Domů     5 nejproslulejších válečných lodí: Která z nich je dodnes funkční?
5 nejproslulejších válečných lodí: Která z nich je dodnes funkční?
14.10.2015

Britská vlajka se třepotá ve větru. Po zatím poklidných vlnách Atlantského oceánu pluje impozantní třístěžňová plachetnice. Jednooký admirál Horatio Nelson přešlapuje na přídi a netrpělivě vyhlíží svůj cíl. „Támhle jsou!

Vyšlete signál!“ vyštěkne pohotový rozkaz a jeho loď Victory neohroženě zamíří doprostřed nepřátelské francouzsko-španělské flotily…

Podívejte se na pět nejslavnějších válečných plavidel.

1. Ark Royal: Rozmetá španělskou flotilu!

První plavidlo, které odstartuje nadvládu Angličanů na moři, se jmenuje Ark Royal neboli „Královská archa“.

Loď nechá zhotovit v roce 1587 v jihoanglickém Deptfordu známý šlechtic a objevitel Walter Raleigh (1554–1618) a prodá ji anglické královně Alžbětě I. (1533–1603).

Ve své době jedna z největších lodí anglické Royal Navy je 31 metrů dlouhá, unese 55 děl a na její palubu se vejde až 268 námořníků. Díky své výbavě dokáže být v soubojích velice efektivní.

„On dal větrům i vodám sil a dych, by rozprášily řady nepřátel mých,“ pochvaluje si královna Alžběta. Nejvíce se Ark Royal vyznamená v roce 1588 v bitvě u Gravelines v Lamanšském průlivu, kde pomůže rozmetat obávanou španělskou Armadu.

Jejím velitelem je v té době zkušený Charles Howard (1536–1624). Plachetnice po tomto triumfu úspěšně slouží ještě dalším anglickým panovníkům až do roku 1636, kdy se následkem nehody potopí v řece Medway na jihovýchodě Británie.

2. Victory: Zastaví Napoleona!

Britové jsou ve stavění válečných lodí zkrátka nepřekonatelní. Jejich nejslavnější výtvor a současně nejstarší bojové plavidlo, které je až dosud v aktivní službě, nese všeříkající název Victory (Vítězství). Vyrobí ji v roce 1765 v Chathamské loděnici.

Plovoucí zbraň měří 57 metrů a na svoji obranu má k dispozici 104 kanóny ve čtyřech různých velikostech. Navíc je schopná pojmout 850 mužů, vyzbrojených mušketami. Její dřevěný trup je pokrytý měděnými pláty, které mají loď chránit před mořskými škůdci.

Poprvé Victory vypluje do akce roku 1778. Největšího úspěchu dosáhne o 27 let později, kdy s ní admirál Horatio Nelson (1758–1805) zvítězí v bitvě u Trafalgaru, a zabrání tak invazi Napoleona (1769–1821) na Britské ostrovy!

Ze služby je plachetnice vyřazena v roce 1812 a více než 100 let slouží jen jako sklad. Roku 1928 se ale na přání britské veřejnosti dočká opravy a je znovu uvedena do provozu!

3. Santísima Trinidad: Pomůže Američanům k nezávislosti!

Jedním z mála plavidel, jež v 18. století dokáže opakovaně vzdorovat neporazitelné Royal Navy, je obří španělská galeona, známá jako Santísima Trinidad.

Loď vybuduje konstruktér Mateo Mullán na příkaz španělského krále Karla III. (1716–1788) v kubánské Havaně roku 1769. Santísima Trinidad je v časech svého vzniku s 61,3 metru délky jednou z největších bitevních lodí na světě a žádná jiná plachetnice nepobere větší množství munice než ona.

Po úpravách, provedených v roce 1795, může kolosální čtyřveslice nést 140 děl! Posádka má více než 1000 členů. „Vzdejte se!“ volají na své protivníky Španělé, když jejich galeona přirazí k boku britského plavidla.

Santísima Trinidad se proslaví hlavně za americké revoluce za nezávislost, kdy v roce 1780 pod velením kapitána Luise de Córdovy (1706–1796) přispěchá na pomoc kolonistům a podílí se na zajetí 55 anglických lodí!

Osudnou se lodi stane až bitva u Trafalgaru v roce 1805, ve které galeona ztratí stěžeň a vzdá se britské plachetnici Neptune. Hned následující den se vinou bouře potopí.

4. USS Monitor: Způsobí námořní revoluci!

V 19. století dochází ve válčení na vodě k zásadní proměně. Kapitáni se už nemusí spoléhat na příznivý vítr a plachty nahradí motor.

