Přemýšleli jste se někdy nad tím, kde se vzala sedmička ve jméně limonády 7UP? I když oficiálně je to tajemství, jen tak pro štěstí tam asi není…
Osvěžit a zahnat žízeň. Takové cíle si dává vynálezce slavného nápoje Charles Leipe Grigg (1868-1940), přesný recept však až do smrti nikomu neprozradí.
Někteří se domnívají, že 7UP obsahuje sedm tajných ingrediencí. Ovšem právě sedmičce se také blíží atomová hmotnost lithia (6,94).
A náhoda to nejspíš není – v limonádě s původním jménem Bib-label Lithiated Lemon-Lime Soda se lithium skutečně nachází.
Přesněji tedy v té, která je vyrobena mezi lety 1929 až 1948. Poté americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) přidávání lithia do nápojů definitivně zakáže!
Pozor na množství!
Termální prameny s obsahem lithia jsou již od 19. století proslulé svými léčivými účinky. A konzumentům neunikne hlavně skutečnost, že mají vliv i emoční rozpoložení!
Lithium se stává objektem zkoumání psychiatrů a pomalu i jakousi nevinnou drogou. Kvůli povzbuzujícím účinkům se jeho sloučeniny začnou ve 20. letech 20. století přidávat do piv či limonád. A 7UP je dokonce inzerována i jako lék na kocovinu!
Tak proč nakonec lithium z nápojů zmizí? Protože najednou je ho až příliš! Přimíchává se i do léků, do různých vitamínů či potravinových náhražek a lidé jsou často předávkovaní. Motá se jim hlava, zvrací, trpí třesem a hrozí i poškození ledvin!
Ale když si dáme lithia opravdu jen málo?
Šťastná morčata
V roce 1948 provádí australský psychiatr John Cade (1912-1980) experimenty na Psychiatrické klinice Bundoora na předměstí Melbourne. Jako dobrovolníky si vybere několik morčat.
Co je čeká? Cade jim do bříška vstříkne vzorek moči pacientů trpících bipolární poruchou a zjišťuje, co se bude dít…
Neděje se však nic. Psychiatr zjistí, že moč nemocných a zdravých pacientů se neliší, a rozhodne se tedy roztok kyseliny močové uměle vyrobit. A aby se kyselina lépe rozpustila ve vodě, přidá k ní lithium.
Teprve pak se stane něco nečekaného. Morčata, která dostanou injekci umělé moči s lithiem, jsou najednou mnohem klidnější než předtím!
Živá voda
Tajemství zvláštní moci lithia zatím vědci neprokoukli. Navíc to vypadá, že uklidněním mysli jeho kouzla nekončí – jak ukáže v roce 2014 výzkum amerických a britských vědců, lithium umí potlačit i sebevražedné sklony!
A není tu třeba žádných léků, stačí jen stopové množství, které je obsaženo v pitné vodě.
Když výzkumníci zanalyzují složení vody v různých oblastech a porovnají je se statistikami počtů sebevražd, výsledky jsou naprosto jasné. Kde je ve vodě lithia nejvíce, tam jsou počty dobrovolných úmrtí nejnižší! A bonusem je i méně násilných činů!
Nebude se tedy lithium přidávat do vody plošně, podobně jako třeba fluorid k posílení zubů? Na to prý vědci potřebují ještě mnoho výzkumů…
Kámen, co není kamenem!
A proč se vůbec lithium jmenuje po kameni (řecky „lithos“), když je kovem? Pokřtí ho tak v roce 1812 švédský chemik Johan August Arfwedson (1792-1841). Lithium totiž objeví k kameni, minerálu zvaném petalit.
Stříbřitě lesklý kov je jedním z nejlehčích prvků na Zemi. Měkký je tak, že ho rozkrojíte kuchyňským nožem, a dokonce plave vodě. Jako velmi nestabilní prvek se ale snadno vznítí!
Lithium dobře vede teplo i elektrický proud. Není tedy divu, že z většiny lithiových zásob se vyrábějí baterie a akumulátory – do telefonů, tabletů, notebooků, koloběžek či do aut.
Lithium je navíc spolu s heliem a deuteriem jedním ze tří prvků, který existoval během Velké třesku. Jeho zdrojem ve vesmíru jsou také explodující hvězdy.