Skip to content

Jídlo s příchutí luxusu: Jaké jsou nejdražší potraviny na světě?

Existují potraviny, které se dají vyvážit i zlatem. Ne nadarmo se ve známé pohádce říká, že „sůl je nad zlato“. O jaká jídla se jedná?

Bílý kaviár z jeseterů – albínů

Proč je tak drahý: Chovat tyto extrémně vzácné ryby, kterým chybí gen potřebný k produkci melaninu, je velkém v podstatě nemožné. Narazit se na ně dá jen náhodou. Například na jedné z vietnamských farem, kde chovají zhruba 500 000 jeseterů, najdete albínů pouze 40.

Jeden jeseter – albín přitom má přibližně 300 gramů kaviáru. Dražší pochutina na světě neexistuje.

Cena 2 400 000 Kč za kilogram je opravdu neuvěřitelná.

Śafrán

Proč je tak drahý: Nejdražší koření světa, kterému se přezdívá „rudé zlato pouště“. Klíčové oblasti jeho pěstování leží v provincii Chorásán na severovýchodě Íránu. Cena se odvíjí mimo jiné od složitosti sklízení – krokusy šafránu musí být sklizeny před východem slunce.

Každý sběrač tak nezvládne denně sklidit víc než půl kilogramu. Tím ale práce nekončí – z tisíců květů šafránu je ještě třeba vytrhat jemná vlákénka.

Cena šafránu se pohybuje okolo 270 000 Kč za 1 kilogram

Hovězí maso z japonského plemene Wagyu

Proč je tak drahé: Lahodné maso s jemnou texturou, pocházející z japonského skotu plemene Wagyu, si místní tak hýčkají, že je zakázáno jej vyvážet za hranice. Pochutnat si na něm tedy můžete pouze v Japonsku.

Dobytek se dokrmuje prvotřídním zrním smíchaným s pivem nebo ostřejším saké a povídá se, že každému zvířeti jsou dopřávány i pravidelné masáže, jež mají zlepšovat texturu masa.

Hovězí maso stojí 46 000 Kč za 1 kilogram

Švýcarský losos

Proč je tak drahý: Údajně nejlepší filety z lososa najdete ve Švýcarsku. A také za ně pořádně zaplatíte. Jde o vzácné lososy z norských fjordů, kteří jsou tam po čtyři roky šetrně chováni, aby posléze mohli být dovezeni do Švýcarska.

V tamní továrně pak probíhá proces zušlechťování masa, který nikde jinde nepoužívají. Na zpracování jednoho lososa jsou potřeba 3-4 čtyři dny a ročně se nevyrobí víc než 1000 filetů.

Švýcarský losos vyjde na 16 000 Kč za kilogram.

Arganový olej

Proč je tak drahý: Nejvzácnější olej na světě pochází z plodů stromu zvaného argánie trnitá. Na okraji marocké pouště roste prý už 80 000 000 let. Plody jsou zralé ke zpracování v okamžiku, kdy se při promnutí v rukou slupka sama odlupuje.

Musí minimálně 3 týdny schnout, než se z nich může vylisovat olej. Plody v souladu s tradicí vylouskávají ručně berberské ženy. Na litr vynikajícího oleje je třeba plodů z 5 stromů dohromady.

Cena: 2700 Kč za 1 litr

Arganový olej patří mezi nejdražší oleje. Jeden litr vyjde na 2 700 Kč.
Foto: Shutterstock.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …