commons.wikimedia
Související články
Historie
Eduard VIII.: Nekorunovaný mistr průšvihů
Je pohledný, charismatický, zcestovalý a jeho styl diktuje módu v ostrovním státě. Pro svou snahu být v první linii si vyslouží i úctu prvoválečných veteránů.   Řeč je o králi Spojeného království a britských dominií a císaři Indie Eduardovi VIII. (1894–1972). Většina lidí si ho ale spojí hlavně s abdikací kvůli fanatické lásce k Američance Wallis Simpsonové (1896–1986). Eduardova […]
Historie
Na český trůn pomohli Habsburkům až Turci
Hned dvakrát v rané historii českých zemí mají Habsburkové český trůn nadosah. Pokaždé ale člen jejich rodu vládne jen krátce a poté náhle zemře na úplavici. A tak si musejí počkat až do roku 1526, kdy po bitvě s Turky u Moháče padne poslední Jagellonec na českém trůnu, Ludvík, aby se na něj konečně mohli posadit. Pak […]
Historie
Život Ludvíka Svobody byl plný zvratů, vzestupů a pádů
Muž, který se dokázal vzepřít okupaci. Pražský hrad, jaro 1969. Legionář a tvůrce našich zahraničních jednotek v Sovětském svazu Ludvík Svoboda sedí zhroucený v křesle, jako kdyby měl za sebou jedno ze svých pověstných tažení. „Věřte mi, že jsem podepsal nejtěžší dokument ve svém životě!“ říká svému poradci. „Snad nebude tak zle, pane prezidente,“ chlácholí oslovený muž […]
Historie
Bartolomeu Dias: Muž, který našel jih Afriky
V kronikách se píše léta páně 1453. Osmanská říše dobývá Konstantinopol. Hedvábná stezka, po které proudí do Evropy vzácné zboží z Asie, je v rukou muslimů a řeč peněz je neúprosná. „Musíme najít nové cesty!“ shodují se obchodníci. A tak vojenská porážka na jednom konci světa otevírá nové možnosti na druhém. Z Lisabonu vyplouvají první lodě s nelehkým úkolem: objevit […]
reklama
věda a technika
Hlubiny: Skutečná mekka zvláštností
Hlubiny skryté lidským očím v letošním roce vydaly další svědectví o mimořádných živočiších, mořští biologové dokázali popsat celkem šestnáct dosud neznámých druhů hlubinných ryb rodu Anoplogaster, jež fungují na stejném principu jako vesmírné černé díry – neodrážejí prakticky vůbec žádné světlo. Vědci to zjistili tak, že se jednoho z nově objevených živočichů snažili vyfotografovat. Ryba […]
30 let od objevu Ardi: Evoluce převyprávěná kostmi
Její ostatky zadupala do země někdy na sklonku třetihor stáda hrochů. Za dalších 4,4 milionů let se stala nejpodivněji vypadající fosilií zástupce lidské vývojové linie, který byl do té doby nalezen. Objev tohoto dávného hominida, připomínajícího hybrida lidoopa, opice a člověka, obrátil na ruby většinu toho, co vědci věděli o rané evoluci člověka. Jak napsal […]
Extrasmysly, které nám příroda nedala
Fakt, že stojíme na vrcholu pomyslného žebříčku evoluce, ještě neznamená, že nám příroda dala vždy to nejlepší, co vytvořila. O řadě smyslových schopností, kterými obdařila vývojově jednodušší tvory, se nám může jenom zdát. Nedokážeme toho hodně. Nevidíme polarizované světlo a nemáme senzory pro infračervené záření, ačkoliv jsou pro řadu druhů hmyzu nebo hadů běžné. A […]
Hyperaktivní Slunce: Budou superbouře a polární záře častější?
V květnu patřil obzor polárním zářím, které se v podobné intenzitě opakují jednou za 500 let. Zatímco se svět kochal, naše planeta čelila nejsilnější geomagnetické bouři za více než 20 let. Podle vědců šlo ale jen o ochutnávku toho, co nás čeká v nejbližších letech. Žhavme foťáky, chraňme elektroniku, Slunce se dostává do ráže. Mezi 3. a 9. […]
záhady a tajemství
Krvavé rituály: 20 000 vyrvaných srdcí za týden
Aztékové věří, že krev je posvátná životní síla, že bohové svou krví živí Slunce, a že jediným adekvátním výrazem poděkování může být jen podobná oběť. Znehybněn pěti muži svírajícími jeho ruce, nohy a hlavu, leží na obětním kameni vytvarovaném tak, aby byl nejvýše jeho napnutý hrudník. Snaží se nedat najevo strach, přesto se chvěje a […]
Norimberský kostel sv. Vavřince a pověsti s ním spojené
Norimberský luterský kostel svatého Vavřince, německy Kirche St. Lorenz, gotická trojlodní bazilika z poloviny 13. století s vysokým halovým chórem z roku 1477 a dvěma věžemi v průčelí, stojí v jižní části starého města. Kostel byl vystavěn v letech 1250 až 1390 v gotickém stylu. Zazděný mnich K tomuto kostelu se váže hned několik legend […]
Shahmaran, příběh moudrosti, lásky, zrady i oběti
Shahmaran je fascinující mytická postava z tureckého folkloru zejména z oblasti Anatolie, která je bohatá na symboliku a nese v sobě hluboké poselství o moudrosti, lásce, obětování i následcích zrady. Milující léčitelka Zobrazována je jako napůl žena a napůl had – její tělo je od pasu nahoru ženské, zatímco od pasu dolů má hadí ocas […]
Tragédie na letecké přehlídce v Goussainville: Kde se tu vzal ten letoun?!
„Jen počkej, až nás uvidíš letět, tos ještě neviděl,“ zahlásí sovětský pilot Michail Kozlov směrem k anglo-francouzského týmu Concordu. Bude to právě konkurenční boj, co bude stát za smrtí celé 6členné posádky Tupoleva Tu-144, zničením několika domů, usmrcením 8 lidí na zemi (z toho 3 dětí) a 60 vážně raněným civilistům?   Možná. Ve hře […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz