Skip to content

Andorrský trůn obsadil na devět dní ruský podvodník!

Španělští četníci překvapí krále Borise I. v jeho sídle, andorské Casa de la Vall. „Jste zatčen. Musíte ihned opustit zemi,“ prohlásí jejich velitel. Ruský dobrodruh se snaží zachovat chladnou hlavu. Vždyť se přece dokázal vylhat z i mnohem horších situací.!

„Nedáte si něco k pití?“ nabídne proto četnické hlídce zdvořile.

„Jsme svobodní,“ radují se roku 803 obyvatelé malé kotliny, kterou obklopují mohutné hřbety Pyrenejí. Císař Karel Veliký (742–814) právě vyhnal ze zdejšího území Maury. Karolinská listina z roku 805 se zmiňuje o maličkém knížectví, které Karlův vnuk přenechává španělskému hraběti z Urgellu.

Se souhlasem jeho potomků území od roku 1133 spravují španělští biskupové ze Seo de Urgellu. Správa země se ale pro něj stává nejspíš velkým oříškem. O 26 let později ji proto poskytne jako léno katalánskému rodu Caboetů.

„Svrchovaná moc ale bude stále patřit církvi,“ vymiňuje si v uzavřené smlouvě. Kamenem úrazu se ale stává chvíle, kdy dědictví Caboetů přechází na francouzská hrabata z Foix. „Chceme svá území,“ uplatňuje práva hraběcí rod.

Špion pracující pro britskou i nizozemskou vládu, to je údajně ruský podvodník Boris Skossyreff.

Papež zařídí mír

Na obou stranách konfliktu stojí rovnocenní soupeři, a tak se nikomu ze sousedů nechce do jejich šarvátek míchat. Spor se ale týká biskupa a jím spravovaného území, a proto se do něj zapojuje papež Mikuláš III. (1210/1220–1280). „Budete na sporném území vládnout společně,“ rozhodne a přiměje účastníky ke kompromisu v podobě Paréagské smlouvy z roku 1278. Po vymření pánů z Foix v roce 1572 přejde moc na rod Bourbonů, tedy francouzské krále.

Na první pohled by se spoluvláda mohla zdát jako nešťastné řešení, vždyť se jeden určitě bude snažit mít navrch… Jenže biskupům a francouzským králům (a později prezidentům) to společně vydrží až do roku 1993.

S jedinou výjimkou, když v roce 1933 okupuje Francie. V roce 1934 potom idylku naruší jeden samozvanec.

Boris Skossyreff se vydává za šlechtice – barona d´Orange.

Platí falešnými šeky

„Jsem regentem Jeho Veličenstva francouzského krále a suverénním knížetem Andorry,“ prohlašuje 6. července 1934 ruský dobrodruh Boris Skossyreff (1896–1989). Tvrdí, že patří mezi nižší ruskou šlechtu a kromě toho se podepisuje jako baron d´Orange.

Za svou pestrou minulostí umí obratně zametat stopy. „V první světové válce jsem sloužil s britskou obrněnou jednotkou na ruské frontě,“ říká a snad má pravdu. Když ale dodá, že později „prováděl tajné příkazy britské vlády,“ stěží mu někdo uvěří.

Ve Velké Británii skutečně pobývá, jenže z úplně jiných důvodů. V lednu 1919 je v Londýně zatčen a obviněn z placení falešnými šeky. Později se mu povede ještě několik podobných kousků a Britové podvodníčka pro jistotu vyhostí.

Jean Orleánský, vévoda de Guise, dá samozvanému vládci svoji podporu.

Podpora královského dědice

Další pohyb světoběžníka je pro životopisce záhadou. V roce 1925 ale prokazatelně vlastní holandský pas. „Pracoval jsem pro nizozemskou vládu jako špion tajné služby,“ zní jeho vysvětlení. Od té doby sám sobě propůjčuje titul barona d´Orange.

Pobývá v různých zemích, krátí si čas milostnými dobrodružstvími, ožení se. Když ho v roce 1932 vyhostí ze španělských Baleárských ostrovů, ocitne se v hledáčku jeho zájmů právě Andorra. V prosinci 1933 dokonce získává andorrské občanství.

„Stanu se zdejším vládcem,“ umíní si a spřádá plány na sladký královský život. Získává dokonce podporu Jeana Orleánského, vévody de Guise (1874–1940), skutečného dědice francouzského trůnu.

Malinký státeček ovládne dobrodruh na pouhých devět dnů.

Chtěl uplatit zákonodárce?

Biskupovi ze Seo de Urgellu se ale Borisovy návrhy, jak přeměnit Andorru na hráčské doupě, vůbec nelíbí. V červnu 1934 ho ze země vyhostí. Boris se nenechá jenom tak odbýt. Už o necelý měsíc později se do Andorry vrátí – tentokrát jako její král.

Ohání se podporou vévody de Guise, jehož je prý regentem. Svým nárokům na trůn se tím snaží dodat dojem legálnosti. „Vyhlašuji válku biskupovi ze Seu de Urgel,“ chystá se pomstít biskupovi za odmítnutí svých reformních plánů.

Pasuje se na obránce víry. 12. července 1934 sepisuje novou ústavu země o pouhých 17 odstavcích. Samozvaný vládce vzbudí poprask: „Nabídl Generální radě (volení zástupci andorrské samosprávy) vysokou částku, aby se stal králem Andorry,“ uvádí francouzská tisková agentura i dobový tisk.

Boris ještě stihne Generální radu rozpustit, než ho 15. července 1934 španělští četníci zatknou. Vládl pouhých 9 dní.

Foto: wikipedia.org,
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Legenda jménem Sacher
panidomu.cz

Legenda jménem Sacher

Ten zaručeně pravý dostanete v hotelu...
Betonový kolos pro regeneraci těla i duše
rezidenceonline.cz

Betonový kolos pro regeneraci...

Nad stěnou lesnatého údolí zvané Sori-gol v Jižní...
VŠCHT vstoupila do světa horolezců. Na světě je nový standard pro jištění i první akreditovaná laboratoř
21stoleti.cz

VŠCHT vstoupila do světa horolezců....

Technopark Kralupy Vysoké školy...
Virtuplex pomáhá rodinám s vážně nemocnými dětmi
epochalnisvet.cz

Virtuplex pomáhá rodinám s...

I virtuální realita může pomoci dobré věci....
Planeta Venuše si ráda hraje na kometu
enigmaplus.cz

Planeta Venuše si ráda...

Německý astronom Johann Heinrich von Mädler...
O svém dětství raději mlčím
skutecnepribehy.cz

O svém dětství raději mlčím

Byla jsem milovaný...
Stylové představení kolekce Montblanc UltraBlack v Berlíně
iluxus.cz

Stylové představení kolekce...

Luxusní německá značka Montblanc celosvětově...
Jeho posedlost stojí rodinu nemalé peníze!
nasehvezdy.cz

Jeho posedlost stojí rodinu...

Po letech společného...
Salát s jablky
tisicereceptu.cz

Salát s jablky

Suroviny na 4–6 porcí 400 g těstovin sůl a...
Plačící žena se dodnes marně snaží zachránit své děti
enigmaplus.cz

Plačící žena se dodnes marně...

Své děti v hněvu nad nevěrou manžela...
Nejkrásnější skanzeny: Nechte se přenést zpátky v čase
epochanacestach.cz

Nejkrásnější skanzeny: Nechte...

Jsou oblíbeným cílem pro...
Nenaplněná touha ničí její manželství
nasehvezdy.cz

Nenaplněná touha ničí její...

Eva Decastelo (42) v sobě...