Žádná jiná loď však nezpůsobí v námořní strategii takovou revoluci jako americký USS Monitor, navržený v roce 1861 švédským inženýrem Johnem Ericssonem (1803–1889) v New Yorku.

Obrněná paroloď svým designem výrazně ovlivní podobu moderních válečných křižníků. Větší část 52,4 metru dlouhého plavidla je totiž ukryta pod vodou! Nad hladinu vyčnívá jen pozorovatelna pro kormidelníka a otočná dělová věž.

Výzbroj tvoří dva 11palcové kanóny s uzavíratelnými střílnami. Svůj nejdůležitější zápas svede 9. března 1862 u Hampton Roads v rámci americké občanské války, v níž se utká s obrněncem CSS Virginia. Jedná se o první střetnutí dvou obrněných lodí v historii!

Monitor vedený Johnem Wordenem (1818–1897) v něm sice nezvítězí, ale zabrání Virginii v dokončení její mise. „Zachraň se, kdo můžeš,“ nese se palubou a posádka bleskově nasedá do záchranných člunů.

Na Silvestra roku 1862 se Monitor kvůli silnému vlnobití nešťastně potopí u mysu Hatteras na východním pobřeží USA.

5. Bismarck: Pluje jenom 9 dní!

Píše se rok 1939 a za hlasitého potlesku diváků, mezi nimiž nechybí ani diktátor Adolf Hitler (1889–1945) je v Hamburku spuštěna na vodu čerstvě dokončená chlouba německého námořnictva – válečná loď Bismarck.

Ocelové monstrum se má stát esem v rukávu armády Třetí říše. V období druhé světové války těžko hledat modernější a bojeschopnější plavidlo.

251metrový obr dokáže vyvinout rychlost až 54 km za hodinu a jeho 15palcová děla zvládnou hravě zlikvidovat každého soka, který by zaútočil, ať už na moři či ze vzduchu.

Hned při své panenské plavbě v květnu 1941 Bismarck s přehledem pošle ke dnu britský křižník HMS Hood. Ministerský předseda Británie Winston Churchill (1874–1965) je vzteky bez sebe a přikazuje admiralitě:

„Musíte potopit Bismarcka za každou cenu!“ Rozlícení Britové následně uspořádají na německou loď divoký hon Atlantikem, při němž nasadí přes 30 plavidel i letectvo!

27. května Bismarck podlehne mnohonásobné přesile a provrtaný stovkami střel klesne do hlubin oceánu. Slávy si tak užije pouhých 9 dní!

Foto: www.wikipedia.org www.cartoontreasure.com
Související články
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Historie
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
reklama
svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
reklama
historie
Lukrécie Borgia: Krásná, chytrá a nešťastná…
Nádherné lokny vlasů jí padají až pod hýždě, alabastrová pleť nemá vadu a dokonalé poprsí ruší snění všech mužů, kteří se s ní setkají. Na koho upře své velké, oříškové oči, ten se v nich utopí. Lukrécie (1480–1519) platí za nejkrásnější ženu své doby. Mluví se o ní jako perle renesance… a také jako o […]
Měl francouzský král Ludvík XIV. nafukovací střeva?
Kromě krásných žen patří mezi vášně francouzského krále také vybrané jídlo. To, co spořádal on, by se vám ale jenom tak sníst nepodařilo. Byla by to náročná porce i pro dospělého. Chcete pozvání k němu na hostinu? Tak vítejte, před množstvím jídla na stole u Ludvíka XIV. (1638–1715) vám bude přecházet zrak. Polévky jsou v menu hned […]
Travička Agrippina mladší: Císař, kam se podíváš!
Když se v oppidu Ubiorum – dnešním Kolíně nad Rýnem – rozezní 6. listopadu roku 15 pláč novorozeného miminka, málokdo by tušil, jaké veletoče toto děvčátko v životě čekají.   Iulia Agrippina (15–59), na kterou bude historie pamatovat coby na Agrippinu mladší, aby se nepletla se svou matkou, má za bratra budoucího císaře Caligulu (12–41), […]
Winston Churchill předpověděl svět rozdělený železnou oponou
Politik, který dokáže strhnout Brity. Neváhá dělat odvážná rozhodnutí. Svému národu slibuje pot, krev a slzy. Přesto ho dlouho po jeho smrti zvolí největším Angličanem všech dob. V roce 1938 se ostře staví proti Hitlerově politice vůči Československu. „Rozdělení Československa pod tlakem Velké Británie a Francie znamená úplnou kapitulaci západních demokracií před nacistickou hrozbou síly… […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz