Skip to content
reklama
reklama

Televizní debaty v Americe: Správný prezident musí být oholený!

Dnes už jsou předvolební televizní debaty nedílnou součástí každé prezidentské kampaně. I u nás jsme je nedávno zažili, ovšem v USA mají poněkud delší tradici. Kandidáti se na ně pečlivě připravují, protože vědí, že rozhodují i maličkosti.

V premiérovém televizním duelu se 26. září 1960 střetli John Fitzgerald Kennedy a Richard Nixon. Ačkoli oba podle historiků debatovali zručně, demokrat Kennedy svým charismatem „šedivého“ Nixona zcela zastínil. Američané, kteří duel poslouchali v rádiu, měli pocit, že vítězí republikánský viceprezident. Naopak ti, kteří sledovali televizi, připisovali více bodů Kennedymu. Do té doby nepříliš zkušený politik na obrazovce prostě vypadal lépe, byl opálený a energický.

Z virózy se zotavující Nixon naopak podcenil líčení, zvláště vynikla jeho neoholená tvář. Také mu poněkud nepadl oblek, který navíc splýval s pozadím.

2
První televizní debata, která souvisela s prezidentskou kampaní, proběhla 26. 10. 1960. Proti sobě stanuli demokrat Kennedy a republikán Nixon.

Poté se nějakou dobu podobné debaty neuskutečnily. Po Nixonově debaklu je mnozí kandidáti jednoduše odmítali. Byl to případ Lyndona Johnsona v roce 1964 i samotného Nixona v letech 1968 a 1972. Naopak o čtyři roky později Gerald Ford chybně vyhodnotil televizní přenos s Jimmym Carterem jako šanci, ale prohrál.

V roce 1980 se karta zase obrátila a Carter podlehl Ronaldu Reaganovi v debatě i celkově ve volbách. Od té doby se televizní klání konají pravidelně a nikdo se z nich nevykroutil.

** FILE ** In this Sept. 23, 1976 file photo, President Gerald Ford speaks as Jimmy Carter listens during the first of three debates, at Philadelphia's Walnut Street Theater. (AP Photo, File)
V roce 1976 se v debatách utkali Gerald Ford a pozdější vítěz voleb Jimmy Carter

Reagan například Cartera ničil tím, že na jeho prohlášení reagoval shovívavým úsměvem: „Už s tím zase začínáte.“ Sál se smál a Carter působil rozpačitým dojmem, který se pro vůdce nehodí. Ronald Reagan, který jako bývalý herec byl před kamerami jako doma, zabodoval i v roce 1984, kdy se pro něj duel s Walterem Mondalem nevyvíjel zrovna slibně.

Reagan už tehdy měl svůj věk, bylo mu 73 let, a působil unaveně. Na rýpavou otázku ale odpověděl: „Opravdu nechci vytřískávat politický kapitál z mládí a nezkušenosti mého protivníka.“ Výsledek? Reagan uspěl a obhájil křeslo v Bílém domě.

4
Osudná chyba George Bushe staršího.

Mnozí si vybaví i scénu z trojsouboje mezi Georgem Bushem starším s Billem Clintonem a Rossem Perotem v roce 1992, kdy se Bush při ožehavém tématu několikrát podíval na hodinky. Diváci si toto gesto vyhodnotili jako důkaz slabosti.

Albertu Goreovi se zase v roce 2000 při debatě s Georgem W. Bushem vymstilo to, že vzdycháním dával najevo, jak se mu Bushovy odpovědi nelíbí. Diváky to popudilo. Gore na ně zapůsobil velkopansky až arogantně.

08 Dec 1987, Washington, DC, USA --- President Ronald Reagan stands with Mikhail Gorbachev during welcoming ceremonies for the Soviet leader at the White House. --- Image by © Shepard Sherbell/CORBIS SABA
Mistr televizních debat Ronald Reagan na snímku se sovětským vůdcem Michailem Gorbačovem.

Všichni kandidáti se snaží poučit z chyb svých předchůdců, k čemuž jim napomáhá celá armáda odborníků na komunikaci a takzvaných „imagemakerů“. Diváky ve finále už totiž nezajímají detaily programů, ale to, jak se politici chovají pod tlakem a jak jsou pohotoví.

Trénují se tedy nejen odpovědi na záludné otázky, ale i postoje a gesta. Oba tábory také dojednávají podrobnosti, jako zda kandidáti budou při debatě sedět či stát, jaká bude teplota v sále či osvětlení.

Foto: lynn-library, catalog.flatworldknowledge, mikechurch.com, history.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Výjimečný společník pro letní dny: Šampaňské Mumm Ice Xtra na ledu
iluxus.cz

Výjimečný společník pro letní...

Mumm Ice Xtra představuje jedinečnou interpretaci s...
Naletěla dalšímu podvodníkovi?
nasehvezdy.cz

Naletěla dalšímu podvodníkovi?

Herečka Jiřina...
Pochopila jsem, že zkouška žárlivosti se nevyplácí
skutecnepribehy.cz

Pochopila jsem, že zkouška...

Byla to moje nejlepší...
Skvělé hovězí po burgundsku
tisicereceptu.cz

Skvělé hovězí po burgundsku

Pomalu pečené hovězí na červeném víně...
PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA
epochanacestach.cz

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

Město Poděbrady a jeho...
Záhadný incident s UFO v Zimbabwe
enigmaplus.cz

Záhadný incident s UFO...

Připomínat na začátku hlavních školních prázdnin...
Čaroděj, který se vyznal v logaritmech
enigmaplus.cz

Čaroděj, který se vyznal...

Být považovaný za čaroděje, neznamená...
Toleruje mu milenky, aby zachránila jejich manželství?
nasehvezdy.cz

Toleruje mu milenky, aby...

Po boku ADÉLY...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
Volva dvou světů: Milionové auto a auto za miliony
21stoleti.cz

Volva dvou světů: Milionové...

I ve 21. století existují...
Nakradli si vojáci revoluční Francie zbraně?
epochalnisvet.cz

Nakradli si vojáci revoluční...

„Budeme hlasovat!“ rozhodnou muži, jakmile...
Bojíte se mikrovlnky? Pak je to zbytečné
panidomu.cz

Bojíte se mikrovlnky? Pak je...

Pověstí okolo ní je spousta. Třeba jak někomu...