Domů     I přes překážky ke hvězdám: 3 slavné slepé osobnosti
I přes překážky ke hvězdám: 3 slavné slepé osobnosti
5.10.2022

Nevinně vypadající fotbalové utkání pomalu končí. Jeden z útočníků ale rychle běží na branku a střílí. Míč do sítě nezamíří, místo toho trefuje do hlavy gólmana, ten se kácí k zemi a zůstává ležet na trávníku. „Andreo, slyšíš nás?“ volají trenéři. Chlapec slyší, už nikdy je však neuvidí.

Spousta z nás bere zrak jako samozřejmost. Někteří lidé ale takové štěstí nemají a své životy prožijí v omračující tmě. I přes svůj hendikep a nepřízeň osudu dokáží překonat sami sebe a stát se slavnými.

Hellen Kellerová zvládne napsat několik knih. (Los Angeles Times / commons.wikimedia.org / Volné dílo)
Hellen Kellerová zvládne napsat několik knih. (Los Angeles Times / commons.wikimedia.org / Volné dílo)

Harvard mě nezastaví

Kdo: Helen Kellerová

Obor: Literatura

Celý život stráví ve zdánlivé izolaci, Helen Kellerová (1880–1968) je totiž hluchoslepá. Ani to ji nezastaví v tom, aby promovala na prestižním Harvardu a stala se spisovatelkou!

Hustá mořská mlha

Dcerce z prestižní rodiny věští zářnou budoucnost, jenže devatenáctiměsíční Helen onemocní meningitidou. Vysoké horečky střídají výpadky zraku a sluchu, nakonec o oba smysly přichází. „Cítím se jako v husté mlze někde na moři,“ popíše své pocity.

Život ji ale změní Anne Sullivanová (1866–1936), nevidomá studentka a budoucí učitelka začne s dívkou pracovat. Vytvoří si systém různých znamení a gest. Kellerová rázem opouští izolaci a nabývá ztracený elán.

Vystuduje umění na Harvardu, navazuje přátelství například s Markem Twainem (1835–1910). Spisovatel ji motivuje, aby sama zkusila něco vytvořit. Nakonec jméno Kellerová svítí z obalů 12 knih!

Žena, jenž začátkem 20. let vstoupí do Socialistické strany USA, komunikuje se světem pomocí metody tadoma. Ta spočívá v sahání na lidské rty a hrdlo, podle rezonování pak člověk dokáže odhadnout, co dotyčný říká.

Její nezdolná chuť žít je obdivuhodná, pořádá mítinky a přednášky. Navštíví celkem 35 zemí a prezidenti se s ní rádi ukazují. Začátkem 60. let ji série mrtvic upoutá na vozík, umírá v požehnaných 87 letech.

Zpěváka Raye Charlese dokonce přijímá ve své pracovně i prezident Richard Nixon. (Oliver F. Atkins / commons.wikimedia.org / Volné dílo)
Zpěváka Raye Charlese dokonce přijímá ve své pracovně i prezident Richard Nixon. (Oliver F. Atkins / commons.wikimedia.org / Volné dílo)

Úsměv za klavírem

Kdo: Ray Charles

Obor: Hudba

Během krátké doby mu umírají milovaní blízcí, nejdříve mladší bratr, poté dobrosrdečná matka. Ray Charles (1930–2004) rány osudu zvládne a stane se jedním z nejdůležitějších zpěváků historie.

Vydej se na cestu, Jacku!

Ray a jeho bratr George jsou jedna ruka, o to víc budoucím zpěvákem otřese, když se jeho mladší sourozenec náhodou utopí. Do toho všeho přestává vidět, úplná tma ho postihuje v sedmi letech. Navštěvuje speciální školy, zájem o matematiku vymění za hudbu.

Uhrane ho barový pianista, kterého náhodou zaslechne. Další tragédie přichází skrze matku, náhle umírá a ze čtrnáctiletého Charlese je sirotek. Studiu s úlevou zamává, ve škole je totiž terčem šikany kvůli nuznému oblečení.

„Často jsem neměl ani na jídlo,“ popisuje mnohem později svůj život na konci 40. let. Živí se porůznu, i tak nemá peněz na rozdávání. V roce 1950 si ho v baru všímá jeden z producentů a nevidomému pianistovi nabízí smlouvu!

Charles míchá blues, jazz a prvky gospelu, širšímu publiku se dostává pod kůži hitem Hit the Road Jack. Jenže hudebník následně končí ve vazbě, policie u něj totiž objeví heroin, na němž je závislý. Aby se neduhu zbavil, začne hrát šachy.

Během bohaté kariéry obdrží řadu ocenění, dostává se například do Rokenrollové síně slávy. Muže, jenž neviděl, i přesto ovlivnil desítky muzikantů, nečekaně skolí selhání jater.

Koncerty Bocelliho jsou většinou beznadějně vyprodané. (Info Gibraltar / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0)
Koncerty Bocelliho jsou většinou beznadějně vyprodané. (Info Gibraltar / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0)

Dítě štěstěny

Kdo: Andrea Bocelli

Obor: Hudba

Zpěv uznávaného tenora Andrea Bocelliho (*1958) otevírá lidská srdce. Prošedivělý Ital má ale za sebou řadu životních zvratů. Zároveň mu k úspěchu pomáhá nádherný hlas a přátelství s jednou z největších operních hvězd.

Práva? Brrr

Nechybělo málo a svět mohl být bez Bocelliho. Jeho matce lékaři doporučí jít na potrat, ona však odmítne. Dítě se narodí poloslepé, důvodem je onemocnění zrakového nervu. Přestože pořádně nevidí, projevuje hudební talent.

Matka mu zaplatí lekce klavíru, Bocelli si postupně osvojí bicí, trubku, saxofon a flétnu. Záhy zjišťuje, že mu jde i zpěv, nejvíce napodobuje italského zpěváka Franca Corelliho (1921–2003), jehož desku dostává k sedmým narozeninám.

Katastrofa ale přichází v jeho dvanácti letech, kdy v zápase schytá ránu do hlavy a začne krvácet do mozku. Lékaři se snaží zrak zachránit, údajně na chlapce přikládají pijavice, Bocelli ale nadobro oslepne.

Jako nevidomý vyhrává o dva roky později pěveckou soutěž. Nastupuje na práva a snaží se žít normálním životem. Přestože studia dokončí, advokacií se živí pouze jeden rok, láska k hudbě je prostě silnější.

Odpůrce potratů a milovník Tolstého

Na začátku 90. let se protlouká, jak to jen jde. Žádné vydavatelství ale o něj nemá zájem. V téže chvíli hledá rocker Zucchero (*1955) ideálního tenora do svého hitu.

Nastřádá desítky nahrávek a na finálním výběru se radí se samotným Lucianem Pavarottim (1935–2007). „Tomu dej šanci,“ vykřikne král vysokého C, poté co uslyší Bocelliho.

Oba pěvci se sblíží a odehrají spolu několik koncertů, Bocelli následně opanuje prestižní hudební festival v Sanremu. Získá rekordní skóre, což mu dodá sebevědomí a nahrává první album. To okamžitě získává platinový punc.

V roce 1995 jeho popularita dosahuje absolutního vrcholu, nevidomý umělec nazpívá hit Con te partirò. Na festivalu s ním sice skončí čtvrtý, světové prodeje ale mluví za vše.

Například v Belgii píseň získá nálepku nejprodávanějšího singlu v dějinách země. Bocelliho hvězda i nadále září, roku 1998 se dokonce umístí v padesátce nejhezčích mužů podle časopisu People. Kromě zpěvu miluje víno, své vlastní dokonce vyrábí na rodné farmě.

Foto: commons.wikimedia Titulka (Jakub Janecki / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Související články
Historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
reklama
záhady a tajemství
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
reklama
lifestyle
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
Život krále rock’n’rollu, Elvise Presleyho, byl plný vzestupů a pádů, které ho katapultovaly na vrchol slávy, ale také ho stály život. Jeho nekonečná vášeň pro hudbu a osobitý styl se staly ikonickými pro celou éru. Od chudých začátků v Mississippi po oslnivé vystoupení ve slavném pořadu Comeback 1968, Elvis zanechal nezaměnitelnou stopu ve světě hudby. […]
Amy Winehouse: Z hvězdy se stává mrtvá členka Klubu 27
Amy Winehouse, britská pěvecká ikona s uhrančivým hlasem a tragickým osudem. Její životní cesta, poznamenaná závislostmi a bouřlivým manželstvím, ji ve věku 27 let navždy zařadila do nechvalně proslulého Klubu 27. Klub 27 patří k nejexkluzivnějším spolkům světa. Aby se do něj jeho členové, kterých už je přes 80, dostali, musí učinit jen dvě věci […]
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.