Domů     6x opiš a pošli: Řetězové dopisy slibovaly štěstí, i peníze!
6x opiš a pošli: Řetězové dopisy slibovaly štěstí, i peníze!
20.9.2022

„Tento dopis devětkrát oběhl zemi. Opiš ho, pošli šesti přátelům a do týdne tě potká štěstí. Pozor, řetěz nesmí být přerušen jinak tě stihne neštěstí.

Učitel John po rozeslání dopisů vyhrál 6 miliónů, úřednice Gina nevěřila, dopis zahodila a za několik dnů zemřela.“

Dvě věci jsou jisté. Přerušit řetěz se nevyplácí a spam tu byl dřív než počítače a emaily. Říkalo se mu řetězový dopis a každý ho určitě někdy dostal a nejspíš i napsal.

Dopis od Ježíše

Ani řetězový dopis není nic nového pod sluncem. Jsou tu už před naším letopočtem. V knize z roku 1918 uvádí německý autor Rudolf Stübe zmínky v egyptských, řeckých, arabských či syrských pramenech.

Nejstarší dochovaný text, který se šíří tehdy známým křesťanským světem, pochází ze 6. století, je psán latinsky a legenda praví, že jeho autorem je Ježíš. Ten se 55 let po nanebevzetí rozhodl lidem předat dopisem část své moudrosti.

Už ten obsahuje klasický atribut, který lze označit jako zajištění distribuce metodou cukru a biče. Doušku: „Ten, kdo okopíruje tento dopis, bude požehnán. Ten, kdo to neudělá, bude proklet.“ Milé.

Pošli desetník, Bůh ti to oplatí. Poštou ještě v roce 2006 (Alpha from Melbourne, Australia, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia)
Pošli desetník, Bůh ti to oplatí. Poštou ještě v roce 2006 (Alpha from Melbourne, Australia, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia)

Z ruky do ruky

Šíření řetězového dopisu není tehdy snadné. Ne každý umí číst a psát, poštovní služby také nepatří k běžným. Po rozpadu poštovního systému Římské říše se totiž civilizace vrací zpět individuálním poslům.

S řetězovými Dopisy z nebe, jak se jim říká, jejichž originály jsou prý psané zlatými písmeny nebo Ježíšovou krví, to většinou funguje tak, že je člověk dostane, opíše a pošle dál, popřípadě nechá opsat dalším.

Už tehdy se najde málokdo natolik odolný, aby riskoval věčné zatracení a dopis zahodil. S rozvojem poštovních služeb v 16. století, nabírají na síle i řetězové dopisy a v 17. století už jich po Evropě kolují tisíce.

rukou to ještě nešlo tak rychle, přesto byly dopisů tisíce (pxfuel)
rukou to ještě nešlo tak rychle, přesto byly dopisů tisíce (pxfuel)

Štěstí, peníze, prosperita

Ty první jsou nejčastěji sdílenými modlitbami, jenž mají chránit před neštěstím. Už v roce 1888 napadne Lucy Rider Meyerovou, že by takový dopis mohl zachránit jejich misionářskou komunitu před finančními potížemi.

Rodí se první řetězový dopis, který vedle opisování a šíření žádá „pošli nám desetník, Bůh ti to oplatí.“ Vydělají částku, která by dnes odpovídala 4 milionům korun.

„Byla to taková poštovní miska na milodary,“ konstatují členové misie a jejich nápad se rychle uchytí. Brzy začínají kolovat desítky podobných finančních dopisů.

Zpočátku z ušlechtilými záměry vybírají peníze na charitu, je však jen otázkou času než se objeví vykuk, který je využije k vlastnímu obohacení.

„V době velké hospodářské krize byly populární zejména dopisy slibující prosperitu,“ říká expert na řetězové dopisy Daniel W. Van Arsdale.

A co teprve, kdy nastoupily psací stroje. Stačilo vložit pár kopíráků a napsat jednou. (pxfuel)
A co teprve, kdy nastoupily psací stroje. Stačilo vložit pár kopíráků a napsat jednou. (pxfuel)

Pošli pohlednici

Řetězovým dopisům se daří i ve druhé polovině 20. století. I u nás. Rukou nebo na psacím stroji je opisují i ti, kteří se chlubí, že na pověry nevěří, kmáni i nositelé vysokoškolských titulů. Zřejmě nejznámějším jsou u nás tzv. pohlednicové dopisy.

„Bylo tam šest adres, na které jste poslali pohlednice, pak dopis opsali, horní jméno škrtli, svoje připsali dolů, a rozeslali šesti přátelům. A pak vám začaly chodit pohlednice. Docela jsem si tehdy rozšířil sbírku,“ vzpomíná sběratel Martin Skalský.

Neposílají se však jen pohlednice, ale také recepty na oblíbená jídla, nebo dokonce i dámské kalhotky.

