„Je to naprosté šílenství,“ popisuje místní starousedlík Pavána Kumára Bjajuta. „Krev stříká na všechny strany, pach smrti zasáhne celé okolí. Pomalu se ani nedá dýchat,“ kroutí nevěřícně hlavou.
Hinduističtí věřící dokážou proměnit každých pět let odlehlou část Nepálu v největší jatka na světě. Přes 200 vybraných profesionálních zabíječů kolem sebe rozsévá smrt.
V rukou drží meče nebo speciální kukri nože, jsou potřísnění krví od hlavy až k patě a řádí mezi statisíci nešťastnými tvory. Buvolům, kozám, kachnám nebo slepicím usekávají hlavy. Tato jatka trvají celý měsíc a svět rozdělují na dvě skupiny:
na zastánce, pro které jsou tradice nedotknutelné, a odpůrce, kteří ve festivalu vidí jen zbytečné zabíjení. To je masakr zvaný Festival Gadhimai.
Od jedné oběti ke statisícům
Miliony hinduistů se každých pět let vydávají k chrámu bohyně Gadhimai, který stojí v městečku Bariyarpur, asi 160 kilometrů jižně od hlavního města Káthmándú, nedaleko indicko-nepálské hranice.
Poslední festival k uctívání samotné bohyně proběhl v roce 2014 na podzim. Účastníci festivalu věří, že zvířecí oběti ukončí zlo a přinesou prosperitu. Někteří si na festival dokonce dovezou vlastní zvíře, jehož obětování jim má splnit přání.
Tato hinduistická tradice vychází z 250 let staré legendy o chudém farmáři Bhagwanu Chaudharym, který byl uvržen za krádež do vězení. V noci se mu ve snu zjeví bohyně Gadhimai, slíbí pomoc a žádá postavit jako poděkování novou svatyni.
Ráno se Bhagwan probudí, pouta zmizí a dveře od vězení jsou otevřené. Farmář splní, co bohyně žádala, a jednou za pět let jí obětuje ve svatyni živé zvíře. U jednoho zvířete ale věřící postupem času nezůstanou a dnes jde o jatka se statisíci mrtvými.
Zrušte to úplně!
Festival se do hledáčku světa dostane v roce 2009, kdy je zmasakrováno asi 300 000 zvířat, z toho je asi 20 000 buvolů.