Jednu dobu bylo řetězových dopisů tolik, že se málem postaraly o zhroucení poštovních služeb v USA. (pxfuel)
Jednu dobu bylo řetězových dopisů tolik, že se málem postaraly o zhroucení poštovních služeb v USA. (pxfuel)

Od štěstí k poplašným zprávám

Řetězové dopisy neztratily dech ani s novým stoletím. Navezly se do nových technologií a změnily styl. Místo štěstí šíří různé poplašné zprávy a hoaxy.

Od varování před neexistujícími viry, přes zaručeně ověřené zprávy o nakažených jehlách zapíchnutých do sedaček autobusů, až po různé parodie. Nejprve zaplavily emailové schránky, dnes zahlcují Facebook a další sociální sítě. Jsou zkrátka nezničitelné.

Foto: commons.wikimedia, pxfuel Titulka (pxfuel)
Související články
Historie
Nelehké osudy obrozenců: Otec živící početnou rodinu, koktavý jazykovědec a abbé se záchvaty zuřivosti
Čeští obrozenci to v minulosti neměli jednoduché. Mnozí se potýkali s velkou nepřízní osudu. Přesto se mu dokázali postavit. Jací byli doopravdy? Přinášíme zajímavosti o nich, které v hodinách češtiny většinou nedozvíte. V roce 1793 se František Martin Pelcl (1734–1801) stává prvním profesorem českého jazyka na Pražské univerzitě. Ačkoliv patří k zapáleným vlastencům, snaha získat profesuru nejprve historie, kde neuspěl, […]
Historie
Nepolapitelná špionka vraždila nacisty silou pěti mužů
Žena v roli špionky se v historii mnohokrát osvědčila. Jednou z těch slavných je Nancy Wakeová. Prokáže neuvěřitelnou odvahu. Ačkoliv jí mnohokrát jde o krk, s německými nacisty nemá slitování. Australanka Nancy Wakeová (1912–2011), žijící od roku 1932 v Paříži, se po obsazení Francie v létě 1940 společně se svým manželem Henrim Fioccou (1898–1943), zapojuje do odboje. Už v listopadu 1942 po […]
Historie
Atentát na Heydricha: Hrdinský čin, který změnil dějiny
27. května 1942 se v Praze odehrál jeden z nejvýznamnějších atentátů druhé světové války. Parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na Reinharda Heydricha, obávaného zastupujícího říšského protektora. Tento čin nejenže vedl k Heydrichově smrti, ale také k brutálnímu nacistickému teroru, který následoval. Přesto se stal symbolem odvahy a naděje pro celý československý národ. Druhá […]
Historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
reklama
zajímavosti
Neuvěřitelná záchrana. V zaplavené jeskyni Tham Luang šlo o minuty
Vápencové jeskyně zvané Tham Luang, nacházející se v Horách Spící dámy, jak se toto majestátní pohoří nazývá, jsou krásným kouskem původní přírody. Množství krasových útvarů, tůňky, vodopády a samozřejmě vlhkostí se lesknoucí stěny hlubokých a dlouhých jeskyní lákají turisty i místní. Ovšem jen do chvíle, než se z nich stane smrtící past. Do Thajska pomalu přichází letní […]
Sláva vítězům! Proč sportovci vyhrávají nádobí?
Ať už jsou to poháry všemožných tvarů, talíře či salátové mísy, v řadě sportovních soutěží je zkrátka běžným zvykem, že vítězové dostávají různé nádoby! Kde se vzala ta zvláštní souvislost sportu s kuchyní? Tradice začíná nejspíš tam, kde se rodí i samé dějiny sportování. Ve starém Řecku! Vítězové tehdy nedostávají finanční odměny jako dnes, samotnou […]
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
reklama
věda a technika
Xin Zhui: Nejslavnější čínská mumie
Je mrtvá téměř dva tisíce let. Přestože nevypadá jako za živa, odmítá se obrátit v prach.  Nalezena byxla pouhou náhosou a dodnes patří k nejzachovalejším mumiím na světě. Hledání vhodného místa na protiletecký kryt, který má být součástí nemocnice v Čchang-ša, končí v roce 1971 nečekaným objevem. V kopci zvaném Mawangdui narazí dělníci téměř 15 […]
Magický jantar: Pryskyřičnou konzervu umí vyrobit jen Matka Příroda!
Porostem se prodírá tyranosaurus rex. Nad hlavou s ohlušujícím řevem prolétá pterosaurus. Zpoza vysokých stromů zase vykukuje dlouhý krk sauropoda. Planeta je zaplavena dinosaury a viníkem je malý jantar, který uchoval jejich genetickou informaci. Někdo by si mohl myslet, že jde o nerost, ne tak docela protože jantar je ve ztvrdlá a zkamenělá pryskyřice. A její […]
Obří meteority: Kam vyrazit za nejzajímavějšími krátery? (II.)
„Padá hvězda, něco si přej!“ Tuto radu už téměř každý z nás zaslechl nebo sám vyslovil. Aktuální je i v listopadu a prosinci, kdy se nebe rozzáří bohatou zářivou záplavou zvanou Leonidy a Geminidy. I když jde o romantickou představu, padající hvězdy doopravdy neexistují. Jsou to zkrátka a dobře jen meteory! Někdy se z komet […]
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz